Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Z druhého piliera odišlo takmer 9-tisíc ľudí, vstúpilo vyše 6-tisíc
29. 11. 2012
Od začiatku septembra do 23. novembra tohto roka z druhého dôchodkového piliera vystúpilo vyše 8,8 tisíca sporiteľov.
V rovnakom období sa účastníkom systému starobného dôchodkového sporenia stalo vyše 6 tisíc osôb.
Od začiatku septembra tohto roka do konca januára budúceho roka dostalo 1,45 milióna sporiteľov v druhom pilieri možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Po vystúpení sporiteľa z druhého piliera jeho dôchodková spoločnosť prevedie nasporenú sumu na účet Sociálnej poisťovne.
Výpadok daní sa zväčšuje, tento rok bude chýbať ďalších 276 miliónov
28. 11. 2012
Štát vyberá oveľa menej daní než plánoval, výpadok je v stámiliónoch eur.
Podľa ministra financií bude potrebné zatiahnuť záchrannú brzdu. Chce posunúť schvaľovanie budúcoročného štátneho rozpočtu, kým nebudú presnejšie čísla.
Podľa ministra financií sa výber daní nevyvíja dobre. Na základe údajov zo septembra a októbra dochádza k ďalšiemu poklesu daňových príjmov v tomto roku o 276 miliónov eur. Oproti schválenému rozpočtu má štát v tomto roku v prípade príjmov mínus 639 miliónov eur.
Tohtoročný deficit je plánovaný na úrovni 4,69 percenta hrubého domáceho produktu
Dôchodok alebo zárobok? Budete si musieť vybrať
27. 11. 2012
Na poberateľov predčasného dôchodku sa valí ďalšia pohroma.
V budúcom roku prídu o možnosť privyrobiť si na dohodu.
Novela zákona o sociálnom poistení z 10. augusta znamená, že dohodári budú mať povinné odvody do dôchodkového systému. Tak ako zamestnanci.
Nadobudnutím statusu zamestnancov im zaniká nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku.
V súčasnosti sa to môže týkať päť a pol tisíca ľudí.
Kto nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2013, sa musí rozhodnúť, čo s ním bude po tomto dátume. Ak uprednostní zárobok, nemusí nič vykonať a poisťovňa mu prestane vyplácať dôchodok.
Druhou možnosťou je ukončenie práce na dohodu. V tomto prípade je dôležité, kedy k tomuto úkonu dôjde.
Poisťovňa môže konať iba na základe odhlášky dohodára z dôchodkového poistenia, ktorú podáva zamestnávateľ. Aj táto lehota uplynie 28. februára.
Sociálna poisťovňa po kontrolách ukončila 43-tisíc péeniek
16. 11. 2012
V obodbí od 1. januára do 30. septembra tohto roka posudkoví lekári Sociálnej poisťovne iniciovali ukončenie vyše 43 tisíc dočasných pracovných neschopností - péeniek.
Ide o 7,6 % z celkového počtu 567 032 skontrolovaných dočasných pracovných neschopností, ktoré ošetrujúci lekári vystavili poistencom. Za celý minulý rok posudkoví lekári poisťovne skontrolovali 614 695 dočasných pracovných neschopností a odporučili ošetrujúcim lekárom ukončiť vyše 15 tisíc „péeniek“.
„Pri priemernej výške nemocenskej dávky na jedného poberateľa za jeden deň by tak úspora predstavovala za každý deň ďalšieho trvania dočasných pracovných neschopností viac ako 315 tisíc eur.“ Pri priemernej dĺžke trvania jedného prípadu dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá v súčasnosti predstavuje 51,34 dňa, by táto úspora dosiahla za obdobie od 1. januára do 30. septembra tohto roka približne 16 mil. eur.