Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

Riadiť vlastný čas znamená snažiť sa sledovať, na čo venujete to málo času, o ktorom môžete sám rozhodovať.

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a veci

Najdôležitejšia noha na trojnohom stole je tá, ktorá chýba.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

Množstvo získaných skúseností je v tom najlepšom prípade priamo úmerné množstvu pokazených vecí.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

Ani tá najväčšia kopa poloprávd nikdy nedá celú pravdu.

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a život

Život je veľký vtip, ibaže málokto mu rozumie.

Pravdepodobnosť, že urobíte neuveriteľne hlúpu a trápnu chybu, je priamo úmerná dôležitosti ľudí, ktorí na vás pozerajú.

Ak ste už po pás krokodílovi v papuli, sotva vám pomôže fakt, že podľa plánu ten močiar už mal byť dávno vysušený.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

(Murphyho zákony v bájkach)

Dôchodkový strop je obrovský sociálny počin

28. 3. 2019 Dôchodkový strop je obrovský sociálny počin. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii po tom, čo parlament 91 hlasmi schválil ústavné zastropovanie dôchodkového veku.
"Dnešné hlasovanie je ďalším dôkazom toho, že pokiaľ sa kvalitne pripraví návrh zákona, pokiaľ je tu politická trpezlivosť a snaha rokovať, tak sme schopní dosahovať ústavnú väčšinu v témach, ktoré sú pre krajinu dôležité," vyhlásil. ​Poďakoval poslancom, ktorí za novelizáciu ústavy hlasovali a vyzdvihol schválené zmeny. Okrem dôchodkového stropu upozornil na ústavné zakotvenie inštitútu minimálnej mzdy. "Je to obrovský sociálny pokrok," uviedol s tým, že v ústave sú po novom aj všetky tri piliere dôchodkového zabezpečenia. Za najvýznamnejšiu zmenu ocenil ale práve dôchodkový strop. Poďakoval aj za tlak, ktorý v spoločnosti vytvárali odborári. "Je to veľká spolupráca Smeru-SD, odborov a všetkých poslancov, ktorí zmenu schválili," zhrnul. Do sociálneho systému treba podľa Fica prinášať stabilitu. Dodal, že dôchodcovia musia byť prioritou každej vládnej garnitúry. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropuje na 64 rokov. Ženy budú môcť ísť do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa. Zmenu Ústavy SR definitívne schválil parlament. Za jej prijatie hlasovalo 91 poslancov zo 143 prítomných. Ústavný zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. júla tohto roka.
(Zdroj: hnonline.sk)

Problémy so splácaním úveru oznámte banke

29. 1. 2009 Strata zamestnania sa dotýka najmä tých, ktorí splácajú pôžičky. Klienti bánk, ktorí sa dostanú do takejto situácie, by mali čo najskôr kontaktovať banku.
Komunikovať s bankou je dôležité.  Každý dlžník vie, na koho sa má v prípade problémov obrátiť. Vyčkávanie a schovávanie sa pred platením situáciu len zhoršuje.
Možností pre riešenie  problémov so splácaním úveru je niekoľko. Klient sa môže dohodnúť na odklade splátok, možné je znížiť sumy splátok,  predĺžiť obdobie splácania úveru, alebo dohodnúť mimoriadne nepravidelné splátky. V najhoršom prípade bude klient musieť pristúpiť k predaju svojho bytu alebo domu. Banka si z výťažku predaja stiahne nesplatenú časť hypotéky.
Pred vznikom nečakaných životných situácií klienta chráni poistenie úveru, ktoré banka odporúča každému klientovi.  Vo väčšine bánk sa úver dá poistiť aj dodatočne, počas trvania úverového vzťahu. Podmienky poistenia je potrebné dohodnúť individuálne.
Aj keď sa banky snažia v prípade problémov klientom pomáhať, hľadajte pomoc aj inde.
Zvážte predaj nepotrebných vecí (auta či cennosti). Zrušte životné poistky aj keď získate len odkupnú cenu, ktorá je nižšia ako suma splátok, ktoré ste zaplatili.  Obráťte sa na priateľov alebo príbuzných.  Prípadne vyskúšajte šťastie u konkurencie vašej banky na nový úver, ktorý vám pomôže so splatením toho starého.
(Zdroj: SME)

Kríza znižuje dopyt, podniky ohlasujú hromadné prepúšťanie, vláda chce udržať zamestnanosť

29. 1. 2009 Vládny kabinet včera rozhodol, že na spotrebe štátu ušetrí 332 miliónov eur. Použije ich na podporu rastu a udržanie pracovných miest.
Podrobnosti prezradí dnes, po prvom rokovaní novozriadenej Rady pre hospodársku krízu. Rada by mala vybrať opatrenia, ktoré sa jej budú zdať najefektívnejšie. Zatiaľ sa hovorí o príspevkoch pre zamestnávateľov a možných zmenách v Zákonníku práce. Koalícia aj opozícia sa zhodujú, že úspory sú nevyhnutné. Podľa opozície však nedostatočné. Optimizmus nevzbudzujú aní správy zo včerajšieho stretnutie ekonomických elít v Davose. Na Slovensku včera oznámili prepúšťanie Slovglass v Poltári, Yazaki Wiring                              v Michalovciach, prepúšťanie ohlasujú v strojárskom priemysle, medzi dodávateľmi automobiliek i v potravinárstve. Kríza ukazuje, že na opatreniach musia byť zainteresované všetky subjekty - monopoly cez nižšie ceny energií pre podnikateľov, odbory cez požiadavky na neúmerné zvyšovanie platov, banky cez zvýhodnené produkty pre podniky a samosprávy. Krízou sa vázne zaoberajú aj samosprávy, ktoré chcú viac investovať cez podniky vo svojej pôsobnosti.  
(Zdroj: HNONLINE)

Spolupráca nezamestnaných s úradom práce

28. 1. 2009 Úrad práce je jednou z inštitúcií, kam sa môžu nezamestnaní obrátiť o pomoc. Ak nezamestnaný nepožiada úrad práce o zaevidovanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, stáva sa dobrovoľne nezamestnaným.
V tom prípade si musí sám hradiť zdravotné poistenie. V prípade, že nezamestnaný bude zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, zdravotné poistenie počas tejto evidencie platí štát. Kto sa rozhodne pre spoluprácu s úradom práce, mal by tak urobiť do siedmich kalendárnych dní po skončení pracovného pomeru. K povinnostiam zaregistrovaného patrí aktívne hľadanie si práce a preukazovanie tejto aktivity najmenej raz za kalendárny mesiac. Ak úrad práce osloví registrovaného uchádzača s vhodnou ponukou zamestnania, musí mu byť tento                           k dispozícii do troch pracovných dní od doručenia výzvy.  Zamestnávatelia nie sú povinní oznamovať uvoľnené či nové pracovné miesta úradu práce. Preto aktivita pri hľadaní práce spočíva na nezamestnaných. Evidovaný nezamestnaný môže za určitých podmienok žiadať napríklad o príspevok na dochádzku za prácou, na absolventskú prax, na samostatnú zárobkovú činnosť či na vzdelávanie a prípravu pre trhu práce.  
(Zdroj: HNONLINE)

Prepustenie zo zamestnania - dokumenty pre zamestnanca

28. 1. 2009 Pri prepúšťaní zo zamestnania majú zamestnanci určité nároky. Predovšetkým im však zamestnávateľ musí odovzdať niektoré dokumenty.
Prepúšťaný má narok na podporu zo strany zamestnávateľa, aj úradu práce. Keď výpoveď dáva zamestnávateľ - z dôvodu, že ruší pracovné miesto z organizačných dôvodov, ruší alebo premiestňuje firmu, alebo preto, že zamestnanec zo zdravotných dôvodov už nemôže vykonávať svoju prácu, mal by zamestnancovi vyplatiť odstupné. Ak firma zamestnanca prepúšťa z iných dôvodov, odstupné mu nepatrí. Z vyplateného odstupného sa neplatia odvody do poisťovní. Vstupuje však do základu dane a je zdaňované daňou               z príjmov. Výška vyplateného odstupného by mala byť uvedená v ukončení pracovného pomeru. V prípade, že zamestnávateľ nazve a do výplaty zahrnie odstupné ako odmenu, okrem preddavku na daň z príjmov je treba zaplatiť aj odvody do fondov zdravotného a sociálneho zabezpečenia. Toto riešenie je nevýhodné tak pre zamenávateľa, ako aj pre zamestnanca. Hromadné prepúšťanie má iné pravidlá ako klasická výpoveď. Hromadné prepúšťanie je potrebné oznámiť Ústrediu práce, o jeho podmienkach vyjednávajú  odbory (ak nie sú, hromadné prepúšťanie musí zamestnávateľ prerokovať priamo s dotknutými zamestnancami). V rámci hromadného prepúšťania majú zamestnanci nárok na náhradu mzdy najmenej vo výške dvojnásobku priemerného zárobku.  Pri ukončení zamestnania je zamestnávateľ povinný vystaviť tieto dokumenty: – ukončenie pracovného pomeru alebo dohodu o ukončení pracovného pomeru
– potvrdenie o zamestnaní (predtým zápočtový list)
– potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň
– potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti
– pracovný posudok.
 
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner