Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Pre spor s nemocnicami hrozí Unionu zánik
17. 3. 2010
V prípade, že súkromnej zdravotnej poisťovni Union sa nepodporí dohodnúť na nových zmluvách s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), môže to znamenať aj jej koniec na slovenskom trhu zdravotného poistenia.
Pripustil to aj minister zdravotníctva Richard Raši. ANS odporučila svojim členským nemocniciam, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera nové zmluvy neuzatvárali. Dôvodom odporúčania malo byť odmietnutie navýšenia zdrojov na zvýšenie platov ich zamestnancov.
Minister objasnil, že v prípade nepodpísania nových zmlúv by Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal konanie a pokiaľ by poisťovňa nedodržala stanovené zákonné podmienky a lehoty, mohlo by to viesť aj k jej skončeniu na trhu.
Súčasné zmluvy s Dôverou sú platné do konca júna, v prípade poisťovne Union iba do konca marca. Malé nemocnice už avizovali, že pre jej poistencov od apríla budú poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Obe poisťovne deklarovali, že budú o nových zmluvách ešte rokovať.
Mzda v Trenčianskom kraji rástla najpomalšie
16. 3. 2010
V minulom roku dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnancov veľkých podnikov v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) úroveň 688,08 eura a bola o 120,01 eura nižšia, ako celoslovenský priemer. Medziročné zvýšenie bolo o 0,2 %, čo bol v rámci SR najnižší nárast.
Najvyššia priemerná mzda bola v sekcii odborné, vedecké a technické činnosti. Tá zahrnuje napr. právne a účtovnícke činnosti, vedenie firiem, poradenstvo v oblasti riadenia, architektonické a inžinierske činnosti, reklamu a prieskum trhu, veterinárne činnosti a iné. Mzda v tejto sekcii dosiahla hodnotu 987,76 eura. Bola o 299,68 eura vyššia ako priemer v kraji. Údaje poskytla pracovníčka krajského pracoviska Štatistického úradu SR v Trenčíne.
Podniky s počtom zamestnancov 20 a viac v roku 2009 zamestnávali v TSK v priemere 131.552 zamestnancov (fyzické osoby). Na celkovom počte zamestnancov veľkých podnikov Slovenskej republiky sa TSK podieľal 10,3 %. Vyšší podiel dosiahol iba Bratislavský kraj (31,5 %) a Košický kraj (10,7 %). Priemerný evidenčný počet zamestnancov sa oproti roku 2008 znížil o 7 %, čo predstavuje 9842 osôb.
Na jedného zamestnanca veľkého podniku v kraji pripadlo v minulom roku 1616 odpracovaných hodín.
Blíži sa termín zúčtovania zdravotného poistenia
15. 3. 2010
Posledné dva týždne ostávajú na podanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2009. Poistenci ho tento rok musia stihnúť podať do konca marca. Minulý rok to bola do konca júna.
Ročné zúčtovanie za rok 2009 poistenci podávajú v zdravotnej poisťovni, v ktorej boli poistený k 31. decembru 2009.
Daň z úrokov stačí preukázať výpisom z účtu
12. 3. 2010
V prípade, že chcete späť dane z úrokov, k daňovému priznaniu musíte priložiť aj doklad o výške pripísaného úroku a zrazenej dani. Daniarom stačí aj výpis z účtu, nemusí to byť osobitné potvrdenie. Vrátenie dane, ktorú banka zrazila a odviedla z prijatých úrokov je možné si uplatniť prostredníctvom daňového priznania. Oplatí sa to najmä dôchodcom, študentom, ľuďom bez príjmov alebo s nízkymi príjmami, či deťom.
Pri týchto vkladoch sa totiž nesleduje, či ide o podnikateľské vklady, súkromné vklady alebo stavebné sporenie. Po novom však Daňový úrad žiada, aby daňovník, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO z dôvodu vrátenia dane vybranej zrážkou z úrokov z vkladov na vkladných knižkách alebo na účtoch v bankách priložil k daňovému priznaniu aj kópiu akéhokoľvek dokladu preukazujúceho výšku pripísaného úroku a výšku zrazenej dane (napr. kópiu výpisu z účtu, kópiu vkladnej knižky a pod.).
Žiadne osobitné potvrdenia vydávané peňažnými inštitúciami, ktoré podliehajú spoplatňovaniu, daňové úrady nevyžadujú. Oplatí sa teda odkladať si bankové výpisy, prípadne skopírovať vkladnú knižku.