Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Zlúčenie Komunálnej poisťovne a poisťovne Kontinuita
8. 10. 2009
Proces zlučovania ukončili 1. októbra Komunálna poisťovňa a Kontinuita poisťovňa. Zlúčili sa do jedného subjektu so spoločným názvom Komunálna poisťovňa.
Obidve poisťovne patrili medzi členské spoločnosti skupiny Vienna Insurance Group na Slovensku. Týmto krokom sa uzavrel proces integrácie poisťovní, ktorý sa začal v januári tohto roka.
Koncern Vienna Insurance Group je etablovaný na slovenskom poistnom trhu aj prostredníctvom poisťovne Kooperatíva a Poisťovne Slovenskej sporiteľne.
Dane zaplatí tento rok viac daňovníkov
7. 10. 2009
Počet subjektov evidovaných na jednotlivých druhoch daní v roku 2009 vzrástol. Najvýraznejší nárast počtu daňovníkov Daňové riaditeľstvo SR zaznamenalo pri dani z motorových vozidiel, a to o 17,8 % na 288 174 subjektov.
Medziročne vzrástol k záveru prvého polroka tohto roka aj počet platiteľov dane z pridanej hodnoty o 10 % na 194 673 daňovníkov.
Pri dani z príjmov právnických osôb Daňové riaditeľstvo SR zaznamenalo nárast počtu evidovaných subjektov o 8,4 % na 197 976 subjektov a počet subjektov evidovaných na daň z príjmov fyzických osôb stúpol o 5,3 % na 2 562 172 subjektov.
Ku koncu júna 2009 mierne stúpol aj počet platiteľov dane zo závislej činnosti, a to o 0,7 % na 282 916 osôb. Pokles počtu platiteľov o 1,6 % na 38 705 subjektov zaznamenala daňová správa pri dani vyberanej zrážkou.
V rámci právnických osôb vzrástol najviac počet komanditných spoločností, výraznejší nárast bol zaznamenaný aj pri spoločnostiach s ručením obmedzeným a o jedno percento sa zvýšil aj počet akciových spoločností. Poklesol počet verejných obchodných spoločností, počet družstiev a počet štátnych podnikov.
Platy v štátnej a verejnej službe sa zvýšia o jedno percento
6. 10. 2009
Od 1. januára 2009 sa platy pracovníkov v štátnej a verejnej službe zvýšia o 1 %. Dohodli sa na tom odborári so zástupcami vlády a územnej samosprávy pri schválení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na rok 2010. Ostatné dojednania týkajúce sa pracovných podmienok, odchodného a odstupného, doplnkového dôchodkového sporenia a prídelu do sociálneho fondu zostávajú na úrovni kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na rok 2009.
K schváleniu kolektívnych zmlúv sa zástupcovia zmluvných strán dostali po štvormesačnom vyjednávaní.
Definitívne znenie Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov štátnej služby na rok 2010 a Kolektívnej zmluvy pre zamestnancov verejnej služby vyjednávači zastúpených strán dohodli v pondelok 5. októbra t. r.
Vládou schválený štátny rozpočet s dohodou o raste platov s navrhovaným nárastom 1 % už počítal.
Od roku 2012 sa pripravuje zlúčenie výberu daní, ciel a odvodov
6. 10. 2009
Vláda aj opozícia navrhujú zmenu odvodového systému na Slovensku. Opozícia navrhuje, aby sa odvody platili z celkovej ceny práce a nie ako doteraz z hrubej mzdy, vláda chce odvody zjednodušiť inak. Od roku 2012 pripravuje ministerstvo financií zlúčenie výberu daní, ciel a odvodov.
Očakáva, že dôjde nielen k zjednoteniu, ale aj k zjednodušeniu odvodového systému a najmä úspore verejných financií. Takýto krok považuje za jediný reálny spôsob zníženia odvodového zaťaženia.
Systém superhrubej mzdy chceli pred časom zaviesť aj v Česku. Nakoniec sa z tejto mzdy platia len dane, poistné sa odvádza podobne ako na Slovensku, len sadzby sú nižšie.