Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek očami klasikov

Nehoda ukáže, či máš skutočného priateľa a či iba meno priateľa.

Komu chýba rozvaha doma, málo dokáže so zbraňou v poli.

Duševné choroby sú: nesmierna túžba po bohatstve, po sláve, po rozkošiach a po vláde.

(Myšlienky bez cla)
Ako bojovať s klebetou

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

Veta, utrúsená v správnom čase pred správnym človekom je účinnejšia ako krabica semtexu.

Úspešný človek je ten, kto dokáže o ostatných vymyslieť viac klebiet ako oni o ňom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všeobecné ustanovenia

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Matka príroda je macocha.

(Murphyho zákonník)
Život je žart...

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

(Myšlienky bez cla)

DPH od 1. 1. 2025

20. 1. 2025 Primárnym cieľom novelizácie zákona o dani z pridanej hodnoty bola zmena smernice o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o osobitnú úpravu pre malé podniky, a nariadenia, pokiaľ ide o administratívnu spoluprácu a výmenu informácií na účely monitorovania správneho uplatňovania osobitnej úpravy pre malé podniky.
Hlavným dôvodom prijatia smernice (EÚ) 2020/285 v platnom znení bolo zavedenie harmonizovaných pravidiel s cieľom znížiť administratívne zaťaženie zdaniteľnej osoby - malého podniku, vyplývajúce z dodržiavania platných predpisov pre malé podniky, keďže súčasná právna úprava založená na zdaňovaní v členskom štáte pôvodu neznižuje administratívne zaťaženie týchto zdaniteľných osôb. Malý podnik má od roku 2025 možnosť využívať oslobodenie od dane aj v inom členskom štáte, ako v členskom štáte, v ktorom je usadený, za predpokladu, že hodnota bez dane ním dodaných tovarov a služieb v Európskej únii v kalendárnom roku bude nižšia ako ustanovený ročný úniový limit 100 000 eur bez DPH a súčasne hodnota bez dane ním dodaných tovarov a služieb v tom istom kalendárnom roku nepresiahne ustanovený národný limit, do ktorého sa v dotknutom členskom štáte považuje za malý podnik. Pre tieto účely sa v zákone o DPH zaviedla osobitná úprava pre malý podnik zahraničnej osoby, ktorá ustanovuje podmienky a práva a povinnosti súvisiace s uplatňovaním oslobodenia ekonomickej činnosti malého podniku neusadeného v tuzemsku od dane, ako aj osobitnú úpravu pre malý podnik tuzemskej osoby, v ktorej sa ustanovia pravidlá pre uplatňovanie oslobodenia od dane ekonomickej činnosti tuzemskej zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte.
K

Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje

1. 3. 2010 Posedenie pri štamperlíku v krčme či fľaša tvrdej pijatiky v obchode už o pár dní začnú z vreciek Slovákov vyťahovať viac peňazí. Od marca sa po prvýkrát od roku 2006 zvyšuje spotrebná daň z liehu. Liter 40 %-ného alkoholu zdražie približne o 66 centov a jedno poldeci (poldecák) približne o 3 centy. Na cenovkách by sa vyššia daň mala prejaviť už čoskoro, pretože obchodníci sa lacnejším alkoholom vopred nepredzásobili.
Ide zväčša o menšie či stredné firmy, ktoré zrejme nemajú dostatok peňazí na nákup veľkého množstva lacnejšie alkoholu. Podľa slov analytika pre prieskum trhu si napriek vyšším cenám Slováci zrejme alkohol odopierať nebudú. Úbytok fanúšikov drahých a luxusných alkoholických nápojov analytik nepredpokladá, keďže sú vraj proti výkyvom cien odolní. K zníženiu spotreby alkoholu môže podľa analytika prísť u ľudí s nižšími zárobkami. To, či obchodník rast dane premietne v plnej miere do cenovky, závisí od konkrétneho predávajúceho. Niektoré z tovarov si totiž obchodníci predávajú za dotovanú cenu a dúfajú, že tak prilákajú zákazníkov, ktorí si popri tom kúpia aj iný tovar.
(Zdroj: PRAVDA)

Sporenie na dôchodok môže ušetriť na daniach

1. 3. 2010 Kto si sporí na dôchodok, môže ušetriť na daniach. Po splnení podmienok si zamestnanci aj živnostníci môžu znížiť svoj daňový základ o príspevky na toto sporenie. Za rok môžu svoje dane znížiť maximálne o 75,68 eura. Výška úspory bude závislá od toho, koľko peňazí si daňovník na dôchodkové sporenie vkladá.
Z daňového základu si okrem doplnkového dôchodkového sporenia možno odrátať aj príspevky na životné poistenie a účelové sporenie. Spoločnou podmienkou je, že sporenie alebo poistenie musí byť uzatvorené aspoň na desať rokov a peniaze z neho nemôžu byť vyplatené skôr, ako sporiteľ dosiahne vek 55 rokov. Stavebné sporenie sa však za účelové sporenie nepovažuje. Primárne je určené na zaobstaranie bývanie. Preto ho nemožno považovať za sporenie na dôchodok. Za daňovo zvýhodnené príspevky sa pri životnom poistení považujú aj platby za rôzne pripoistenia. Daňový základ si tak poistenci môžu znížiť o celú sumu, ktorú platia poisťovni. Každý daňovník si daňový základ môže znížiť maximálne o 398,33 eura. Tento limit platí aj v tom prípade, že má viacero sporení alebo poistení, ktoré spĺňajú podmienky na získanie daňovej úľavy. Úspora na dani vždy predstavuje 19 % zo zaplatených príspevkov. Daňový základ je možné si znížiť aj pri jednorazovo platenom poistení, keď klient zaplatí celé poistné pri uzatváraní poistky a v ďalších rokoch už neplatí. V prípade, že poistná doba je uzatvorená na dobu určitú, zaplatené poistné sa rovnomerne rozráta na všetky roky poistenia. V prípade, že niekto uzatvorí poistenie na 20 rokov a zaplatí 6-tisíc eur, znamená to, že každý rok si môže daňový základ znížiť o 300 eur. V prípade poistky uzatvorenej na dobu neurčitú, sa zaplatené poistné rozráta na desať po sebe nasledujúcich rokov. Prvýkrát si daňový základ možno znížiť v roku, kedy bolo poistné zaplatené. Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie daní robí ich zamestnávateľ, musia v práci odovzdať potvrdenie, koľko peňazí vlani na dôchodkové sporenie alebo poistenie vložili. Tí, ktorí si daňové priznanie robia sami, si uplatnia nárok na zníženie dane v daňovom priznaní typu A na strane 3. Do riadkov 39 až 41 vpíšu príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie a do riadku 42 zapíšu súčet týchto príspevkov. V prípade, že tento súčet prevyšuje 398,33 eura, zapíšu 398,33 eura. V riadku 43 túto sumu prirátajú k nezdaniteľnému minimu na daňovníka a na manželku (manžela). Živnostníci a všetci tí, ktorí vypĺňajú daňové priznanie typu B, si takisto uplatnia nárok na zníženie daňového základu priamo v daňovom priznaní. Zaplatené príspevky zaznačia na strane 7 do riadkov 72 až 74 a v riadku 75 tieto príspevky zrátajú. Maximálne však zaznačia 398,33 eura. Túto sumu v nasledujúcom riadku prirátajú k ostatným nezdaniteľným položkám.
(Zdroj: ETREND)

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia

28. 2. 2010 Na odovzdanie ročného zúčtovania zdravotných odvodov zostáva už len mesiac. Živnostníci, ktorí si s ním nevedia rady, by sa mali obrátiť rovno na poisťovňu, kde im poradia telefonicky, cez internet aj osobne v pobočkách. Poisťovne už avizujú, že na konci marca rozšíria stránkové hodiny.
Ročné zúčtovanie zdravotných odvodov sa musí vykonať a podať v zdravotnej poisťovni do 31. Marca. Nedoplatok z ročného zúčtovania je potrebné zdravotnej poisťovni zaplatiť do 30. Júna. Preplatky z ročného zúčtovania vráti zdravotná poisťovňa v prípade, ak ich výška dosiahla najmenej 3 eurá. Podrobnosti o ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov je možné získať z nasledujúcich zdrojov: 0850 003 003 – Call centrum Všeobecnej zdravotnej poisťovne (infolinka@vszp.sk) 0800 150 150 – Zákaznícka linka Dôvery (info@dovera.sk) 0850 003 333 – Zákaznícke centrum Unionu (union.direct@union.sk) Keďže zúčtovanie si mnohí nechávajú na poslednú chvíľu, poisťovne už teraz hlásia predĺžené stránkové hodiny v posledných marcových dňoch. Dôvera rozšíri otváracie hodiny od 15. marca, Union až posledný marcový týždeň a Všeobecná zdravotná avizuje, že upraví stránkové hodiny podľa potreby. Tlačivá pre ročné zúčtovanie: A – ak mal zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, B – samostatne zárobkovo činná osoba (živnostník), C – samoplatiteľ, S – ak mal poistenec viac zamestnávateľov.
(Zdroj: PRAVDA)

Nezdaniteľná časť základu dane FO

24. 2. 2010 Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka (ďalej NČZDD) je položka, na ktorú má podľa § 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu nárok každá fyzická osoba, ktorá má v SR trvalý pobyt alebo sa tu zdržiava aspoň 183 dní v roku (nárok nemajú napr. dôchodcovia).
Nároky na výšku NČZDD sa riadia podľa § 11 odseku 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Na roky 2009 a 2010 ho nahradzuje § 52g odsek 1 písmeno a) a § 52h odsek 13) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Nezdaniteľná časť základu dane je položka, do výšky ktorej má daňovník nárok na nezdanenie daňou z príjmu. Výška tejto nezdaniteľnej položky pri zárobku nad 86-násobok životného minima postupne klesá a od určitej výšky príjmu úplne zaniká. Za rok 2009 je výška nezdaniteľnej časti základu dane vo výške 22,5 násobku životného minima platného k 1. januáru 2009. Táto čiastka je k 1. januáru 2009 178,92 €. Celkový maximálny nárok na zárobky v roku 2009 teda predstavuje 4 025,70 €. Za rok 2010 je suma nezdaniteľnej časti základu dane takisto vo výške 22,5 násobku životného minima platného k 1. januáru 2009. Výška nezdaniteľnej časti základu dane sa v roku 2010 nezvýši (§ 52h odsek 13). Maximálna výška nezdaniteľnej časti základu dane zostane na úrovni 4025,70 € rovnako ako v roku 2009. Ak daňovník – fyzická osoba dosiahla v roku 2009 základ dane nižší alebo rovný 86-násobku životného minima platného k 1. januáru 2009, má nárok na plnú výšku nezdaniteľnej čiastky (178,92 x 22,5 = 4025,70 €). Ak však daňovník – fyzická osoba v roku roku 2009 dosiahne základ dane vyšší ako 86-násobok sumy životného minima platného k 1. januáru 2009, výška nároku na nezdaniteľnú čiastku sa vypočíta týmto vzorcom: 44 x 178,92 (životné minimum) – Základ dane / 4 Ak táto suma vyjde nižšia ako nula, nezdaniteľná čiastka daňovníka sa rovná nule.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner