Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Minister Richter chce dať státisíce na podporu udržania miest
8. 1. 2013
Pri zavádzaní príspevku sa rezort odvoláva na aktuálnu situáciu na trhu práce, na základe ktorej je viac ako nevyhnutné podporiť udržanie existujúcich miest.
V prvej polovici tohto roka by mal vzniknúť nový príspevok v rámci aktívnej politiky trhu práce.
Ten je určený pre firmy a na nimi vytvorené už existujúce pracovné miesta.
Cez tento nový príspevok by mali získať podporu tisíce pracovných miest. Podľa odhadov ministerstva sa v tomto roku podporí 5000 miest priemernou sumou na jednu pozíciu 76 eur, čo znamená celkové výdavky 380.000 eur.
V nasledujúcom roku má ísť o 7350 miest s priemernou dotáciou na jedno miesto 80 eur a v roku 2015 spolu 7560 miest s 85 eurami na jednu pozíci
Pracujete na dohodu? Rok 2013 prináša mnohé zmeny
7. 1. 2013
Práca na dohodu sa od januára tohto roka zodvodnila, pričom výška odvodov sa rozdelila podľa viacerých skupín ľudí.
Okrem novej povinnosti pre dohodárov pribudli aj práva, ktoré im priniesla novela Zákonníka práce (ZP).
Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia musia platiť 29,8 % na celé dôchodkové poistenie, taktiež garančné aj úrazové. Výnimkou sú študenti do 18 rokov, ktorí sú oslobodení od platenia odvodov, ak ich odmena presiahne 66 eur. Rovnaké oslobodenie sa týka pre študentoch nad 18 rokov s odmenou nad 155 eur. Ďalšou skupinou sú starobní a výsluhoví dôchodcovia. Zo zárobku okrem dane z príjmu odvedú 23,8 % na starobné dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity. Všetci ostatní pracovníci na dohodu budú platiť odvody 48,6 %, teda všetky sociálne a zdravotné odvody ako zamestnanci na klasický pracovný pomer.
Pracujúci výsluhový penzista nebude invalidne poistený
18. 12. 2012
Od začiatku budúceho roka nebude poistné na invalidné poistenie platiť poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku.
Postavenie poberateľov výsluhových dôchodkov bude pri platení poistného rovnaké ako u ďalších zamestnancov, ktorí sú dôchodkovo poistení po priznaní starobného alebo predčasného starobného dôchodku..
Pracujúci dôchodcovia, vrátane výsluhových, tak budú od 1. januára 2013 do Sociálnej poisťovne odvádzať poistné na starobné a nemocenské poistenie a ich zamestnávatelia za nich budú odvádzať poistné na starobné, nemocenské a úrazové poistenie, poistenie do rezervného fondu solidarity a na garančné poistenie.
Zmena v mestách. Pred bytovkou už nezaparkuje každý
11. 12. 2012
V niektorých slovenských mestách sa pripravuje na budúci rok zmena, ktorá sa zásadne dotkne všetkých obyvateľov.
Na sídliskách či v mestských častiach už totiž nezaparkuje svoje auto hocikto.
Parkovacie miesto bude len pre toho, kto má na tomto mieste trvalé bydlisko a zaplatí si za kartu, ktorej cena môže rásť v závislosti od počtu vozidiel v domácnosti. Kto nemá v meste trvalý pobyt, za parkovanie zaplatí v závislosti od toho, na ako dlho svoje auto odstaví.
Každý byt má nárok na jednu parkovaciu kartu na konkrétne vozidlo. Za prvú kartu by jej držiteľ zaplatil symbolickú sumu 5 až 15 eur. Za druhú kartu približne 50 eur, tretia by bola za 100 až 150 a štvrtá možno až do výšky 500 eur.