Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

(Murphyho zákony v bájkach)
Mnoho je na svete mocného...

Pre človeka neexistuje nič, čo by sa nedalo premôcť húževnatou činnosťou a svedomitou starostlivosťou. (Seneca)

Život je ako divadelná hra. Vôbec nezáleží na tom, ako dlho trvalo predstavenie. Podstatné je to, ako dobre bolo odohrané. (Seneca)

Šťastný je ten, komu bolo aj v starobe dopriate ísť za múdrosťou a správnym úsudkom. (Platón)

(Myšlienky bez cla)
Nevytesané pravdy - I. večer

Ak zmenou nemáte čo stratiť, netreba sa nad ňou vzrušovať.

Ak sa zdá, že sa nám začína dariť, určite sme niečo prehliadli.

Peklo, to sú ostatní ľudia.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život je obchod

Podnikanie a súdne spory sú ako siamské dvojčatá – jedno by bez druhého nemohlo plnohodnotne existovať. Problém je len v tom, že sa nedá súčasne aj podnikať, aj súdiť sa. Na tomto je postavený advokátsky chlebíček. A treba povedať, že je to chlebíček dosť mastný...

Veľké peniaze sa nezarábajú, veľké peniaze sa vymýšľajú.

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

(Zrnká úsmevu)
Ako bojovať s klebetou

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

Žiadna klebeta nie je natoľko malá, aby nedokázala zničiť veľkú lásku.

V boji s klebetou sa nedá zvíťaziť, nanajvýš prežiť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

DPH pri ubytovaní sa nakoniec nezníži

19. 9. 2024 Koaliční partneri ešte dohadujú detaily konsolidácie. Jednotlivé opatrenia sa tak môžu stále meniť. Konsolidácia verejných financií stále nemá definitívnu podobu. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) totiž v stredu oznámil, že sa pôvodné plány na ozdravenie v niektorých oblastiach budú meniť.
Daň z pridanej hodnoty (DPH) pri ubytovaní sa nakoniec nezníži na 5 percent, ako to v utorok avizovala koalícia. Ľudia by tak po novom mali od budúceho roka platiť v ubytovacích zariadeniach 23-percentnú DPH.
Ďalšou zmenou bude zdaňovanie jedla a nealkoholických nápojov v gastronomických prevádzkach. Tieto položky budú podliehať 19-percentnej dani. Podľa Kamenického tieto zmeny prinesú výpadok vo výške 110 miliónov eur, ktoré nakoniec vykompenzujú iné dane.
Prvou z nich je vyššie zdanienie veľkých firiem. Pôvodne rezort rátal z vyšším zdanením v prípade firiem so zdaniteľným príjmom nad päť miliónov eur. Najnovšie by mali 22-percentnú daň platiť spoločnosti so zdaniteľným príjmom nad milión eur. To prinesie do rozpočtu 30 miliónov eur. Ďalších 80 miliónov eur prinesie zvýšenie dane z finančných transakcií. Firmy by tak mali platiť 0,4-percentnú daň pri bezhotovostných finančných operáciách a 0,8 percenta pri hotovostných operáciách.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Ako požiadať úrad práce o zaradenie do evidencie

16. 3. 2009 Občan, ktorého prepustili z práce môže Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o zaradenie do evidencie.
Musí tak urobiť písomne priamo na úrade podľa miesta svojho bydliska v mieste trvalého pobytu. Ideálne je podať túto žiadosť do 7 kalendárnych dní od rozviazania pracovného pomeru. V takom prípade je občan do evidencie uchádzačov o zamestnanie zaradený nasledujúcim dňom po rozviazaní pracovného pomeru.
Príhlásenie na úrade je pre občana dobrovoľným rozhodnutím, ktoré mu prináša nielen určité výhody ale aj určité povinnosti.
K prihláseniu na úrad je potrebný doklad o ukončení pracovného pomeru, zápočtový list, doklad o najvyššom ukončenom vzdelaní a platný občiansky preukaz.
Občan sa môže na ktoromkoľvek úrade zaregistrovať tiež ako záujemca o zamestnanie. Úrad mu pomôže pri hľadaní zamestnania a môže mu sprostredkovať účasť na vzdelávaní a príprave pre trh práce.
Základné informácie o možnosti účasti na vzdelávaní a príprave pre trh práce poskytnú záujemcom priamo na úrade v Informačno-poradenskom stredisku alebo u sprostredkovateľa zamestnania, kde si možno vypísať prihlášku na konkrétny vybraný kurz.
(Zdroj: HNONLINE)

Novela zákona o dôchodkovom sporení

13. 3. 2009 Na základe novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú v stredu tento týždeň schválil parlament, sa bude už od 1. júla poplatok DSS za správu majetku v dôchodkových fondoch skladať z dvoch častí, fixnej a variabilnej. Mesačná fixná odplata sa výrazne zníži z doterajších 0,065 % na 0,025 % zo spravovaného majetku, zvyšok poplatku bude závisieť od dosiahnutého zhodnotenia dôchodkových úspor.
Vláda obhajuje takúto zmenu ochranou sporiteľov v druhom pilieri, keďže DSS budú takýmto spôsobom oveľa viac motivované zhodnocovať ich úspory.  Úspory sa totiž v súčasnosti pod vplyvom celosvetovej finančnej a hospodárskej krízy výrazne znehodnocujú a v niektorých fondoch sa už dostali aj pod úroveň vloženej istiny. Po novom  DSS budú musieť garantovať aspoň vloženú sumu a v prípade potreby istinu dopĺňať z vlastných peňazí.
Opozícia zníženie poplatkov DSS aj ich naviazanie na dosahované výnosy podporuje. Dvojtretinové zníženie odplaty za správu majetku je  však podľa nich likvidačné.  Výhrady voči takejto výraznej zmene poplatkov má aj Národná banka Slovenska. Z analýzy vypracovanej centrálnou  bankou  pre ministerstvo práce totiž vyplýva, že výška fixnej odplaty za správu dôchodkového fondu na úrovni 0,025 % nepokrýva náklady DSS a výrazne tak ovplyvní podmienky ich podnikania. Tvrdenia o likvidácii  druhého piliera prostredníctvom výrazného zníženia poplatkov dôchodkovým správcom  však ministerstvo financií odmieta.
Podľa Asociácie DSS zmeny, ktoré prijal slovenský parlament, prakticky znamenajú, že systém druhého piliera sa stal najlacnejším a najbezpečnejším na svete a sporitelia už nemajú žiadny dôvod ho opúšťať. Bezpečnosť a nízke poplatky sú pre sporiteľa určite dobrou správou.  Je však nevyhnutné rozlišovať medzi snahou o zatraktívnenie systému druhého piliera a faktickým ohrozením jeho normálneho fungovania, ktoré táto novela spôsobuje.
(Zdroj: SME)

Podľa SDKÚ čelí druhý pilier zániku

13. 3. 2009 Prijatím novely, ktorá dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) výrazne znižuje fixný poplatok za správu majetku v ich fondoch, druhý pilier čelí možnosti zániku. Vyhlásil to na dnešnom stretnutí s novinármi jeden z poslancov NR SR za opozičnú SDKÚ-DS.
Upozornil, že základné nebezpečie je podľa Národnej banky Slovenska v tom,  že tí, ktorí spravujú tie peniaze, nebudú mať ani na základnú prevádzku. Poslanec  vytkol Vláde SR aj skutočnosť, že príslušná novela prešla len skráteným legislatívnym procesom.
Apeluje na prezidenta,  aby využil svoje právo a nepodpísal túto novelu, vrátil ju naspäť do parlamentu a otvoril tak možnosť celospoločenskej diskusie.
(Zdroj: SME)

Poistenci zmenili poisťovne ale nevrátili preukazy

13. 3. 2009 Vyše 18 000 poistencov svojej pôvodnej zdravotnej poisťovni nevrátilo v tomto roku po prepoistení sa preukaz poistenca. Poistencom za nevrátenie preukazu pritom hrozí pokuta až do výšky 165 €.
Informoval o tom predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Napriek tomu je toto číslo približne päťkrát nižšie ako v minulosti. Najviac nevrátených preukazov eviduje Zdravotná poisťovňa Dôvera. Nasleduje Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa. Najmenej nevrátených preukazov  zaznamenala Apollo zdravotná poisťovňa.
Najvyššia možná sankcia čaká  na tých, ktorí sa prepoisťujú každý rok a pravidelne si neplnia svoje povinnosti, ako aj na tých, ktorí nezabránia zneužitiu svojho preukazu. Pokutovanie však nie je vylúčené  ani v ostatných prípadoch. Predseda Úradu  sa domnieva, že množstvo poistencov vráti preukazy ešte v nasledujúcich dňoch. Ak  tak urobia, môžu sa sankcii vyhnúť.  Úrad to môže  zohľadniť. V minulom roku Úrad  pokutoval asi 2 000  poistencov.
Zdravotnú poisťovňu  môžu  poistenci zmeniť vždy raz do roka, pričom prihlášku do novej zdravotnej poisťovne musia podať do 30. septembra. Klientom novej poisťovne sa stávajú vždy k 1. januáru nasledujúceho roka. Preukazy pôvodnej poisťovne je potrebné  vrátiť do 8. januára. Od začiatku tohto roka zmenilo zdravotnú poisťovňu na Slovensku 178 916 poistencov.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viliam
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner