Dane si Slováci nechávajú na poslednú chvíľu
9. 3. 2010
Elektronické podpisy by mohli zmierniť návaly na úradoch. Daňové priznanie za minulý rok zatiaľ nepodala väčšina ľudí a firiem. Termín na jeho doručenie im uplynie koncom mesiaca. Tí, ktorí si splnenie tejto povinnosti nechávajú na poslednú chvíľu, sa tak návalom na daňových úradoch nevyhnú a tradične ich koncom marca zahltia tlačivami.
Rozšírenie elektronického podpisu medzi podnikateľmi by rady mohlo zmierniť.
Elektronický podpis umožňuje podanie daňového priznania cez internet. V minulom roku využilo túto možnosť asi 1000 firiem, tento rok by to mohlo byť až 19 000.
Do konca minulého týždňa tlačivá odovzdala asi štvrtina zamestnancov a len päť percent firiem. Podobne ako v minulosti aj koncom tohto marca daňové úrady predĺžia svoje stránkové hodiny.
Právnické osoby a daňové priznanie
8. 3. 2010
Právnické osoby majú novú možnosť správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť.
Umožňuje im to minuloročná novela zákona o dani z príjmov. Tá s účinnosťou od začiatku tohto roka umožňuje firmám podať do 31. marca príslušnému daňovému úradu oznámenie, na základe ktorého sa táto lehota predĺži najviac o šesť kalendárnych mesiacov a to v prípade, ak sú súčasťou príjmov daňovníka aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. V ostatných prípadoch sa lehota na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.
Daňovník v konkurze alebo v likvidácii však tento postup využiť nemôže. Podľa informácií Daňového riaditeľstva SR daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou môže byť iba koniec kalendárneho mesiaca a v tejto lehote je povinný podať daňové priznanie a daň aj zaplatiť.
Predpísanú formu oznámenie o predĺžení lehoty na posunutie termínu priznania daní pre právnické osoby nemá. Firmy môžu využiť jeho vzor, ktorý Daňové riaditeľstvo zverejnilo na svojej stránke. Ak oznámenie spĺňa podmienky podľa zákona o dani z príjmov, lehota sa predĺži automaticky. Daňovník musí podať oznámenie najneskôr do 31. marca. V oznámení musí uviesť novú lehotu na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie v súlade so zákonom, v ktorej bude daň aj splatná. V prípade, ak má daňovník príjmy plynúce aj zo zdrojov v zahraničí, musí túto skutočnosť tiež uviesť v oznámení.
Ak je daňovník v konkurze alebo v likvidácii, musí podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania najneskôr 15 dní pred uplynutím zákonnej lehoty na jeho podanie, t. j. pred 31. marcom. Správca dane následne lehotu na podanie daňového priznania môže predĺžiť najviac o tri kalendárne mesiace, pričom proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.
České banky hľadajú nové zbrane proti bankovým podvodníkom
8. 3. 2010
Banky svoje bankomaty vylepšujú aby ich ochránili pred tzv. skimmingom (skimming je metóda, ktorá spadá medzi podvody s platobnými kartami). Podvodníci v Česku zaútočili minulý rok asi na 50 bankomatov. Teraz české banky hľadajú nové zbrane. Bezpečnejšie prístroje pri obmene bankomatov tento rok plánujú nakúpiť Komerčná banka, Česká sporiteľňa, ČSOB, a UniCredit Bank.
Pomocou vylepšených nástavcov pre vstup karty a ďalším novým bezpečnostným softvérom majú nové bankomaty viac chrániť pre takzvaným skimmingom, pri ktorom sú údaje o kartách skopírované podvodníkmi počas vyberania peňazí.
Obavy sú namieste. Vlani prípady skimmingu postihli všetky významné české banky. Škody spôsobené skimmingom však banky klientom hradia v plnej výške.
Podľa bankárov sú v Česku proti skimmingu vybavené všetky bankomaty.
SZČO platia odvody z vyššieho minimálneho základu
5. 3. 2010
Spôsob výpočtu minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý ovplyvňuje výšku minimálnych odvodov samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa od 1. januára 2010 zmenil. V roku 2009 sa výpočet minimálneho vymeriavaceho základu (minimálnej sumy, z ktorej živnostníci platia odvody) odvjíl od minimálnej mzdy.
Metodika určenia tejto sumy je od 1. januára 2010 naviazaná na vývoj priemernej hrubej mzdy v hospodárstve. Pre kalendárny rok 2010 sa určí minimálny vymeriavací základ ako 44,2% z priemernej hrubej mzdy v hospodárstve zistenej štatistickým úradom za kalendárny rok dva roky spätne (pre určenie minimálneho vymeriavacieho základu v roku 2010 to je rok 2008). Minimálny vymeriavací základ SZČO pre rok 2010 je suma 319,58 eur.
Ak by sa metodika určovania minimálneho vymeriavacieho základu nezmenila, minimálne odvody by živnostníci platili zo sumy 307,70 eur, čo je minimálna mzda platná k 1. januáru 2010. SZČO, ktoré platia poistné z minimálneho vymeriavacieho základu by teda platili nižšie odvody.
Odvody pri minimálnom vymeriavacom základe podľa nových pravidiel:
Druh poistenia Sadzba Minimálny VZ Výška odvodu
Nemocenské 4,40% 319,58 14,00
Starobné 18,00% 319,58 57,50
Invalidné 6,00% 319,58 19,10
Rezervný fond solidarity 2,00% 319,58 6,30
Spolu 30,40% 96,90
Odvody, ak by sa minimálny vymeriavací základ určil rovnakým spôsobom ako v roku 2009:
Druh poistenia Sadzba Minimálny VZ Výška odvodu
Nemocenské 4,40% 307,70 13,50
Starobné 18,00% 307,70 55,30
Invalidné 6,00% 307,70 18,40
Rezervný fond solidarity 2,00% 307,70 6,10
Spolu 30,40% 93,30
Treba však vziať do úvahy aj to, že aj výška hranice príjmov pre vznik povinnosti platiť sociálne odvody sa naviazala na výšku priemernej hrubej mzdy v hospodárstve a tým túto hranicu zvýšila. Toto opatrenie zvýhodnilo tých, ktorí sa vďaka nemu povinne poistenými nestali a znevýhodnilo tých, ktorí sa nimi stali a budú platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu.
Pohyb minimálneho vymeriavacieho základu pre SZČO môže byť zaujímavý aj do budúcnosti. Môže nastať situácia, že minimálna mzda bude rásť rýchlejšie ako priemerná hrubá mzda v hospodárstve. SZČO by v dôsledku toho mali minimálny vymeriavací základ nižší ako minimálna mzda.