Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáre

Na Slovensku nové Murphyho zákony znejú: Čo sa dá stransformovať, to sa stransformuje. Čo sa nedá stransformovať, to sa sprivatizuje. Čo sa nedá sprivatizovať, to sa vytuneluje. Čo sa nedá vytunelovať, to nestojí za reč. Čo nestojí za reč, to patrí do Fondu národného majetku.

Prach si a v prach sa obrátiť, ale predtým si svoje odskáčeš.

Aj pri zle platí teória relativity.

(Murphyho zrnká II)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku bola chvíľková nepozornosť a ona bola odrazu bola odrazu v tom.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Z malej chybičky vyrastie aj bez polievania chyba veľká. Z veľkej chyby sa zrodí chybisko.

(Murphyho zákonník)
Všeobecné ustanovenia

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Matka príroda je macocha.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákonník

Tí, čo to skúsili, tvrdia, že je lepšie byť dobre obesený, ako zle oženený. Asi to bude pravda, lebo druhý raz sa niekto neobesil, zatiaľ čo mnohí sa už druhý raz zle oženili!

Malé peniaze sa zarábajú rukami, veľké hlavou.

Všetko, čo sa v manželstve povedalo, bude raz použité proti vám.

(Murphyho zrnká II)
Manželstvo je podnik

Najhoršie je, keď vypukne panika a všetci sa tlačia von. Vtedy žiadne argumenty nezaberajú, ak len za argument nepovažujeme poriadne zaucho.

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Dotované hypotéky končia, bude na nich daňová úľava

14. 2. 2017 Hypotekárny trh čakajú veľké zmeny. Skončí sa dotovanie hypoték pre mladých vo forme úrokového bonusu. Po novom si budú môcť náklady na splácanie úveru na bývanie odpočítať z daní. Presný systém, ako bude nová podpora kúpy bývania vyzerať, teraz dolaďuje ministerstvo financií. Na podrobnosti je skúpe.
Vo finančných domoch predstavujú hypotéky pre mladých od 15 do 40 percent všetkých úverov, takže sa to dotkne veľkej časti klientov. „V minulom roku tvorili dotované hypotéky pre mladých necelých 15 percent produkcie hypoték,“ informuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Analytici vnímajú zamýšľané zmeny pozitívne. Dúfajú, že sa daňovým bonusom odstránia rozdiely, ktoré sú dnes v spôsobe výpočtu štátneho príspevku pre mladých v jednotlivých bankách. Niektoré totiž o štátny úrokový bonus znižujú splátku v aktuálnom mesiaci, iné sumu vracajú späť na účet klienta až ďalší mesiac po jej zaplatení. To ovplyvňuje najmä výšku istiny úveru, ktorá neklesá rovnako. „Pre klienta to zvyčajne znamená rozdiel po prvých piatich rokoch štátnej podpory na zostatku dlžnej sumy rádovo v tisícoch eur, ak si zvolí nesprávnu banku,“ vysvetľuje Peter Világi, hlavný analytik Fincentra. Podpora hypoték vo forme daňovo odpočítateľnej položky je bežná aj v iných krajinách Európy. V Česku si môžete od základu dane odpočítať zaplatené úroky na hypotéke až do výšky 300-tisíc korún za rok, teda maximálne 25-tisíc korún mesačne, čo je necelých tisíc eur. Daň si tak ročne znížite o maximálne 45-tisíc korún, teda okolo 1 660 eur. To je len horná hranica, ktorú dosiahnu iba tí, ktorí majú vysokú hypotéku. Dôležité je, že odčítavať si môžete len úroky, nie celú splátku aj s istinou.
zdroj: hnonline.sk

Zmeny v dohodách, už od mája

8. 2. 2017 Nezamestnaní, ktorí sú evidovaní na úrade práce, ešte môžu pracovať na zmluvu, aj na kratší pracovný čas, aj na dohodu. Od mája už táto možnosť odpadne.
Budú môcť uzavrieť len dohodu, a to maximálne na 40 dní v roku. Taký je návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý je v parlamente. Naďalej má byť obmedzená aj výška ich príjmu. Mesačne môžu zarobiť maximálne 75 percent sumy životného minima, čo je aktuálne približne necelých 149 eur. V tom sa meniť nič nebude. Jedine to, že výšku zárobku budú musieť už zdokladovať úradu ešte pred nástupom do práce. „Maximálna suma zárobku sa nemení. Avšak jediný spôsob, ako bude môcť evidovaný nezamestnaný pracovať, bude na dohodu,“ vraví Michal Stuška, hovorca ministerstva práce. Počas evidencie budú môcť pracovať len na niektorú z typov dohôd – o vykonaní práce, o pracovnej činnosti a to maximálne 40 dní v roku.
zdroj: hnonline.sk

Slovenské platy rastú

3. 2. 2017 Nedostatok pracovníkov na Slovensku sa odzrkadľuje zvyšovaním miezd.
Slovenské firmy a spoločnosti sa už dlhšiu dobu sťažujú na nedostatok pracovníkov. Personalisti hlásia hlavne nedostatok kvalifikovaných síl, chýbajú už ale aj menej skúsení pracovníci. Chronickým nedostatkom pracovníkov trpí IT sektor. To vytvára tlak na mzdy. Firmy sú tak "nútené" svojim pracovníkom zvyšovať mzdu a ponúkať aj rôzne nefinančné benefity (teambuildingy, večerky, a podobne), aby si pracovníkov udržali, resp. prilákali tých chýbajúcich. Pravdou je, že mzdy na Slovensku rastú, v niektorých odvetviach aj dvojciferným percentuálnym číslom.
zdroj: hnonline.sk

Dôchodcom prilepšia do desiatok eur

1. 2. 2017 Dôchodcov, ktorí odišli na dôchodok ešte pred rokom 2004, chce štát prehodnotiť. Po desiatich rokoch znova prepočíta ich penzie. Týka sa to však len tých solventnejších, ktorým pri výpočte dôchodkov nezohľadnili vyššie zárobky v plnej výške.
Takmer 13-tisíc z nich by malo dostávať dôchodky vyššie o 25,50 eura a pre ďalších 88 400 to bude tiež znamenať určité prilepšenie. Reálne to pocítia na budúci rok. Ako konkrétne proces prebehne, plánuje ministerstvo práce zverejniť v polovici februára. Suma, o ktorú Sociálna poisťovňa zvýši seniorom doterajšiu penziu, sa vo väčšine prípadov odvinie od toho, ako dlho boli dôchodkovo poistení, aké mali zárobky, a tiež od roku, v akom sa im dôchodok priznal. Podľa rezortu práce sa do prehodnocovania zahrnie 101 300 starodôchodcov. Skupine 12 900 seniorov sa pridá k doterajšej penzii pevná suma. „Ide o ľudí, ktorí išli do dôchodku ešte pred 30. septembrom 1988. Chceme ich riešiť sumou 25,50 eura. Sú to tí, čo zarábali viac ako 2 333 korún a ich starobný dôchodok bol priznaný z upraveného priemerného mesačného zárobku, ktorý bol najmenej 2 333 korún,“ upozornil Ivan Švejna, štátny tajomník rezortu práce. Ostatných vyše 80-tisíc penzií treba prepočítať individuálne. „Niekomu sa môže zvýšiť terajší dôchodok o euro, inému aj o 150 eur. Je to veľmi individuálne,“ povedal Švejna. Každý jeden spis sa musí otvárať a znovu prepočítavať. Týka sa to každého, kto dostal prvý výmer dôchodku v čase od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.
zdroj: hhnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner