Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Nezamestnaní si budú musieť dávky odpracovať
5. 6. 2013
Sociálne dávky už štát nebude nezamestnaným posielať automaticky.
Dávku ľudia získajú až po odpracovaní niekoľkých hodín týždenne v prospech verejnosti. Týkať by sa to malo ľudí, ktorí sú bez práce dlhší čas. Z celkového počtu takmer 400-tisíc nezamestnaných je v súčasnosti bez práce dlhšie ako šesť mesiacov približne 300-tisíc ľudí.
Zvýhodnenú hypotéku získa od júla menej mladých
5. 6. 2013
Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od júla zníži o 111,80 eur na 1 025,70 eur.
Výška príjmovej hranice na priznanie zvýhodnenej hypotéky sa mení každý štvrťrok. Predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o 3 %. Pri manželoch, resp. partneroch, nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice.
Po rozšírení reguláccie má teplo zlacnieť
30. 5. 2013
Štát chce posilnením regulácie na budúci rok znížiť ceny tepla pre tisíce domácností v bytových domoch.
Zlacňovanie sa môže týkať najmä domácností, ktoré sú napojené na kotolne spaľujúce drevnú štiepku.
Tento druh paliva sa v poslednom čase výrazne rozšíril. Regulačný úrad sa od roku 2014 ide tiež po dvoch rokoch voľného fungovania trhu vrátiť k stanovovaniu cien plynu na výrobu tepla pre domácnosti.
Počet poberateľov sociálnych dávok stúpol o 2-tisíc
29. 5. 2013
Počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi v apríli vzrástol.
Na konci minulého mesiaca sociálne dávky dostávalo 187,3 tis. osôb, čo bol v porovnaní s koncom marca nárast o 2,1 tis. ľudí.
Medziročne sa počet poberateľov týchto dávok v apríli zvýšil o 1,2 tis. osôb. Na dávky v hmotnej núdzi bolo celkovo odkázaných 365,1 tis. osôb, čo je 6,75 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku.