Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ja nič, to Murphy

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Aj keď pochopíte princíp, ktorý hýbe vesmírom, ženská logika pre vás navždy zostane tajomstvom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy optimista

Ak sa veci pokazia, svet sa ešte preto nezrúti – práve naopak, tá kopa pokazených harabúrd mu nedovolí padnúť.

Ak niekto nevie nič o ničom, nič to! Ide o jedinca, ktorý je univerzálne použiteľný.

Ak ste sa sklamali v láske, skúste to s kartami. Ak ani v kartách nebudete mať šťastie, skúste borovičku – tá ešte nikdy nesklamala.

(Murphyho zákonník)
Život je žart...

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

(Myšlienky bez cla)
Na čo má človek rozum

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Rozum a skúsenosť nemôžu byť natrvalo v opozícii. (Wilde)

(Zrnká úsmevu)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Nárast nezamestnanosti aj na Slovensku

3. 6. 2009 Na Slovensku miera nezamestnanosti dosiahla v apríli 11,1 %. V porovnaní s marcom to predstavuje nárast o 0,5 %. Údaje zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
V apríli bola nezamestnanosť v celej EÚ na úrovni  8,6 %. Najviac ľudí bez práce má Španielsko,  Lotyšsko a Litva. Slovensko je spolu s Írskom na 5. mieste. Najmenej nezamestnaných v apríli mali  Holandsko  a Rakúsko. .
(Zdroj: TASR)

Priemerná hrubá mzda na Slovensku vzrástla na 710,45 €

3. 6. 2009 Informoval o tom Štatistický úrad. Nárast medziročne predstavuje 4,7 %. Reálna mzda sa po započítaní inflácie zvýšila o 1,6 %.
Najväčší nárast platov bol vo verejnej správe a v obrane, naopak k poklesu miezd došlo v ubytovacích a stravovacích službách.
Najvyššiu priemernú  mzdu  dosiahli zamestnanci v odvetví informácie a komunikácia.
(Zdroj: PRAVDA)

Sporitelia druhého dôchodkového piliera dostali varovné listy

3. 6. 2009 Pol miliónu sporiteľov druhého dôchodkového piliera rozposlala Sociálna poisťovňa varovné listy, v ktorých im oznamuje, že systém je pre nich nevýhodný.
Zásielka okrem listu obsahuje aj  leták s názvom "Prečo a ako vystúpiť z druhého dôchodkového piliera", žiadosť o vystúpenie zo systému a tiež spätnú obálku s adresou ústredia Sociálnej poisťovne. Rozhodnutie  vrátiť sa do prvého piliera sporiteľa teda nič nestojí.
Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne "listová akcia" napácha menšie škody, ako keby sa listy neposlali vôbec.
Ministerstvo  práce snahu zo strany poisťovne víta.  Podporuje cieľ, ktorý sleduje aktivitou Sociálna poisťovňa, a to je vyváženosť informácií o výhodách a nevýhodách druhého piliera. Nevýhodný je druhý pilier predovšetkým pre ľudí starších ako 35 rokov a tých, ktorí zarobia mesačne menej ako 600 €.
Asociácia DSS zatiaľ nevie, či pripraví podobnú kampaň a rozošle svojich klientom informačné letáky.
(Zdroj: HNONLINE)

Finančná kríza a lízing

2. 6. 2009 Podnikatelia, ktorí nevládzu z dôvodu fínančnej krízy splácať lízing za auto, by mali čo najskôr navštíviť svoju lízingovú spoločnosť.

Väčšina lízingových spoločnosť umožňuje splátky znížiť, alebo na nejaký čas odložiť. Dôležitá je komunkácia klienta s lízingovou spoločnosťou a hľadanie spoločného východiska. Klientom, ktorí nesprávne alebo neskoro zhodnotia svoju situáciu hrozí vymáhanie pohľadávok mimosúdnou cestou.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner