Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Odmeny pri voľbách
24. 9. 2015
Zákonom č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa s účinnosťou od 1. januára 2016 do § 5 ods. 7 písm. k) zákona o dani z príjmov doplnilo oslobodenie odmien za výkon funkcie predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie a komisie pre referendum a sčítacieho komisára.
V zmysle uvedeného pri voľbách v roku 2016 už nebudú vyplatené odmeny vyššie uvedeným osobám zdaňované. Tieto odmeny boli zaradené do príjmov zo závislej činnosti samostatne do § 5 ods. 1 písm. j) zákona novelou zákona o dani z príjmov uverejnenou v Zbierke zákonov pod č. 395/2012 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2013 z dôvodu, že nevstupujú do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie, podliehajú iba zdravotným odvodom.
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka
24. 9. 2015
Novelou zákona o sociálnom poistení (zákon č. 461/2003 Z. z. v z.n.p.) uverejnenou v Zbierke zákonov SR pod číslom 140/2015 sa v článku III. s účinnosťou od 1. januára 2016 dopĺňa ustanovenie § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov.
V zmysle uvedeného sa medzi dôchodky, pri poberaní ktorých k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia nevzniká nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (ak je úhrn dôchodkov vyšší ako nezdaniteľná časť), resp. vzniká krátený nárok (ak je úhrn dôchodkov nižší ako nezdaniteľná časť), zaraďuje aj vyrovnávací príplatok podľa § 69b až § 69d zákona o sociálnom poistení. V dôsledku tejto zmeny daňovník pre účely výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka zahrnie do úhrnnej sumy vyplateného dôchodku aj vyrovnávací príplatok (okrem neho ako doteraz aj starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo výsluhový dôchodok).
Materská dovolenka a materský príspevok od 1. 1. 2016
24. 9. 2015
Vláda koncom augusta 2015 schválila opatrenie z druhého sociálneho balíčka, od 1. januára 2016 sa suma materskej dávky zvyšuje na 70 percent vymeriavacieho základu hrubej mzdy, uvádza Sociálna poisťovňa a Ohlásené opatrenia druhého sociálneho balíčka vlády.
Podmienkou vyplácania materskej dávky je dĺžka nemocenského poistenia po dobu 270 dní za posledné dva roky. Obdobie je určené, nakoľko materská dávka je takzvaná zásluhová, preto je pre každého poistenca v inej výške. V prípade, že v spomínanom období nebola matka nemocensky poistení aspoň 270 dní, vzniká matke nárok hneď na rodičovský príspevok vo výške 203,20 eur mesačne. V súčasnosti sa vypláca v sume 65 percent vymeriavacieho základu pôvodnej hrubej mzdy matky.
Zmena zdravotnej poisťovne
12. 8. 2015
Ročne na Slovensku mení zdravotnú poisťovňu z najrôznejších dôvodov približne 100 000 poistencov. Približne 4 % až 5 % z podaných prihlášok býva chybných, a preto nie sú akceptované. Poistenec má právo na výber zdravotnej poisťovne a rovnaké právo aj na zmenu zdravotnej poisťovne, teda prepoistenie.
Kedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu?
• zmeniť poisťovňu pre zdravotné poistenie je možné vždy len k 1.1. nasledujúceho roka na
základe prihlášky. Prihlášku podáva poistenec, alebo jeho zákonný zástupca.
• prihlášku do novej poisťovne treba podať najneskôr do 30. 9. kalendárneho roka, ktorý
predchádza kalendárnemu roku, v ktorom príde k zmene poisťovne (zákon č. 580/2004, § 7
ods. 2)
• ak bude podaná prihláška po 30. 9. daného kalendárneho roka, poistenie v novej zdravotnej poisťovni bude až od 1. 1. nasledujúceho kalendárneho roka (napr. pri podaní prihlášky do
30. 9. 2015, je zmena platná k 1. 1. 2016. V prípade podania po 30. 9. 2015, bude poistenec
poistený v novej poisťovni až k 1. 1. 2017).