Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Zrušia sa vybrané daňové výnimky
6. 12. 2010
Od januára 2011 by sa mali zrušiť viaceré výnimky a oslobodenia pri výpočte dane z príjmov.
O daňové zvýhodnenie prídu napr. doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú parlament definitívne schválil. Plénum schválilo aj zjednotenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 40 %. Zdravotnícki pracovníci si nebudú môcť znížiť základ dane o náklady na špecializované vzdelávanie. Navrhované zmeny sú súčasťou balíka na ozdravenie verejných financií.
Slovensko uvalilo 80 % daň na predaj emisných kvót
6. 12. 2010
Slovenské firmy budú musieť v nasledujúcich dvoch rokoch platiť 80 % daň z predaja nadbytočných emisných kvót.
Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú schválil slovenský parlament. Rezort financií odhaduje v nasledujúcich dvoch rokoch výnosy z tejto dane vo výške 150 miliónov eur. Podniky s touto novelou však nesúhlasia a tvrdia, že ich to poškodí. Opatrenie by sa malo dotknúť 133 slovenských podnikov.
Na slovensku zdražie kadečo, len pivo nie
3. 12. 2010
Slovákov neminie v budúcom roku zdražovanie, a to vďaka vyšším hodnotám niektorých daní.
Nové daňové pravidlá zakotvené v novele zákona o dani z príjmov, ktorú v stredu schválil slovenský parlament, majú prispieť k ozdraveniu verejných financií a priniesť do štátnej kasy desiatky miliónov eur. Stúpnuť by mali ceny cigariet, niektorých pohonných hmôt alebo tepla pre domácnosti. Na zdražovanie sa zrejme bude podieľať aj zrušenie daňového zvýhodnenia takzvanej červenej nafty, ktorá sa využíva hlavne v poľnohospodárstve. Koaliční poslanci však prekvapivo odmietli zdraženie piva.
Rozpočet: Menej za poistencov štátu
26. 11. 2010
Napriek odmietavému postoju KDH klesne sadzba za poistencov štátu zo súčasných 4,78 % (34,56 eura) na 4,32 % (32,16 eura)tak, ako už kabinet avizoval v návrhu štátneho rozpočtu.
Informovala o tom premiérka I.Radičová, ktorá je presvedčená , že pre zdravotníctvo je veľmi dôležité, že doňho pôjde na budúci rok celkovo o 2,1 % viac financií. Preddavky na poistné platené štátom by v roku 2011 mali celkovo predstavovať 1,2 miliardy eur, čo bude medziročný pokles o 6,62 %.