Dostávate rodičovský dôchodok? Štát ohlásil zmenu jeho vyplácania
2. 2. 2024
Poberateľov rodičovského príspevku čaká zmena.
Sociálna poisťovňa pripomína, že podľa novely zákona o sociálnom poistení bude v roku 2024 rodičovský dôchodok vyplácať jednorazovo v júni 2024.
„Urobí tak automaticky v jednej úhrnnej splátke, teda nie mesačne, ako to pre tento rok predpokladala pôvodná právna úprava,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Rodičovský dôchodok vyplácali jednorazovo v jednej úhrnnej splátke aj za rok 2023 a v tomto roku sa pôvodne malo prejsť na mesačnú výplatu dávky.
Od tohto roku sa však rodičovský dôchodok na základe novely zákona bude vyplácať takisto jednorazovo v jednej úhrnnej splátke, a to takto:
• v júni príslušného kalendárneho roka – vyplatí sa všetkým poberateľom dôchodku, ktorí splnia podmienky nároku na rodičovský dôchodok do 30. júna príslušného kalendárneho roka alebo:
• v mesiaci nasledujúcom po mesiaci jún príslušného kalendárneho roka, ak sa dôchodok, od ktorého výplaty je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, ešte v júni príslušného kalendárneho roka nevyplácal (napríklad: ešte nebol priznaný starobný dôchodok, nebol dovŕšený dôchodkový vek a pod.)...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Potraviny „z dvora“ budú mať nižšiu sadzbu DPH
4. 3. 2010
Viaceré potraviny, ktoré predávajú farmári "z dvora", možno zlacnejú. Od mája klesne na takto ponúkané mäso, mlieko, vajcia, ryby či med daň z pridanej hodnoty (DPH) na 6 % zo súčasných 19 %. Zníženie daňovej sadzby dnes schválil parlament.
V súčasnosti platí na Slovensku jednotná 19-percentná sadzba DPH. Výnimku dostali len niektoré tovary, napríklad lieky, časť zdravotníckych pomôcok a knihy, na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba 10 %.
Ministerstvo financií upozornilo, že predajcovia nižšiu daň nemusia automaticky preniesť do zlacnenia potravín.
Pracovná zdravotná služba
3. 3. 2010
V blízkej budúcnosti by niektorí zamestnávatelia mohli ušetriť pri zabezpečovaní pracovnej zdravotnej služby. Parlament schválil novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá rozširuje počet spoločností, u ktorých túto službu môže vykonávať lekár alebo verejný zdravotník s určenou špecializáciou aj samostatne.
Zamestnávateľ zamestnávajúci menej ako 50 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce, nebude musieť mať zmluvu s tímom pracovnej zdravotnej služby, ale len s lekárom alebo verejným zdravotníkom s určenou špecializáciou.
Podľa rezortu zdravotníctva by zníženie nákladov v čase krízy malo zabezpečiť aj ďalšie opatrenie, a to poskytovanie rehabilitácie ako alternatívy k existujúcim rekondičným pobytom. Spoločnosti by v rámci rehabilitácie pritom nemuseli zamestnancom zabezpečovať a uhrádzať ubytovanie, celodenné stravovanie a cestovné náklady mimo miesta bydliska.
Novela upravuje aj zavedenie vzájomného poskytovania výpisu zo zdravotnej dokumentácie medzi všeobecným lekárom a lekárom pracovnej zdravotnej služby a problematiku zodpovednosti prevádzkovateľov zdrojov hluku, infrazvuku a vibrácií.
Banky lákajú na zvýšené úročenie vkladov
2. 3. 2010
Éra slabo úročených vkladov skončila. V očakávaní „draženia peňazí“ banky lákajú na produkty, ktoré im na dlhšie obdobie zaistia voľné zdroje aj klientov. Na štedrejšie termínované vklady si trúfla Tatrabanka, Volsbank aj VÚB.
Vybrané banky v súčasnosti ponúkajú produkty na tri a viac rokov. Za relatívne nízke úrokové sadzby tak chcú získať od klientov viac zdrojov. S ponukou výhodných vkladov v druhom polroku zrejme prídu aj ostatné banky. Európska centrálna banka má totiž zastaviť prílev peňazí do európskej ekonomiky a zvýšiť úrokové sadzby.
Postupné sprísňovanie menovej politiky v Eurozóne by mohlo trhové úrokové sadzby počas tohto aj budúceho roku zvýšiť.
Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje
1. 3. 2010
Posedenie pri štamperlíku v krčme či fľaša tvrdej pijatiky v obchode už o pár dní začnú z vreciek Slovákov vyťahovať viac peňazí. Od marca sa po prvýkrát od roku 2006 zvyšuje spotrebná daň z liehu. Liter 40 %-ného alkoholu zdražie približne o 66 centov a jedno poldeci (poldecák) približne o 3 centy. Na cenovkách by sa vyššia daň mala prejaviť už čoskoro, pretože obchodníci sa lacnejším alkoholom vopred nepredzásobili.
Ide zväčša o menšie či stredné firmy, ktoré zrejme nemajú dostatok peňazí na nákup veľkého množstva lacnejšie alkoholu. Podľa slov analytika pre prieskum trhu si napriek vyšším cenám Slováci zrejme alkohol odopierať nebudú. Úbytok fanúšikov drahých a luxusných alkoholických nápojov analytik nepredpokladá, keďže sú vraj proti výkyvom cien odolní. K zníženiu spotreby alkoholu môže podľa analytika prísť u ľudí s nižšími zárobkami.
To, či obchodník rast dane premietne v plnej miere do cenovky, závisí od konkrétneho predávajúceho. Niektoré z tovarov si totiž obchodníci predávajú za dotovanú cenu a dúfajú, že tak prilákajú zákazníkov, ktorí si popri tom kúpia aj iný tovar.