Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O márnom hľadaní - III. večer

Očakávaná užitočnosť vecí je nepriamoúmerná jej skutočnej užitočnosti.

Nikdy nekupuj od bohatého obchodníka!

Odložená vec sa nenájde dovtedy, pokiaľ sa nezoženie nová.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ja nič, to Murphy

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Svetlá budúcnosť

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

(Zrnká úsmevu)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Daň z poistenia

16. 7. 2018 Podnikanie v poisťovníctve upravuje v Slovenskej republike zákon o poisťovníctve, ktorý ukladal poisťovniam povinnosť platiť odvod z poistného vo výške 8 % z prijatého poistného z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a s účinnosťou od 1. januára 2017 aj odvod z poistného vo výške 8 % z prijatého poistného z ostatných odvetví neživotného poistenia.
Zákon nadobudne účinnosť 1. 1. 2019. Dôvodom zavedenia dane z poistenia ako nepriamej dane sú doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený od 1. januára 2017 je nesystémovým a neefektívnym opatrením, ktoré spôsobuje aplikačné problémy poisťovniam a nerovnaké zaobchádzanie v súvislosti s odvodom z prijatého poistenia na základe poistných zmlúv uzavretých pred 1. januárom 2017 a uzavretých od tohto dátumu. Zdanenie poistenia nepriamou daňou predstavuje štandard používaný v Európskej únii. Daň z poistenia budú vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne. Zákon vymedzuje základné náležitosti obdobne ako iné zákony upravujúce nepriame dane t. j. predmet dane, platiteľa dane, základ dane, sadzby dane, vznik daňovej povinnosti. Zákonom sa zruší platenie odvodu z poistného a zachované ostane len platenie odvodu z prijatého poistného z PZP.

Od januára 2019 začne platiť nová daň z neživotného poistenia

9. 7. 2018 Od 1. januára budúceho roka začne na Slovensku platiť nová daň z neživotného poistenia. Bude vo výške 8 percent a v plnej miere nahradí 8-percentný odvod, ktorý v súčasnosti platia poisťovne. Vyplýva to z návrhu zákona o dani z poistenia, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.
Parlament pri hlasovaní o zákone odobril posunutie účinnosti zákona preto, aby mali poisťovne dlhší časový priestor na zabezpečenie systémových zmien. ôvodne totiž rezort financií navrhoval, aby začal platiť od 1. októbra tohto roka. Taktiež sa stanoví prechodné obdobie, ktorým sa upravuje platenie odvodu poisťovňami. "Cieľom právnej úpravy je, aby poistné, na ktoré sa už uplatnil odvod z neživotného poistenia, bolo pokryté odvodom z neživotného poistenia až do začiatku nového poistného obdobia, ktoré začne po účinnosti zákona," uvádza sa v spoločnej správe z výborov. Ďalšou zmenou je, že ľudia budú 10 týždňov vopred pred uplynutím poistného obdobia informovaní o prípadnej novej výške poistného. "Poistený bude mať dostatok času na rozhodnutie, či novú výšku poistného akceptuje, alebo nie," uvádza sa v schválenom pozmeňujúcom návrhu z výborov. Upraví sa aj zánik poistenia, a to vtedy, ak klient do jedného mesiaca od doručenia výzvy poisťovňou nezaplatí poistné, alebo mu poisťovňa do stanovenej lehoty zákonom takúto výzvu neodošle.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Firiem s nulovou daňou na Slovensku pribúda

4. 7. 2018 Dáta spoločnosti Bisnode k prvému polroku 2018 naznačujú, že najviac podnikateľov – takmer 80-tisíc, odviedlo v daňovom priznaní sumu do tisíc eur. Za nimi nasledujú firmy s daňami v rozmedzí od tisíc do 10-tisíc eur. No rovnako medziročne narastá aj počet firiem, ktoré na dani neodvádzajú nič.
Pondelok bol termín pre odložené daňové priznania za minulý rok, ktoré musia podať všetky firmy podnikajúce na našom území. „Pravidelné porovnania sú dobrým ukazovateľom ekonomického vývoja v spoločnosti a zároveň odkrývajú nové trendy, ktoré ovplyvňujú spoločenské nálady aj v oblasti podnikania a obchodu,“ vysvetľuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.
(Zdroj: hnonline.sk)

Živnostníci priznávali dane poslednýkrát na papieri

2. 7. 2018 Od budúceho roka budú všetci podnikatelia musieť s daniarmi komunikovať už len online
Ste živnostník a v marci ste sa rozhodli odložiť si priznávanie daní o tri mesiace? Ak ste sa rozhodli priniesť daňové priznanie na úrad v posledný možný deň, ktorým je druhý júl, čaká vás prekvapenie: Finančná správa bude vaše papierové daňové priznanie ignorovať. Od nového mesiaca totiž môžu živnostníci s daniarmi komunikovať už len elektronicky. To znamená: zaregistrovať sa na portáli Finančnej správy a podať daňové priznanie online.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner