DPH u automobile a nabíjacej stanice pre elektromobily
13. 9. 2023
Pri zdaňovaní automobilov sa v rámci EÚ v zmysle spoločných pravidiel zakotvených v Smernici Rady 2006/112/ES, uplatňuje výnimka zo všeobecných pravidiel zdaňovania DPH.
Nové dopravné prostriedky sa vždy zdaňujú v štáte určenia (spotreby). Zákon o DPH v ustanovení § 11 ods. 11 a 12 vymedzuje, čo sa pre účely DPH rozumie dopravným prostriedkom a za akých podmienok spĺňa dopravný prostriedok definíciu nového dopravného prostriedku. Podľa § 3 ods. 5 zákona o DPH každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok zo SR do iného členského štátu, pričom je ňou, alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, považuje sa na tento účel za zdaniteľnú osobu.
Uvedené sa teda týka platiteľov dane registrovaných podľa § 4, § 4a, § 5 zákona o DPH, nadobúdateľov – právnických osôb a zdaniteľných osôb ktoré nie sú platiteľmi, registrovaných podľa § 7 zákona, zdaniteľných osôb, ktoré nie sú registrované pre DPH, nezdaniteľných osôb (súkromné osoby – občania).
Zákon o DPH stanovil pre účel dodania nového dopravného prostriedku do iného členského štátu i uvedené súkromné fyzické osoby a neziskové organizácie za osoby zdaniteľné preto, aby im mohlo byť priznané právo na odpočítanie dane. Nepodnikatelia, ktorí príležitostne dodajú do iného členského štátu nový dopravný prostriedok, nemajú registračnú povinnosť. Osoby, ktoré sú zdaniteľnými osobami a príležitostne dodajú z tuzemska do iného členského štátu nový dopravný prostriedok, nezahŕňajú hodnotu predaja do obratu pre účely registrácie podľa § 4 zákona.
Dodanie nového dopravného prostriedku nebude predmetom dane
- ak nezdaniteľná osoba (občan) bude nový dopravný prostriedok darovať do iného členského štátu na základe darovacej listiny (u darcu nedochádza k dodaniu a u obdarovaného nedochádza k nadobudnutiu za protihodnotu), darca sa nepovažuje za zdaniteľnú osobu,
- ak nie je splnená ani jedna z podmienok definície nového dopravného prostriedku (najazdené km ani čas prevádzky),
- dodanie v rámci tuzemska – nepoužije sa špeciálny režim, pretože nie je splnená podmienka dodania do iného členského štátu.
Podľa § 43 ods. 2 zákona o DPH je dodanie nového dopravného prostriedku do iného členského štátu vždy oslobodené od dane bez ohľadu na to, kto je predávajúci a kto je kupujúci. Dôležité je, aby si zmluvné strany dohodli cenu bez DPH.
V zmysle § 72 ods. 5 zákona o DPH každá osoba, ktorá dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu je povinná vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od jeho dodania alebo odo dňa prijatia platby, ak bola prijatá pred dodaním. Faktúra musí obsahovať okrem náležitostí primerane podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH aj údaje o novom dopravnom prostriedku podľa § 11 ods. 12 zákona, t. j. o aký druh dopravného prostriedku ide, koľko km má najazdených v čase dodania, koľko času uplynulo od prvého uvedenia do prevádzky). Na faktúre sa tiež uvedie odkaz na § 43 ods. 2 zákona, podľa ktorého sa uplatňuje oslobodenie.
K
Priemerný dôchodok v SR vzrástol o 17 centov
16. 11. 2010
Mesačný dôchodok pre dôchodcu na Slovensku sa v októbri mierne zvýšil.
Ku koncu desiateho mesiaca tohto roka úroveň starobnej dávky dosiahla 352,27 eura, v porovnaní s so septembrom mierne vzrástla, a to o 17 centov. Jeho suma sa medziročne zvýšila viac ako o 10 eur.
Počet poberateľov podpory klesá
15. 11. 2010
Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky klesá už šesť mesiacov po sebe , pričom septembri oproti marcovým štatistikám ich ubudlo 9602.
Podľa informácií Sociálnej poisťovne v 9. mesiaci 2010 bolo iba niečo viac ako 39 0000 Slovákov odkázaných na dávku v nezamestnanosti., čo je najmenej od marca 2009. Počet ľudí odkázaných na 6mesačnú podporu po strate zamestnania rástol takmer počas celého predchádzajúceho roka. Vrchol dosiahol v auguste s 63 495 poberateľmi.
Priemerný plat na Slovensku vzrástol
12. 11. 2010
Za uplynulé tri roky priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v slovenskej ekonomike vzrástla o 9 %, a to zo 753 eur na 823 eur.
Najvyšší medziročný prírastok priemernej mzdy, a to o desatinu, bol Košickom a Nitrianskom kraji, najmenší o 4 % v Trnavskom kraji. Najvyššie platy sú podľa prieskumu dlhodobo v krajoch na západe Slovenska. V Bratislavskom kraji dosahuje momentálne priemerná mzda 1 034 eur, v Prešovskom kraji 639 eur. Pri pohľade na vekovú štruktúru pracovníkov najlepšie zarábajú ľudia vo veku 25-34 rokov, ich priemerný plat je v tomto roku 902 eur.
Obamová komisia plánuje reformu daní
11. 11. 2010
Americká federálna vláda by mala podniknúť razantné reformy daňového systému a naštartovať postupné znižovanie výdavkov vrátane obmedzenia nákladov na dôchodky.
Konečnú správu má Obamová komisia predložiť do 1. decembra. Vedenie komisie napríklad navrhuje pri daniach elimináciu alebo obmedzenie populárnych daňových odpočtov na úroky z hypoték. V rámci zmien chce niektoré dane aj znížiť, najmä dane z firemných ziskov. Vedľa nižšieho rastu dôchodkov by seniori pocítili aj limity výdavkov na svoju zdravotnú starostlivosť v rámci čoraz drahšieho programu. Plán zrejme podporu v komisii nezíska.