Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Úvod k Murphyho večerom

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

Z času na čas sa človek potkne o pravdu, ale najčastejšie vstane a ide bez obzretia ďalej.

Murphológia uči zdravému skeptimiczmu, pravda s dodatkom, že človeku aj zdravý skepticizmus bude "figu" platný - niektorý z nespočetných Murphyho zákonov ho aj tak dobehne.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho postrehy

Muži na ženách nájdu veľa chýb, ženy na mužoch len dve. Všetko, čo hovoria, je zlé. Všetko čo robia je zlé.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

Jeden iniciatívny blbec je horší ako teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphy v parlamente

Zákon nevyhnutnosti: Na hlasovaní o zvyšovaní platov poslancov sa vždy nájde dostatok hlasov „za“.

Futbalový zákon: Pravidlá v parlamente určuje ten, kto vyhral voľby.

Zákon chybných počtov: Na prijatie dobrého zákona vždy chýba jeden hlas.

(Murphyho zákonník)
Murphy a šťastie

Je lepšie byť bohatým než hlúpym.

V každej organizácii je vyhradené aspoň jedno miesto pre hlupáka. Len sa nevie, ktoré to je.

Jeden hlupák dokáže skomplikovať veci natoľko, že si s nimi neporadí ani tisíc múdrych.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony života

Ak sa dnes už nedá spoľahnúť na veci, ako sa potom spoliehať na ľudí?!

Pred ohňom sa dá ujsť, ale nie pred problémom.

Ak niečo funguje, je to pasca. Pravdaže len za predpokladu, že ide o pascu na človeka.

(Murphyho zákonník)

Do konca mesiaca je možné požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie

25. 7. 2024 Do konca mesiaca môžu obyvatelia Slovenska podať žiadosť o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie pri refinancovaných úveroch aj spätne od januára 2024. Po tomto termíne sa bude poskytovať príspevok len za jeden mesiac spätne. Uviedlo to Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na svojej stránke. Okruh žiadateľov sa vďaka novele zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie rozšíril aj pre osoby s refinancovanými úvermi. Ústredie práce spresnilo, že refinancovaný úver je poskytnutý na splatenie už skorších úverov.
Príspevok nie je možné poskytnúť na úvery na bývanie, pri ktorých došlo k refinancovaniu len spotrebiteľských úverov, a takzvaných amerických hypoték, čo sú bezúčelové úvery na bývanie.
Na príspevok majú nárok osoby, ktorých výška mesačnej splátky poskytovaného úveru na bývanie z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby úveru vzrástla v porovnaní s referenčnou splátkou. Okrem toho musí žiadateľ splniť aj ďalšie podmienky, ako neprekročenie stanovej výšky príjmu oprávnenej osoby, vymedzenie nehnuteľnosti, na ktorú bol poskytnutý úver na bývanie, a musí mať aj uhradenú mesačnú splátku úveru na bývanie.
"Oprávneným žiadateľom môže byť aj dlžník alebo spoludlžník uvedený na zmluve o úvere na bývanie. Ak je viac oprávnených osôb (dlžník a spoludlžník), ktoré spĺňanú podmienky nároku na príspevok, nárok na príspevok vzniká len jednej z nich," doplnilo Ústredie práce.
Od začiatku tohto roka platí zákon o pomoci pri splácaní úveru na bývanie. Na jeho základe štát oprávneným osobám prispieva na zvýšenú úhradu splátky hypotéky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Výška novej štátnej sociálnej dávky je 75 percent zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Prepustenie zo zamestnania - dokumenty pre zamestnanca

28. 1. 2009 Pri prepúšťaní zo zamestnania majú zamestnanci určité nároky. Predovšetkým im však zamestnávateľ musí odovzdať niektoré dokumenty.
Prepúšťaný má narok na podporu zo strany zamestnávateľa, aj úradu práce. Keď výpoveď dáva zamestnávateľ - z dôvodu, že ruší pracovné miesto z organizačných dôvodov, ruší alebo premiestňuje firmu, alebo preto, že zamestnanec zo zdravotných dôvodov už nemôže vykonávať svoju prácu, mal by zamestnancovi vyplatiť odstupné. Ak firma zamestnanca prepúšťa z iných dôvodov, odstupné mu nepatrí. Z vyplateného odstupného sa neplatia odvody do poisťovní. Vstupuje však do základu dane a je zdaňované daňou               z príjmov. Výška vyplateného odstupného by mala byť uvedená v ukončení pracovného pomeru. V prípade, že zamestnávateľ nazve a do výplaty zahrnie odstupné ako odmenu, okrem preddavku na daň z príjmov je treba zaplatiť aj odvody do fondov zdravotného a sociálneho zabezpečenia. Toto riešenie je nevýhodné tak pre zamenávateľa, ako aj pre zamestnanca. Hromadné prepúšťanie má iné pravidlá ako klasická výpoveď. Hromadné prepúšťanie je potrebné oznámiť Ústrediu práce, o jeho podmienkach vyjednávajú  odbory (ak nie sú, hromadné prepúšťanie musí zamestnávateľ prerokovať priamo s dotknutými zamestnancami). V rámci hromadného prepúšťania majú zamestnanci nárok na náhradu mzdy najmenej vo výške dvojnásobku priemerného zárobku.  Pri ukončení zamestnania je zamestnávateľ povinný vystaviť tieto dokumenty: – ukončenie pracovného pomeru alebo dohodu o ukončení pracovného pomeru
– potvrdenie o zamestnaní (predtým zápočtový list)
– potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň
– potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti
– pracovný posudok.
 
(Zdroj: HNONLINE)

Prepustení Slováci sa do podnikania nehrnú

27. 1. 2009 Slováci, ktorí prišli v dôsledku hospodárskej krízy o prácu, si buď ihneď nájdu uplatnenie u iného zamestnávateľa, alebo končia na úradoch práce. Iba minimálny počet prepustených sa pokúša riešiť svoju životnú situáciu podnikaním.
Často ich k tomu nútia samotní zamestnávatelia. Pri prepúšťaní zamestnancov sa zamestnávatelia zbavujú najskôr ľudí zamestnaných cez personálny lízing,  zamestnancov so zmluvami na určitý čas a napokon  nasledujú  ľudia pracujúci cez firmu na živnosť. Ani z jednej z týchto troch skupín sa totiž nemusí platiť odstupné, čo pre firmu znamená úsporu nákladov. Ľudia ponúkajúci svoje služby na živnosť majú na trhu práce vyššiu šancu uspieť, ako uchádzači, ktorí striktne trvajú iba na klasickom pracovnom pomere.  
(Zdroj: HNONLINE)

Odvetvia informačných technológií zatiaľ neprepúšťajú

27. 1. 2009 Vzhľadom na nižšiu cenu pracovnej sily nadnárodné spoločnosti, ktoré na Slovensku prevádzkujú veľké administratívne a vývojové centrá, zatiaľ neprepúšťajú.
(Zdroj: HNONLINE)

Poplatky za cezhraničné platby sa vstupom do eurozóny znížili

26. 1. 2009 Cezhraničné výbery a prevody z bankomatov v eurách v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru sú od začiatku roka spoplatňované rovnako ako tuzemské prevody a výbery z bankomatov na Slovensku.
V praxi to znamená, že za prevod eur zaplatí slovenský klient banke toľko, ako v prípade domáceho prevodného príkazu.  K zjednoteniu poplatkov za prevody v eurách do sumy 50 000 eur  v rámci 30 európskych krajín  na úroveň tuzemských platieb  dochádza na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady.  Toto nariadenie predpisuje povinný spôsob a formu zadávania čísel účtov pri transakciách.    
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner