Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Bezproblémové riadenie - IV. večer

Nikdy neposudzuje ako zlomyseľnosť to, čo môže spokojne byť aj hlúposťou.

Dokonalý vedúci vie, čo si počať aj s dokonalým nedostatkom údajov.

Po určitom čase je každý na takom mieste, na ktoré nemá schopnosti. Na vedúce miesta sa väčšinou dostanú tí, ktorí sú na riadenie najmenej vhodní.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Veda a omyly

Nedostatky veľkej myšlienky sú vždy aspoň také veľké ako jej prednosti.

Ak existuje vedecká teória zdôvodňujúca, prečo by niečo nemalo existovať, tak to určite bude existovať.

Škola človeku nemôže dať rozum, ale môže mu dať diplom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Zákony života

Človek ešte nevynašiel nič, čo by sa skôr či neskôr nepokazilo.

Nie je isté, či je vesmír nekonečný. Isté je len to, že problémy koniec nemajú.

To, že je dnes najhoršie, ešte nezaručuje, že zajtra nebude ešte horšie. Dokonca je to skoro isté.

(Murphyho zákonník)
Život s Murphyho zákonmi

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

Čokoľvek sa udeje, stane sa to naraz a bez predchádzajúcej výstrahy.

Zákruta na ceste ešte vždy neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

(Zrnká úsmevu)

Daň zo sladených nealkoholických nápojov

20. 1. 2025 Cieľom nového zákona je zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktorej budú podliehať nealkoholické nápoje sladené cukrom alebo akýmikoľvek inými sladidlami.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít, v tomto prípade sladených nealkoholických nápojov. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a enormné zadlženie Slovenska je zákon súčasťou súboru konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov má mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty uskutočňujúce prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, ktoré ju vyberú v cene sladeného nealkoholického nápoja. Ustanovilo sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane. V prípade, že by zdanenie prvého dodania sladeného nealkoholického nápoja, ktorý bol nadobudnutý zo zahraničia, bolo pre platiteľa dane problematické, zákon ustanovuje možnosť rozhodnúť sa, že bude uplatňovať vznik daňovej povinnosti dňom uskutočnenia nadobudnutia nápoja zo zahraničia.
Nový zákon, okrem vymedzenia pojmov, ustanovuje základné náležitosti obdobne ako iné zákony upravujúce nepriame dane, ako napríklad predmet dane, platiteľ dane, základ dane, sadzby dane, vznik daňovej povinnosti, zdaňovacie obdobie, daňové priznanie alebo vrátenie dane.
V súvislosti s novým zákonom sa mení aj zákon č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a upravuje sa Daňový poriadok, nakoľko na správu tejto dane sa použije Daňový poriadok.
K

Priemerný dôchodok mierne vzrástol

27. 10. 2010 Priemerná výška starobného dôchodku predstavovala na Slovensku v septembri tohto roka 352,10 eura a v porovnaní s augustom mierne vzrástla, a to o 10 centov.
Jeho suma sa medziročne zvýšila viac ako o 10 eur. Na Slovensku je viac ako milión dôchodcov. Najviac z nich poberá práve starobný dôchodok, ktorý dosahuje druhú najvyššiu priemernú sumu z dôchodkových dávok. Najvyššiu má predčasná starobná dávka, konkrétne 366,55 eura. S viac ako 315 eurami nasleduje invalidný dôchodok. Podľa návrhu rezortu práce by sa od januára 2012 mal zmeniť spôsob valorizácie uvedenej dávky.

Tripartita sa na ZP nedohodla

26. 10. 2010 Včerajšie rokovanie tripartity ohľadom novej podoby Zákonníka práce (ZP) bolo opäť neúspešné.
Odborári prišli s návrhom, aby sa zamestnancom skrátil pracovný čas a nadčasy. Zároveň nesúhlasia s rušením súbehu odstupného a výpovednej lehoty. Naopak, zamestnávatelia chcú, aby sa tento inštitút novelou zrušil a chcú tiež predĺžiť v súčasnosti 3-mesačnú skúšobnú lehotu na dlhšie obdobie. Sporné body v ZP by preto mala prerokovať špeciálne komisia, v ktorej by mali mať zastúpenie odborári, zamestnávatelia aj vláda. Nová podoba ZP by mala byť známa v polovici novembra 2010.

Materská dávka sa zvýši

12. 10. 2010 Premiérka I.Radičová vyhlásila, že výška materskej dávky by mala do roku 2014 dosiahnuť úroveň čistej mesačnej mzdy a jej poberanie by sa malo predĺžiť na obdobie jedného roka.
Vláda v súčastnosti pripravuje návrh, ktorý by každoročne zvýšil materskú o vyše 10 % a predĺžil ju o takú časť, aby na konci tohto volebného obdobia dosahovala úroveň 100 % čistej mesačnej mzdy a dĺžka obdobia jej poberania bola jeden rok. To, či pôjde o výšku priemernej čistej mzdy v hospodárstve, alebo výšku predchádzajúceho čistého príjmu mamičky, premiérka ešte konkretizovať nechcela.

Rozpočet na budúci rok schválený

8. 10. 2010 Vláda s pripomienkami schválila návrh zákona o štátnom rozpočte na budúci rok.
Do parlamentu musí vláda predložiť rozpočet do 15.októbra. Podľa predloženého návrhu by mal byť deficit hospodárenia štátu 3,8 miliardy eur. Celkový deficit verejnej správy by sa mal budúci rok znížiť z tohtoročných 5,1 miliardy eur na 3,4 miliardy eur. Schodok verejných financií by mal postupne klesať z tohtoročných 7,8 % HDP na 4,9 % v budúcom roku, 3,8 % v roku 2012 a 2,9 % v roku 2013.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner