Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Oheň a voda

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

(Zrnká úsmevu)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Zákon posledného slova: Žena musí mať v každej hádke posledné slovo. Ak náhodou nie, tak je to začiatok novej hádky.

Múdry zamilovaný muž sa na nerozoznanie podobá na hlúpeho zamilovaného muža.

Ak sa veci nepokazili samy a ak sa dokonca nepokazili ani vaším pričinením, nič to. Vždy sa nájde niekto, kto im s tým pomôže.

(Murphyho zákonník)
Murphy a byrokrati

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Informácie pre šéfa

Kedykoľvek máte o veci k dispozícii dve protichodné informácie, je treba použiť obe.

Keď sa v informácii, ktorá vám bola dodaná, vec opisuje ako ľahko realizovateľná, počítajte s tým, že sa poriadne zapotíte.

Neprijímajte rady, ak možno prijímať peniaze!

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

DPH od 1. 1. 2025

20. 1. 2025 Primárnym cieľom novelizácie zákona o dani z pridanej hodnoty bola zmena smernice o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o osobitnú úpravu pre malé podniky, a nariadenia, pokiaľ ide o administratívnu spoluprácu a výmenu informácií na účely monitorovania správneho uplatňovania osobitnej úpravy pre malé podniky.
Hlavným dôvodom prijatia smernice (EÚ) 2020/285 v platnom znení bolo zavedenie harmonizovaných pravidiel s cieľom znížiť administratívne zaťaženie zdaniteľnej osoby - malého podniku, vyplývajúce z dodržiavania platných predpisov pre malé podniky, keďže súčasná právna úprava založená na zdaňovaní v členskom štáte pôvodu neznižuje administratívne zaťaženie týchto zdaniteľných osôb. Malý podnik má od roku 2025 možnosť využívať oslobodenie od dane aj v inom členskom štáte, ako v členskom štáte, v ktorom je usadený, za predpokladu, že hodnota bez dane ním dodaných tovarov a služieb v Európskej únii v kalendárnom roku bude nižšia ako ustanovený ročný úniový limit 100 000 eur bez DPH a súčasne hodnota bez dane ním dodaných tovarov a služieb v tom istom kalendárnom roku nepresiahne ustanovený národný limit, do ktorého sa v dotknutom členskom štáte považuje za malý podnik. Pre tieto účely sa v zákone o DPH zaviedla osobitná úprava pre malý podnik zahraničnej osoby, ktorá ustanovuje podmienky a práva a povinnosti súvisiace s uplatňovaním oslobodenia ekonomickej činnosti malého podniku neusadeného v tuzemsku od dane, ako aj osobitnú úpravu pre malý podnik tuzemskej osoby, v ktorej sa ustanovia pravidlá pre uplatňovanie oslobodenia od dane ekonomickej činnosti tuzemskej zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte.
K

Trináste dôchodky zrejme nebudú

29. 6. 2020 V priebehu júla by mala vládna koalícia oznámiť dohodu na tom, akým spôsobom sa vyrovná so záväzkom vyplatiť na konci roka 13. dôchodky. Tie schválila ešte predchádzajúca vláda krátko pred parlamentnými voľbami. V Sobotných dialógoch RTVS to avizoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).
“Rysuje sa tá dohoda tak, že zrejme to nebude v plnej výške, bude to v menšej výške, ale popri tom vyjdeme v ústrety ľuďom zrušenými doplatkami za lieky, konkrétne dôchodcom, alebo bezplatnou MHD, vlakmi a autobusmi,” priblížil predseda vlády. Koalícia sa podľa neho snaží zachrániť aspoň niečo zo sľubov, na ktoré neboli vyčlenené žiadne peniaze v rozpočte. “Treba ľuďom povedať, ako na tom v tej spoločnej špajze sme, na čo tento rok máme, s čím ľudia počítať môžu a s čím by nemuseli,” doplnil Matovič.
(Zdroj: hnonline.sk)

Od júla sa zvyšujú príspevky

23. 6. 2020 Od 1. júla sa ľudia, ktorí opatrujú rodičov, súrodencov alebo deti s ťažkým zdravotným postihnutím, môžu tešiť na viac peňazí. Príspevok na opatrovanie sa zvýši na úroveň aktuálnej čistej minimálnej mzdy, ktorá v roku 2020 predstavuje čiastku 476,74 eura.
Ide o zvýšenie o skoro 50 eur mesačne, oproti súčasným 430,35 eurám mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ŤZP nová suma príspevku bude 634,06 eura. Skutočná výška dávky, ktorá bude vyplatená, závisí od toho, aký príjem či dôchodok má človek, ktorý je opatrovaný. Ak je vyšší ako 2-násobok životného minima jednej dospelej osoby, prebytok sa odčíta od základného príspevku. Ak ide o nezaopatrené dieťa, príspevok sa kráti, až keď jeho príjem prevyšuje 3-násobok životného minima dospelého. Výnimku majú seniori. Ak človek, ktorý niekoho opatruje, poberá dôchodok, príspevok nezávisí od príjmu opatrovanej osoby, ale je nastavený automaticky. Po starom mu za opatrovanie jednej osoby vyplácali 215,18 eura, od júla sa táto suma zvýši na 238,37 eur. Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa poskytuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanej na pomoc iného človeka. Príspevok sa poskytuje vo výške, ktorá zodpovedá ročnému rozsahu osobnej asistencie určenej v eurách. Osobnú asistenciu vykonáva osobný asistent, ktorému ŤZP vyplatí odmenu za každý kalendárny mesiac podľa rozsahu vykonanej osobnej asistencie.

Ďalšie zmeny v sociálnom poistení od novembra 2020

23. 6. 2020 Ústavným zákonom č. 99/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky bol ustanovený maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti. Podrobnosti o právach uvedených v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky ustanovil zákon o sociálnom poistení.
Navrhuje sa upraviť dôchodkový vek poistenca, ktorý vychoval deti tak, aby mal znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku, o 6 mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychoval tri a viac detí. Návrhom zákona, ktorý bol predložený v NR SR, sa znenie prílohy č. 3a navrhuje nahradiť novým znením, na základe ktorého sa upraví dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti tak, aby mali znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného muža alebo ženy narodeného/narodenej v tom istom roku o 6 mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychovali tri a viac detí. Navrhovaná zmena sa týka žien, ktoré sa narodili v roku 1957 a neskôr z dôvodu, že ide o ročník (1957), pre ktorý platil všeobecný dôchodkový pre rok 2019, t.j. rok kedy nadobudol účinnosť ústavný zákon č. 99/2019 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (1. 7. 2019), na základe ktorého bol ustanovený maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti. Dôchodkový vek žien, ktorý je vzhľadom na počet vychovaných detí podľa aktuálne účinnej právnej úpravy výhodnejší sa nemení. Zároveň sa na základe rovnakého princípu navrhuje upraviť dôchodkový vek mužov, ktorým sa zohľadňuje výchova detí, ktorá nebola zohľadnená žene, ustanovený v prílohe č. 3b. Zmeny by mali nadobudnúť účinnosť 1. 11. 2020.

Top banka na Slovensku prepúšťa

19. 6. 2020 Menej účtovníkov, viac ítečkárov. Najväčšia domáca banka Slovenská sporiteľňa urýchľuje digitálnu transformáciu. Podľa informácií HN bude tento proces zahŕňať aj prepúšťanie, keď v tomto roku sa má počet pracovníkov znížiť približne o sto a ďalší majú odísť v budúcom roku. Celkovo pracovalo v Slovenskej sporiteľni v prvom štvrťroku 4 069 ľudí. Znižovanie personálneho stavu sa má dotknúť predovšetkým bratislavskej centrály.
Finančná inštitúcia tak reaguje na situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu, nárast nákladov spojených s takzvaným bankovým odvodom a dlhodobo nízke úrokové sadzby. Zjednodušene, banka pre automatizáciu procesov potrebuje menej účtovníkov. Potvrdzuje to aj fakt, že na svojej webovej stránke má firma pracovné ponuky najmä pre IT odborníkov.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner