Dvojité zdanenie
21. 9. 2022
Pri určovaní vyčíslenia „celosvetového“ základu dane daňovníka s NDP aj v súvislosti so zamedzením dvojitého zdanenia sa postupuje výlučne podľa ZDP (nie podľa zahraničných právnych predpisov).
Zo „štandardného“ spôsobu zisťovania základu dane vrátane uplatňovania daňových výdavkov podľa ZDP sú v prípade stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí len daňové výdavky uvedené v § 17 ods. 14 ZDP.
Podľa ustanovenia § 17 ods. 14 ZDP daňovými výdavkami stálej prevádzkarne daňovníka umiestnenej v zahraničí sú vo všeobecnosti aj výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov platných v štáte umiestnenia tejto stálej prevádzkarne, ktoré možno uplatniť do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.
Ak napr. daňovník, ktorý má stálu prevádzkareň umiestnenú na území Nemecka je povinný podľa osobitných pracovnoprávnych predpisov platných na území tohto štátu uhrádzať zamestnancom cestovné náhrady výdavkov na pracovné cesty, vynaložené výdavky (náklady) daňovníka (zamestnávateľa) sú daňovým výdavkom v rozsahu, na ktorý vzniká nárok zamestnancov podľa týchto nemeckých pracovnoprávnych predpisov (nie do výšky obdobného nároku zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách platného na území SR).
Daňovník, fyzická osoba, podnikajúci v zahraničí prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorý je účtovnou jednotkou len v zahraniční a na území SR nie je účtovnou jednotkou, t.j. neuplatňuje si preukázateľné výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, si môže na území SR, uplatniť ku všetkým svojim celosvetovým zdaniteľným príjmom, výdavky percentom z príjmov v súlade s § 6 ods. 10 ZDP. Rovnakým spôsobom určený základ dane z príjmov zo zahraničia použije aj pri následnom uplatňovaní metódy zápočtu alebo metódy vyňatia.
K
Nezamestnanosť možno využiť na získanie kvalifikácie alebo zmenu profesie
6. 2. 2009
Najmä dlhodobo nezamestnaní by sa mali zaujímať o rôzne vzdelávacie kurzy, ktoré poskytujú úrady práce. Úrady práce v spolupráci s vládou by mali svoje vzdelávacie projekty pre nezamestnaných zintenzívniť najmä v čase krízy.
Sústrediť sa treba na oblasti, kde je perspektíva. Ľudia by
rozhodne v prípade strany zamestnania nemali rezignovať a zostať pasívnymi.
Treba si uvedomiť, že nezamestnaný bez ďalšieho vývoja prestáva byť použiteľný
na trhu práce.
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa nebude rušiť
5. 2. 2009
Prináša do verejných zdrojov značné finančné prostriedky. Podľa predbežných údajov to bolo za rok 2007 takmer 30 miliónov eur. Ministerstvo sa k zjednodušeniu celého procesu zatiaľ nevyjadrilo.
Európska novela práva na dovolenku ovplyvní aj náš Zákonník práce
5. 2. 2009
Európsky súdny dvor priznal právo na dovolenku - prípadne peniaze za nevyčerpanú dovolenku - aj práceneschopným zamestnancom. Aj v prípade, ak do práce nechodili celý rok. Verdikt je záväzný aj pre Slovensko. V súčasnosti má zamestnanec právo na dovolenku len vtedy, ak odpracuje najmenej dva mesiace.
V
odôvodnení rozsudku sa okrem iného píše "Právo na platenú ročnú
dovolenku pracovníkovi oprávnene vypísanému na nemocenskú dovolenku nemôže
podliehať podmienke týkajúcej sa povinnosti skutočne pracovať". Európsky
súdny dvor tak priznal dlhodobo práceneschopnému pracovníkovi nárok na finančnú
náhradu, ktorú mu musí zaplatiť zamestnávateľ za nevyčerpanú dovolenku.
Ministerstvo
už pripravuje potrebnú zmenu zákona. Podľa informácií z ministerstva
nespôsobí táto zmena vážny zásah do
legislatívy.
Odvodové prázdniny budú závislé na výške príjmu
4. 2. 2009
Preplatenie povinných odvodov do Sociálnej poisťovne sa netýka tých začínajúcich živnostníkov, ktorých hrubý príjem v tomto roku presiahne 12-násobok minimálnej mzdy.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o
službách zamestnanosti. Ak pôvodne nezamestnaná samostatne zárobkovo činná
osoba začne v tomto roku podnikať a od začiatku júla budúceho roka jej vznikne
povinnosť platiť poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie, bude si musieť
povinné odvody do Sociálnej poisťovne hradiť z vlastných prostriedkov.