Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

(Murphyho zákony v bájkach)
Informácie pre šéfa

Poriadny dlh je na nezaplatenie.

Zo všetkých vašich schopností je druhými najviac cenená vaša platobná schopnosť.

Peniaze môžu k človeku prísť samé, ale k múdrosti už musí prísť človek sám.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Svetlá budúcnosť

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

„Ďuro, slady nepríde ku stolu?“ „Nie pane, dnes ráno ste ju ráčili zastreliť.“ „Ach áno, už si spomínam. Akurát som netušil, že preto bude tak dlho naštvaná.“

(Myšlienky bez cla)
Murphy o láske

Počet žien, ktoré sa mužovi páčia, rastie úmerne s jeho vekom.

Ak chcete stratiť objektívny pohľad na ženy, počúvajte, čo o nich hovorí vaša manželka.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Dôchodkové sporenie v druhom pilieri prešlo zásadnou reformou

27. 6. 2023 Zmeny sa týkajú viac ako 1,7 milióna občanov. Počínajúc prvým júlom 2023 sa začne presun úspor pasívnych sporiteľov z dlhopisových do indexových fondov. Od mája 2023 sa zaviedla predvolená investičná stratégia (PIS), ktorá riadi rozloženie majetku sporiteľa počas celého času sporenia. Zvoliť si ju môže každý sporiteľ a rovnako každý sa z nej môže vyviazať. Táto stratégia reflektuje princíp, že do veku 50 rokov by mali byť úspory v indexovom fonde a potom sa zastúpenie indexového fondu znižuje o štyri percentá ročne v prospech dlhopisového fondu, až kým jeho zastúpenie neklesne na nulu, alebo sporiteľ nepožiada o dôchodok.
Pasívni sporitelia sú tí, ktorí boli v roku 2013 presunutí do garantovaných fondov a odvtedy nespravili žiadnu zmenu týkajúcu sa úspor. Dôchodkové správcovské spoločnosti do konca mája 2023 takto evidujú viac ako 706-tisíc* pasívnych sporiteľov.
Mladším pasívnym sporiteľom, čiže narodeným od roku 1969, sa bude do indexových fondov presúvať majetok aj povinné príspevky od júla 2023. Ku koncu mája 2023 bolo v druhom pilieri vyše 553-tisíc mladších pasívnych sporiteľov a ich majetok predstavuje objem približne 3,7 miliardy eur*.
Počet starších pasívnych sporiteľov, čiže narodených do roku 1968, je tesne nad 153 000 a do indexových fondov budú smerovať od júla iba ich nové príspevky. A to až kým sa ich majetok nezosúladí s predvolenou investičnou stratégiou.
Do konca mája sa z PIS vyviazalo 4 863 mladších a 1 725 starších pasívnych sporiteľov.
Harmonogram presunu úspor, či plán zladenia majetku s predvolenou investičnou stratégiou, povinne zverejňujú na webových stránkach všetky dôchodkové správcovské spoločnosti. „Záleží nám na tom, aby presun úspor bol transparentný. Proces bude trvať do konca roku 2025 a môže sa v jednotlivých DSS líšiť počtom sporiteľov či výškou presunov,“ vysvetľuje Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).
Počet aktívnych sporiteľov v druhom pilieri je mierne viac ako jeden milión*. Sú to sporitelia, ktorí vstúpili do druhého piliera po roku 2013, či od toho roku urobili nejaké rozhodnutie o úsporách. Ak majú záujem, môžu požiadať o vstup do PIS – do konca mája tak urobilo 4 241 aktívnych sporiteľov. Ak o vstup do PIS požiadajú po 1. 6. 2023, ich úspory sa nebudú presúvať dlhodobo, ale jednorazovo ku dňu žiadosti.
Počet sporiteľov v druhom pilieri ku koncu mája 2023 bol 1 778 703*, objem spravovaného majetku presiahol 12,7 miliardy** eur.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Certifikáty ISO nemusia zaručiť kvalitu

17. 12. 2008 Aj keď sa firmy, ktoré vykonávajú audity a vydávajú certifikáty kvality manažérskych systémov či bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci chvália tým, že u nich všetko funguje tak ako má, nemusí to vždy byť pravda.
Stáva sa, že pre chybnú súčiastku treba stiahnuť celú sériu výrobkov, nemocnice musia prešetrovať prípady nedbanlivosti, alebo tragédiu spôsobí firma, pre ktorú dodržiavanie BOZP má byť samozrejmosťou. Štandardy kvality nemusia nič zaručovať a získať certifikát ISO, prípadne akreditáciu na prevádzkovanie certifikačného orgánu nemusí byť vôbec ťažké. Pritom aj malý odklon od "kvalitných" postupov garantovaných medzinárodnými štandardami môže mať hrozivé následky. Príkladmi sú zrútenie železničného mostu v Čechách, explózia v Novákoch, či smrteľné zanedbania zdravotnej starostlivosti vo viacerých nemocniciach.  K nedostatkom dochádza vtedy, ak certifikačný orgán obchádza svoje povinnosti. Najčastejším dôvodom je skracovanie počtu povinných dní, ktoré treba na audite stráviť. Ich počet závisí od  náročnosti činností, ktoré firma prevádzkuje, počtu prevádzok aj od počtu zamestnancov. Počty dní udávajú tabuľky. K porušovaniu pravidiel dochádza aj vtedy, ak spoločnosť, ktorá certifikát vydáva, ponúka aj poradenské služby, takže nie je zaručený nezávislý postup. Rovnaký človek, ktorý má vo firme posúdiť procesy, nemôže do nej na pár dní prísť a radiť, čomu sa treba pri audite vyhnúť. Takýto poradca neraz zákazníkovi ponúkne, že vykoná audit a materiály odošle priamo do firmy, ktorá certifikát vydáva, čím umožní obísť celý proces a vydaný certifikát nemôže zaručovať kvalitu. Firma je rada, že prišla ľahko a lacno k certifikátu a poradca je rád, že prišiel  k peniazom. Preto sa na nedávnom mítingu IAF medzinárodné akreditačné autority dohodli na sprísnení pravidiel akreditácie a lepšej kontrole zo strany akreditačných orgánov, na náhodných auditoch firiem, ktoré už certifikát majú a do praxe by sa malo dostať získavanie spätnej vúzby od certifikovaných firiem. Smernicu v júli prijal Európsky parlament. Zlepšiť situáciu má aj nová verzia najznámejšej normy ISO 9001, ktorá prináša povinnosť do dvoch rokov precertifikovať už vydané certifikáty.  
(Zdroj: TREND)

Pozor na bankové transakcie

17. 12. 2008 Všetky prevodné príkazy zadané od začiatku roka banky spracujú až 5. januára.
(Zdroj: HNONLINE)

Ako v účtovníctve utopiť straty z finačnej krízy

17. 12. 2008 Rada pre Medzinárodné účtovné štandardy vydala v polovici októbra niekoľko dodatkov k medzinárodnému účtovnému štandardu číslo 39.
Pri vykazovaní finačných nástrojov povolila zmeniť klasifikáciu pre oceňovanie. Vrátila možnosť oceňovať finančné nástroje matematicky, teda ich hodnotou do splatnosti a nie na základe reálnej, teda trhovej hodnoty aktíva. To umožní firmám skryť v účtovníctve strany z aktuálneho pádu trhovej ceny nástrojov, medzi ktorými môžu byť aj deriváty realitných cenných papierov. Odborné zdôvodnenie znelo, že ide o dlhodobé finančné nástroje, ktoré by nemali deformovať celkovú hodnotu aktív vlastníkov krátkodobými výkyvmi.
(Zdroj: TREND)

Informačný newsletter o rizikách dôchodkového systému

17. 12. 2008 Informácie o slovenskom dôchodkovom systému sú rozporuplné. Asociácia dôchodkových správcov preto dnes predstavila nulté číslo svojho informačného newslettera. Prostredníctvom neho by mali ľudia dostávať informácie tak o rizikách prvého, ako aj druhého piliera. Newsletter bude vyhádzať v elektronickej podobe raz za dva týždne a bude k dispozícii na internetovej stránke asociácie.
(Zdroj: TASR)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner