Daňové priznanie k DzMV sa po 1. decembri 2020 podáva na novom tlačive
23. 4. 2021
Vzor DP určilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky a uverejnilo na svojej stránke oznámením MF SR č. MF/017527/2020-726 zo dňa 27. 11. 2020.
Upravené je aj podanie daňového priznania za iné ako ročné zdaňovacie obdobie, v inej lehote ako 31. január, nakoľko zákon o dani z motorových vozidiel počíta aj s takouto možnosťou pri „iných“ (nie ročných) zdaňovacích obdobiach (§ 9 ods. 3 až 7). Výnimky z ročného zdaňovacieho obdobia sa týkajú nasledujúcich osôb (daňovníka, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, daňovníka, ktorý sa zrušuje s likvidáciou, daňovníka, na ktorého majetok bol vyhlásený konkurz, daňovníka, ktorý ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie, daňovníka, ktorý zomrel.)
Iné ako ročné zdaňovacie obdobie, vzťahujúce sa na daňovníkov vyššie vymenovaných, plynie vždy so začiatkom počnúc 1. január „príslušného“ zdaňovacieho obdobia a končiac posledným dňom toho mesiaca, v ktorom došlo k skutočnosti vzťahujúcej sa k inému ako ročnému zdaňovaciemu obdobiu. Takéto skutočnosti sa spájajú s:
o daňovníkom, ktorý sa zrušuje bez likvidácie (§ 9 ods. 3),
Zdaňovacie obdobie tomuto daňovníkovi končí posledným dňom mesiaca, v ktorom daňovník zanikol bez likvidácie.
Za takto určené zdaňovacie obdobie podá daňové priznanie právny nástupca a to do jedného mesiaca po jeho uplynutí. V tejto lehote je daň splatná.
o daňovníkom, na ktorého majetok bol vyhlásený konkurz (§ 9 ods. 4).
Zdaňovacie obdobie končí posledným dňom mesiaca, v ktorom bol vyhlásený konkurz. Povinnosť podať za takto určené zdaňovacie obdobie daňové priznanie má správca v konkurznom konaní alebo daňovník sám, ak ide o oddlženie a to do jedného mesiaca po uplynutí vymedzeného zdaňovacieho obdobia. V rovnakej lehote je aj pomerná časť dane splatná.
o daňovníkom, ktorý sa zrušuje s likvidáciou (§ 9 ods. 5).
Zdaňovacie obdobie končí posledným dňom mesiaca jeho vstupu do likvidácie. Povinnou osobou na podanie daňového priznania a zaplatenie dane za daňovníka, ktorý sa zrušuje s likvidáciou je likvidátor. Likvidátor je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť daň (pomernú časť dane) podľa § 9 ods. 5 a to do jedného mesiaca po uplynutí takto zadefinovaného zdaňovacieho obdobia.
o daňovníkom, ktorý ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie (§ 9 ods. 6).
Zdaňovacie obdobie končí posledným dňom mesiaca, v ktorom tento daňovník ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie. Do jedného mesiaca po uplynutí takto vymedzeného zdaňovacieho obdobia má daňovník povinnosť podať sám daňové priznanie a daň (pomernú časť dane) zaplatiť.
o úmrtím daňovníka počas zdaňovacieho obdobia alebo po uplynutí zdaňovacieho obdobia v lehote na podanie daňového priznania (za ročné zdaňovacie obdobie). Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, ktoré začína 1. januárom a končí posledným dňom mesiaca, v ktorom daňovník zomrel podáva dedič, alebo ak je dedičov viac, ten, ktorému to vyplýva z dohody dedičov podľa § 9 ods. 7. Ak k dohode dedičov vo veci podania daňového priznania nedôjde, správca dane na podanie daňového priznania dediča určí. Lehota na podanie daňového priznania je do troch mesiacov po mesiaci, v ktorom daňovník zomrel. Ak by dedič, alebo niektorý z dedičov lehotu na podanie daňového priznania nevedel dodržať, má možnosť 15 dní pred jej uplynutím podať správcovi dane žiadosť o jej predĺženie. Daňové priznanie sa v prípade pripadnutia dedičstva Slovenskej republike nepodáva. Ak daňovník zomrie v zdaňovacom období, v ktorom boli splnené podmienky (§ 8 ods.7), dedič, alebo niektorý z dedičov, ak ich je viac a dohodnú sa, alebo ten, ktorého určí správca dane môže podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti namiesto daňového priznania.
Podľa vyššie uvedenej citácie § 15c ods.3 novely zákona o DzMV sa upravuje aj podanie daňového priznania za iné ako ročné zdaňovacie obdobie a to zvlášť pre rok 2020 a zvlášť pre rok 2021 na novom tlačive.
K
Banky začínajú znižovať úroky
12. 12. 2008
Päťpercentné úročenie peňazí uložených na dvanásť mesiacov sa z ponúk bánk už úplne vytratilo. Teraz úroky pomaly znižujú. Odvolávajú sa na úroky centrálnej banky. Slovenská sporiteľňa v súčasnosti ponúka na ročný vklad úrok 3,30 percenta, OTP Banka 3,70 percenta, päťpercentný úrok z ponuky stiahla aj Privatbanka.
Odvolávajú sa
na úroky centrálnej banky. Slovenská sporiteľňa v súčasnosti ponúka na ročný
vklad úrok 3,30 percenta, OTP Banka 3,70 percenta, päťpercentný úrok z ponuky
stiahla aj Privatbanka.
Banky si budú jednoduchšie odovzdávať klientov
12. 12. 2008
Presunúť účet z jednej banky do druhej bývalo ako sťahovanie. Plné nepríjemností, nákladné, náročné a stresujúce. Od septembra budúceho roku by to už nemal byť problém.
Slovenské banky sa minulý týždeň dohodli, že túto situáciu
klientom uľahčia. Naučia sa medzi sebou komunikovať tak, aby si klient mohol
otvoriť nový účet vo vybranej banke a o viac sa nestarať. Vyplní len žiadosť o
presun účtu. Povinnosťou pôvodnej banky bude zaslať zoznam jeho prevodných
príkazov a inkás a nový peňažný ústav ich zadá do systému.
Dopad krízy na mzdy a platy
11. 12. 2008
Podľa jedného z ekonomických analytikov sa dynamika rastu reálnych miezd v priemysle aj v celom národnom hospodárstve môže v dôsledku krízy spomaliť a mierne môže vzrásť nezamestnanosť. Podľa Štatistického úradu však zatiaľ platy rastú a to najmä v nízkopríjmových odvetviach, ako maloobchod či veľkoobchod.
Asi tretina zamestnávateľov priznala, že tempo rastu miezd
bude v najbližšej budúcnosti o niečo nižšie ako pôvodne plánovali. Nad znížením
plánovaných odmien alebo trinástych
platov uvažuje asi štvrtina zamestnávateľov.
Niektoré firmy avizovali, že idú optimalizovať svoje náklady
na ľudské zdroje a teda aj mzdové náklady.
Kvalita vysokoškolského štúdia klesá
11. 12. 2008
Napriek tomu, že počet vysokoškolských študentov na Slovensku z roka na rok stúpa, vysokoškolský titul čoskoro prestane byť pre zamestnávateľov vizitkou kvalitného vzdelania.
Mnohé školy sa
snažili prijímať viac študentov aj preto, aby získali od štátu dostatok peňazí.
Negatívny vplyv na kvalitu pedagogického procesu má údajne aj nízky počet
vysokoškolských učiteľov. Vysoké školy len málokedy vedia prilákať učiteľov zo
zahraničia, pedagógov skôr získavajú z radov vlastných absolventov alebo
preberajú učiteľov zo stredných škôl.
Vzhľadom na
demografický vývoj je možné očakávať, že celkový počet študentov sa bude na
školách zmenšovať. Zahraničných študentov, pre ktorých naše vysoké školy nie sú dosť atraktívne, sa
v budúcnosti ťažko podarí prilákať.