Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon objektívneho zaradenia: Kto vie robiť, ten robí. Kto nevie poriadne robiť, ten učí. Kto nevie poriadne robiť, ani poriadne učiť, ten riadi. Kto nevie ani poriadne robiť, ani učiť, ani riadiť, ten ide do politiky.

Zákon fušera: Ak je návrh zákona bez chyby, poslanci prijmú 99 pozmeňovacích návrhov, ktoré doň vnesú 99 chýb.

Zákon väčšiny: Parlament má vždy pravdu. Nedajte sa zmýliť faktami zo života.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

(Murphyho zákony v bájkach)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Manželský život je to, čo sa človeku prihodí práve vtedy, keď si chcel začať užívať života.

Láska je víťazstvom predstáv nad realitou. Sex je víťazstvom reality nad predstavami.

Múdry zamilovaný muž sa na nerozoznanie podobá na hlúpeho zamilovaného muža.

(Murphyho zákonník)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Miesto, z ktorého sa najlepšie kibicuje, je vždy hráčovi za chrbtom.

Radšej byť bohatým ako hlúpym.

Žiadna správa nie je natoľko zlá, aby za ňou nemohla prísť ešte horšia.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a spoločnosť

Dobré úmysly robia správanie človeka nepredvídateľným.

Nepočúvajte prosby slabších. Nemali by ste dosť času na vyhovenie príkazom silnejších.

Človek sa narodí nahý, mokrý a hladný. A potom sa veci začnú zhoršovať.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Dôchodkové sporenie v druhom pilieri prešlo zásadnou reformou

27. 6. 2023 Zmeny sa týkajú viac ako 1,7 milióna občanov. Počínajúc prvým júlom 2023 sa začne presun úspor pasívnych sporiteľov z dlhopisových do indexových fondov. Od mája 2023 sa zaviedla predvolená investičná stratégia (PIS), ktorá riadi rozloženie majetku sporiteľa počas celého času sporenia. Zvoliť si ju môže každý sporiteľ a rovnako každý sa z nej môže vyviazať. Táto stratégia reflektuje princíp, že do veku 50 rokov by mali byť úspory v indexovom fonde a potom sa zastúpenie indexového fondu znižuje o štyri percentá ročne v prospech dlhopisového fondu, až kým jeho zastúpenie neklesne na nulu, alebo sporiteľ nepožiada o dôchodok.
Pasívni sporitelia sú tí, ktorí boli v roku 2013 presunutí do garantovaných fondov a odvtedy nespravili žiadnu zmenu týkajúcu sa úspor. Dôchodkové správcovské spoločnosti do konca mája 2023 takto evidujú viac ako 706-tisíc* pasívnych sporiteľov.
Mladším pasívnym sporiteľom, čiže narodeným od roku 1969, sa bude do indexových fondov presúvať majetok aj povinné príspevky od júla 2023. Ku koncu mája 2023 bolo v druhom pilieri vyše 553-tisíc mladších pasívnych sporiteľov a ich majetok predstavuje objem približne 3,7 miliardy eur*.
Počet starších pasívnych sporiteľov, čiže narodených do roku 1968, je tesne nad 153 000 a do indexových fondov budú smerovať od júla iba ich nové príspevky. A to až kým sa ich majetok nezosúladí s predvolenou investičnou stratégiou.
Do konca mája sa z PIS vyviazalo 4 863 mladších a 1 725 starších pasívnych sporiteľov.
Harmonogram presunu úspor, či plán zladenia majetku s predvolenou investičnou stratégiou, povinne zverejňujú na webových stránkach všetky dôchodkové správcovské spoločnosti. „Záleží nám na tom, aby presun úspor bol transparentný. Proces bude trvať do konca roku 2025 a môže sa v jednotlivých DSS líšiť počtom sporiteľov či výškou presunov,“ vysvetľuje Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).
Počet aktívnych sporiteľov v druhom pilieri je mierne viac ako jeden milión*. Sú to sporitelia, ktorí vstúpili do druhého piliera po roku 2013, či od toho roku urobili nejaké rozhodnutie o úsporách. Ak majú záujem, môžu požiadať o vstup do PIS – do konca mája tak urobilo 4 241 aktívnych sporiteľov. Ak o vstup do PIS požiadajú po 1. 6. 2023, ich úspory sa nebudú presúvať dlhodobo, ale jednorazovo ku dňu žiadosti.
Počet sporiteľov v druhom pilieri ku koncu mája 2023 bol 1 778 703*, objem spravovaného majetku presiahol 12,7 miliardy** eur.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Finančný benefit trinásty plat

5. 6. 2009 Nárokovateľnosť trinásteho platu závisí od toho, či je uvedený v pracovnej zmluve.
Trinásty plat ako finančný benefit  predstavuje odmenu, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi zväčša vo výške jedného mesačného mzdového základu, pričom je súčasťou hrubej mzdy a tvorí základ pre výpočet odvodov a dane. Na rozdiel od základného platu, ktorého výška je priamo uvedená v pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve, výška odmeny sa odvíja od (priaznivých, resp. nepriaznivých) hospodárskych výsledkov zamestnávateľa. Odmena je nenárokovateľná, okrem prípadu, ak by podmienky jej priznania boli uvedené priamo v pracovnej alebo kolektívnej zmluve. Preto je optimálne, ak  spôsob určenia výšky odmeny a podmienky nároku na ňu sú uvedené už v pracovnej zmluve. V opačnom prípade si tieto odmeny zamestnanci nárokovať nemôžu, pretože sú prideľované podľa rozhodnutia zamestnávateľa. Odmena má odrážať dobrú zamestnancovu výkonnosť. Nemusí byť vyplatená jednorazovo, zamestnávateľ ju môže  v priebehu celého roka za konkrétne výkony zamestnanca.
(Zdroj: HNONLINE)

Pripravujú sa nové pravidlá pre poukazovanie 2 % daní

5. 6. 2009 Rezort financií pripravil novelu zákona o dani z príjmov, ktorou by sa mal zmeniť spôsob poukazovania dvojpercentného podielu dane zaplatenej firmami. Ministerstvo v nej navrhuje postupné znižovanie poukazovaného podielu dane zaplatenej právnickými osobami do roku 2018 až na úroveň 0,5 %.
Podľa novely  firmy budú môcť pri podávaní daňových priznaní za rok 2010 poukázať 2 % zaplatenej dane len v prípade, ak prijímateľom darujú  finančné prostriedky zodpovedajúce 0,5 % zaplatenej dane. V opačnom prípade budú môcť poukázať v priznaní iba 1,5 %. Rovnaké pravidlá by mali platiť aj pri podávaní daňových priznaní za rok 2011. V ďalších rokoch by sa mal podiel zaplatenej dane, ktorú budú môcť firmy poukázať vybranej organizácii, znižovať až na úroveň 0,5 % v roku 2018. V prípade poukázania pol percentného podielu zaplatenej dane, však bude musieť právnická osoba zároveň darovať vybranej organizácii aj finančné prostriedky zodpovedajúce 2 % zaplatenej dane. V opačnom prípade nebude môcť prostredníctvom daňového priznania poukázať ani spomínaných 0,5 %.
(Zdroj: PRAVDA)

Podnikatelia si môžu DPH odpočítať aj na autá bez mriežky

5. 6. 2009 Smernica EÚ platná j od 29. apríla umožňuje odpočítavať podnikateľom DPH aj z áut, ktoré nemajú mriežku.
Pri aute, ktoré stojí  25 000 €, čo bola maximálna hranica kúpnej ceny pre šrotovné, by mohol podnikateľ ušetriť vyše  4700 €.  Dotácia na šrotovné bola nižšia o viac ako polovicu. Samozrejme, týka sa to len tých podnikateľov, ktorí sú platcami DPH.
Predajcovia, ktorí chcú predávať osobné autá bez mriežky, pri ktorých sa dá odpisovať DPH, musia  o to požiadať ministerstvo dopravy. Prvým, komu sa to podarilo, je Škoda Auto Slovensko. Povolenie už dostali aj niektoré značky od Renaultu a jeho dcéry rumunskej Dacie. Mriežku nedávno zrušili v susednom Česku, vďaka čomu  predaj áut v máji stúpol medziročne asi o pätinu.
(Zdroj: SME)

Dôchodok už nie je len starosťou štátu

4. 6. 2009 Kto si bude chcieť na penzii udržať svoj štandard, musí na to myslieť už vopred. Okrem toho, čo je určené zákonom, teda povinné odvody, ľudia by mali sporiť či investovať.

Tak, aby v čase, keď už nebudú schopní pracovať z objektívnych dôvodov, mali príjem v podobe renty, alebo majetok, ktorý prípadne budú môcť predať, čo by zlepšilo ich finančnú situáciu.
Základným predpokladom vyššieho dôchodku je zvýšená ekonomická aktivita občana, ktorá zaručuje vyšší zárobok.
Práve k nemu vedie cesta cez vzdelanie. Ľudia by sa mali maximálne snažiť uvažovať v dlhodobom horizonte. Investícia do vzdelania sa vždy vráti. A pri vyššom príjme sa ľahšie hľadajú aj cesty na prilepšenie si na penziu.
Podľa odborníkov sú dobrými investíciami aj vlastné bývanie, podpora vzdelania detí, či rôzne pripoistenia.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner