Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Elektronicky sa v roku 2010 podalo menej ako 1 % daňových priznaní
16. 2. 2011
V roku 2010 bolo podľa informácií generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR M.Mikulčíka podaných elektronickou formou menej ako 1 % daňových priznaní z príjmu.
"Z viac ako 450 000 podaní daňových priznaní z príjmu zo strany fyzických osôb nepodnikateľov bolo elektronicky podané len jediné daňové priznanie," uviedol M.Mikulčík. Právnické osoby podali v roku 2010 len 730 z celkovo 163 208 daňových priznaní elektronicky, čo je menej ako 0,45 %.
Priemerná mzda na Slovensku sa v roku 2010 zvýšila
11. 2. 2011
Priemerná mesačná mzda sa v minulom roku zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach s výnimkou ťažby a dobývania.
Štatistický úrad SR uviedol, že nominálna mzda sa zvýšila najvýraznejšie vo vybraných trhových službách, a to o 6,6 % a v priemysle o 5,3 %.
Štát vybral v januári na daniach viac ako predpokladal
11. 2. 2011
V prvom mesiaci tohto roka vybral štát na daniach spolu 744,23milióna eur.
Pôvodne sa očakávali príjmy nižšie o 2,5 %. Vyplýva to z údajov Daňového riaditeľstva SR o plnení príjmov štátneho rozpočtu SR.
Daňové zvýhodnenie na červenú naftu zaniká
3. 1. 2011
Od 1. januára 2011 nadobúda platnosť novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorou sa ruší daňové zvýhodnenie tzv. červenej nafty.
Spotrebná daň sa podľa novely bude platiť aj za skvapalnené plynné uhľovodíky (LPG), ktoré boli doteraz od nej oslobodené.