Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon najvyššej priority: Najskôr sa prijímajú zákony, čo ľuďom nič dobré neprinesú, potom zákony, čo sú ľuďom na škodu, a k tým, čo by ľuďom pomohli sa nikdy nedostanú.

Zákon zbytočnosti: Parlamentná politika je jediná hra, pri ktorej nie je treba používať zdravý rozum.

Optimistický zákon: Súčet inteligencie a počtu členov parlamentu je konštantný. Počet členov parlamentu stále stúpa.

(Murphyho zákonník)
Ako bojovať s klebetou

Po tom, ako sa vám zdá, že všetky klebety o vás už boli vymyslené, sa objaví nová séria.

Ak ste sa už dostali do rečí, tak najlepšie je nerobiť nič a chystať sa na najhoršie.

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Manželstvo je podnik

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Kým sa dvaja bijú, tretí si privlastňuje plody ich práce.

(Murphyho zákony v bájkach)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Čo robiť, ak nemáte peniaze na dane

15. 3. 2019 Marec je v našich končinách mesiacom, v ktorom sa oficiálne začína jar, no pre státisíce Slovákov býva aj obdobím starostí. Nemalá časť národa totiž musí podať daňové priznanie a zaplatiť dane. Existuje však možnosť, ako si v prípade núdze pomôcť — aspoň načas. Dá sa požiadať o odklad. Napríklad vlani tak urobil rekordný počet ľudí — vyše 200-tisíc daňovníkov
Platenie daní sa dá odložiť o 3 či 6 mesiacov. Daňovník o odklad musí požiadať, oznámenie treba príslušnému daňovému úradu poslať najneskôr do 1. apríla 2019. Platí len žiadosť vypísaná na konkrétnom tlačive, ktoré slúži na tento účel. K dispozícii je napríklad na webovej stránke Finančnej správy. Pokiaľ komunikujete s daniarmi elektronicky, tak oznámenie musíte podať taktiež touto formou. Odložiť platenie daní si môžete najviac o tri celé kalendárne mesiace s výnimkou tých, ktorí sú v konkurze alebo v likvidácii. „Daňovník v oznámení je povinný uviesť novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie a v tejto novej lehote je aj daň splatná,“ informuje Finančná správa.
(Zdroj: aktuality.sk)

Priemerná hrubá mzda vlani prekročila hranicu tisíc eur

13. 3. 2019 Priemerná hrubá mzda dosiahla hodnotu 1013 eur.
Priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve v SR vlani prekročila pomyselnú úroveň 1000 eur, a to hodnotu 1013 eur. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede podpredseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR František Bernadič.
(Zdroj: aktuality.sk)

Poradíte si s daňovým priznaním typu B?

11. 3. 2019 Ak vám vlani zo živnosti „kvaplo” viac než 1 915,01 eura, nevyhnete sa zdaneniu týchto príjmov. Rovnaký osud však čaká i ďalšie zárobky, ak ste ich mali napríklad z predaja či prenájmu bytu, záhrady alebo trebárs garáže, podobne aj z výnosov z cenných papierov či z výhry. S daňovým priznaním budete mať robotu aj vtedy, ak ste mali v roku 2018 ako podnikateľ stratu.
Všetkých spomínaných prípadov sa týka priznanie na tlačive fyzických osôb typu B. Pri vypĺňaní formulára, a to aj elektronického, dávajte pozor, aby ste daňové priznanie zostavili kompletne a aby ste pritom neurobili banálne chyby. Finančná správa upozorňuje aj na svojej stránke, čoho sa v takej chvíli daňovníci dopúšťajú najviac. V prvom rade si netreba pomýliť tlačivo. Časté býva aj chybné vyplnenie príloh, najmä údajov určených na sociálne a zdravotné poistenie, prípadne nesprávne označenie zdaňovacieho obdobia. Neraz sa zabudne aj vpísať DIČ alebo rodné číslo na všetkých stranách daňového tlačiva a taktiež sa nevyznačí činnosť SK NACE pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pritom jednotlivé kódy SK NACE aj názvy činností možno bez problémov nájsť na internetovej stránke Štatistického úradu statistics.sk. Čo je ešte dôležité vylúčiť? Nekompletnosť doložených príloh alebo celkového počtu strán priznania. Osobitnou kapitolou sú omyly v prípade poukázania podielu dane neziskovej organizácii, teda darovanie časti dane vo výške dvoch alebo troch percent. Vari najbanálnejším omylom je zabudnúť na podpisy. Osoba odovzdávajúca priznanie má dať svoj autogram nielen na koniec daňového priznania, ale aj na vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane a tiež na žiadosť v súvislosti s údajmi zameranými na sociálne a zdravotné poistenie.
(Zdroj: hnonline.sk)

Priemerná mzda je historicky najvyššia

8. 3. 2019 Slováci zarábajú v priemere viac ako tisíc eur. Priemerná mesačná mzda sa vo štvrtom štvrťroku 2018 vyšplhala na 1101 eur a tretíkrát v histórii prekonala psychologickú hranicu tisíc eur. Informoval Štatistický úrad.
Zárobok cez tisícku už pritom štatistici evidovali. Konkrétne v poslednom kvartáli 2017 a druhom kvartáli 2018. Na konci roka však zamestnanci obvykle dostávajú odmeny či trináste platy, čo môže priemer dvihnúť aj o sto eur. Výkyvy počas roka ilustruje aj nasledujúci graf. Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,5 percent. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 3. štvrťroku 2018 vzrástla o 1,2 percent.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner