Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Druhý pilier a ženy na materskej
7. 1. 2009
V prípade, že zamestnankyne alebo povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) chcú, aby za ne počas poberania materskej štát platil príspevky do druhého dôchodkového piliera, musia to oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (SP).
Zavedenie tohto oznámenia súvisí s tým, že od
začiatku tohto roka štát platí poistné na dôchodkové poistenie za zamestnankyne
a SZČO aj počas poberania materskej.
Sociálna poisťovňa na svojej
internetovej stránke informuje aj o ďalších zmenách.
Daňové priznanie za rok rok 2008
7. 1. 2009
Keďže daňové priznanie podané do 31. marca 2009 sa týka zdaňovacieho obdobia, ktoré končí pred zavedením eura, údaje v ňom sa budú uvádzať v slovenských korunách.
Sumu dane na úhradu daňovník na záver prepočíta konverzným kurzom na eurá a
zaokrúhli na eurocenty nadol, čiže v prospech daňovníka. Na podávanie daňových
priznaní k dani z príjmov
fyzických osôb sa použíjú tlačivá, ktoré platili pre rok 2007.
Výplatná páska v korunách, mzda v eurách
7. 1. 2009
Zamestnanci súkromných firiem, štátnych aj verejných inštitúcií dostanú výplatu za december v eurách. Výplatné pásky budú však ešte vystavené v slovenských korunách.
Páska
by mala obsahovať hrubý príjem zamestnanca aj
sumu, ktorá sa mu za december
vyplatí alebo pošle na účet. Údaj by mal byť v korunách aj
eurách. Páska by mala obsahovať aj
informáciu o hodnote konverzného kurzu.
Keďže spôsob odmeňovania je rôzny, zamestnávatelia majú programy prispôsobené
svojim podmienkam. Záväzný vzor výplatnej pásky nie je. Zamestnávateľ je však
povinný vydať zamestnancovi pri vyúčtovaní mzdy alebo platu písomný doklad
obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy alebo platu, o zrážkach a o
celkovej cene jeho práce. K tomu ho zaväzuje Zákonník práce. Ak by zamestnanec
s vyplatenou sumou nebol spokojný, má
právo nahliadnuť do dokladov, na ktorých základe bola mzda alebo plat
vypočítané.
Kolky môže predávať len pošta alebo samostatné úrady
5. 1. 2009
Možnosti, ako túto službu zabezpečiť hľadá Policajný zbor. Katastrálne úrady zabezpečia vyvesenie oznamu o mieste predaja kolkových známok s uvedením adresy najbližšej pošty.
Na niektorých úradoch už občania môžu okrem
platenia kolkom zaplatiť poplatok aj v hotovosti, poštovou poukážkou alebo prevodom na
účet. Najvyššia suma, ktorú možno
uhradiť kolkom je 300 eur. Pri platení inou formou takáto hranica nie je
stanovená.
Korunové kolky je možné používať do 16. januára. Po uplynutí
tohoto dátumu ich bude po celý rok bez manipulačného poplatku odkupovať pošta.