Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Dohoda o úspornom balíku a rozpočte
22. 9. 2010
Koalícia sa po niekoľko hodinových rokovaniach dohodla na ozdravnom ekonomickom balíku a základných parametroch štátneho rozpočtu na budúci rok.
Novinárov o tom informovala premiérka I.Radičová, pričom materiály dnes prerokuje vláda. Kabinet predpokladá úspory vo výdavkoch štátu za takmer miliardu eur, o 770 miliónov eur by mali stúpnuť príjmy z rôznych opatrení vrátane zvyšovania daní.
Nezamestnanosť v SR mierne klesla
21. 9. 2010
Miera nezamestnanosti na Slovenskú v auguste klesla na ročné minimum 12,19 % z júlových 12,33 %.
Nezamestnanosť na Slovensku minulý rok kvôli hospodárskej kríze prudko rástla, od tohtoročného marca sa však s výnimkou júna postupne znižovala. Podľa posledných údajov štatistikov miera nezamestnanosti medzimesačne klesla o 0,14 % a dosiahla 12,19 %. Na úradoch práce bolo evidovaných 370 671 uchádzačov o zamestnanie. V priemere bol jeden nepracujúci zaregistrovaný na úradoch 13,57 mesiaca.
Slovenská koalícia sa dohodla na zvýšení DPH
7. 9. 2010
Slovenská vládna koalícia sa v pondelok dohodla na dočasnom zvýšení dane z pridanej hodnoty (DPH)z 19 na 20 %.
Táto zmena bude platiť od budúceho roka dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 % DPH, k čomu by malo dôjsť v roku 2013. Zvýšiť by sa mali tiež sadzby spotrebných daní z alkoholu a tabaku. Vláda chce posilnením rozpočtových príjmov spolu s výdavkovými škrtmi znížiť deficit verejných financií v budúcom roku o 1,7 miliardy eur.
Slováci opäť cestujú za prácou do zahraničia
6. 9. 2010
Znižujúci sa počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa po dvoch rokoch zastavil.
V 2. štvrťroku 2010 Štatistický úrad SR zaznamenal nárast počtu krátkodobých migrantov za prácou do zahraničia o 4,7 %. Vzrástol najmä počet osôb, ktoré vykonávajú prácu v Českej republike a Rakúsku.