Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Tlačivo na 2 % je vložené aj v daňovom priznaní
26. 1. 2010
Daňové subjekty (právnické aj fyzické osoby), ktoré podávajú daňové priznanie k dani z príjmu a chcú preukázať 2 % zaplatenej dane určenému prijímateľovi, tak môžu urobiť vyplnením tlačiva, ktoré je vložené priamo v tlačive daňového priznania. Dnes o tom informoval hovorca Daňového riaditeľstva (DR) SR.
Tlačivá je možné získať aj na webovej stránke www.drsr.sk a od konca minulého roka sú k dispozícii na daňových úradoch.
Fyzické osoby, ktorým zamestnávateľ v roku 2010 vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za predchádzajúci rok, následne po ročnom zúčtovaní môžu podávať vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 % zaplatenej dane.
Nad rozsah ustanovených povinností DR SR zverejňuje na svojej webovej stránke odporúčaný vzor. Vyplnené tlačivo možno účinne doručiť do 30. apríla 2010.
Súhrnné výkazy k DPH možno už podať len elektronicky
26. 1. 2010
Od začiatku tohto roka sa súhrnné výkazy k dani z pridanej hodnoty (DPH) podávajú už len elektronicky. Upozorňuje na to Daňové riaditeľstvo (DR) SR. Platitelia dane pre podanie súhrnných výkazov registrovať sa musia registrovať na portáli daňovej správy ako autorizovaní používatelia elektronických služieb. Podľa minuloročnej novely zákona o DPH daňové subjekty musia podávať súhrnný výkaz k DPH za obdobia po 1. januári 2010 elektronickou formou a to najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sa výkaz podáva. Platitelia musia túto povinnosť splniť do 20. februára 2010.
Daňovník pre získanie prístupu k autorizovaným elektronickým službám, umožňujúcim podávanie súhrnných výkazov elektronickou formou, musí urobiť dva kroky. V prvom rade sa musí zaregistrovať na portáli daňovej správy a následne sa musí autorizovať na miestne príslušnom daňovom úrade. Daňovník sa potom môže rozhodnúť, či bude komunikovať so správcom dane ako subjekt so zaručeným elektronickým podpisom alebo bez neho.
V prípade, že daňovník chce doručovať súhrnný výkaz podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, môže nájsť zoznam akreditovaných certifikačných autorít (ACA), ktoré v súčasnosti poskytujú službu vydávania kvalifikovaných certifikátov pre zaručený elektronický podpis na internetovej stránke Národného bezpečnostného úradu SR. Ak daňovník podá súhrnný výkaz k DPH podpísaný zaručeným elektronickým podpisom nemusí ho následne podávať aj v písomnej forme.
Prehodnotenie koncepcie životného minima
25. 1. 2010
Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) apeluje na rezort práce a sociálnych vecí, aby sa skrátilo obdobie prehodnocovania životného minima. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) má totiž v pláne prehodnotiť platnú koncepciu životného minima do roku 2012. KOZ odporúča, aby životné minimum, ktoré v súčasnosti pri plnoletej fyzickej osobe predstavuje 185,19 eura, bolo vyššie, pričom by malo kopírovať priemernú mzdu aj rast minimálnej mzdy na Slovensku.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chcelo podľa ministerky riešiť prehodnotenie výšky životného minima už v roku 2009, k čomu aj smerovala jedna z úloh v Programovom vyhlásení vlády. Vzhľadom na štatistické zisťovanie, od ktorého sa odvíja spotrebný kôš a zisťovanie spotrebného koša, chýbal dostatok relevantných údajov, preto došlo k posunutiu termínu. Podľa slov ministerky skrátenie termínu na prehodnotenie životného minima nie je možné, pretože prvé relevantné štatistické údaje bude možné mať do roku 2011 a pre prehodnotenie bude reálny rok 2012.
Kľúčovou úlohou pre nové nastavenie úrovne životného minima bude zostavenie reálneho spotrebného koša, ako aj reálne zisťovanie rodinných účtov nízkopríjmových domácností.
V stredu by o koncepcii životného minima mala rokovať vláda. V prípade, že sa preukáže, že platné životné minimum nie je v súlade so záverečnými zisteniami uskutočnenými v rámci prehodnotenia životného minima, na prehodnotenie nadviaže zmena zákona o životnom minime, uvádza sa v návrhu koncepcie.
Prehodnotiť by sa malo aj poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi, teda výška dávky v hmotnej núdzi pre rôzne typy rodín spolu s príspevkami k dávke tak, aby garantovali príjem na pokrytie základných životných potrieb domácností.
Úpravy životného minima aj úpravy dávky v hmotnej núdzi budú citlivo posudzované aj vo vzťahu k motivácii participovať na trhu práce, vzhľadom na to, že Slovensko je krajinou s najvyššou mierou dlhodobej nezamestnanosti v rámci Európskej únie. Termín ukončenia prác na prehodnotení životného minima sa predpokladá v roku 2012. Prípadná legislatívna zmena zákona o životnom minime prichádza podľa rezortu práce a sociálnych vecí do úvahy najskôr v roku 2013.
Odhalené daňové úniky
24. 1. 2010
V minulom roku odhalila Daňová správa SR daňové úniky v sume 435,5 milióna €, v roku 2008 to bolo 380,9 milióna €. Efektivita daňových kontrol vlani dosiahla 59,5 %, ich počet dosiahol číslo 18 820.
Takmer šesť z desiatich daňových kontrol skončí zistením daňového úniku. Kontrolóri vedia odhadnúť, na ktoré rizikové skupiny sa majú pri daňových kontrolách sústrediť.