Daň zo sladených nealkoholických nápojov
20. 1. 2025
Cieľom nového zákona je zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktorej budú podliehať nealkoholické nápoje sladené cukrom alebo akýmikoľvek inými sladidlami.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít, v tomto prípade sladených nealkoholických nápojov. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a enormné zadlženie Slovenska je zákon súčasťou súboru konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov má mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty uskutočňujúce prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, ktoré ju vyberú v cene sladeného nealkoholického nápoja. Ustanovilo sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane. V prípade, že by zdanenie prvého dodania sladeného nealkoholického nápoja, ktorý bol nadobudnutý zo zahraničia, bolo pre platiteľa dane problematické, zákon ustanovuje možnosť rozhodnúť sa, že bude uplatňovať vznik daňovej povinnosti dňom uskutočnenia nadobudnutia nápoja zo zahraničia.
Nový zákon, okrem vymedzenia pojmov, ustanovuje základné náležitosti obdobne ako iné zákony upravujúce nepriame dane, ako napríklad predmet dane, platiteľ dane, základ dane, sadzby dane, vznik daňovej povinnosti, zdaňovacie obdobie, daňové priznanie alebo vrátenie dane.
V súvislosti s novým zákonom sa mení aj zákon č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a upravuje sa Daňový poriadok, nakoľko na správu tejto dane sa použije Daňový poriadok.
K
Vyššie zdravotné odvody sa budú platiť z dividend
28. 9. 2012
Od roku 2013 sa zvýši sadzba z dividend na zdravotné poistenie zo súčasných 10% na 14%.
Bol schválený návrh novely zákona o zdravotnom poistení.
Na zdravotné odvody z dividend sa má vzťahovať vyšší maximálny vymeriavací základ. Suma vyplatených dividend sa nemá započítavať do celkových príjmov a preto sa nemôže stať, že by osoba zaplatila zdravotné odvody len z dividend a vyhla sa plateniu odvodov z ostatných príjmov.
Novela zákona o DPH
8. 8. 2012
Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona o dani z pridanej hodnoty s účinnosťou od 1. 10. 2012 a 1. 1. 2012.
Účinnosť od 1. 10. 2012 nadobúdajú opatrenia proti daňovým podvodom. Od 1. 1. 2013 sú okrem iných zmien účinné nové fakturačné pravidlá. Súčasťou tejto novely je aj novela Obchodného zákonníka, Trestného zákona a daňového poriadku.
Zmeny v zákone o dani z príjmov
27. 6. 2012
Novelou zákona o dani z príjmov účinnou od 1. 1. 2012 sa zrušila disproporcia medzi odpisovaním hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu a hmotného majetku obstaraného z vlastných zdrojov, resp. z úveru. Uvedená posledná novela zákona o dani z príjmov vracia spôsob odpisovania tohto majetku do stavu pred 1. 1. 2012.
Schválená novela mení a dopĺňa zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy ako aj mení a dopĺňa niektoré zákony s účinnosťou od 1. 3. 2012, mení a dopĺňa zákon o dani z príjmov. Schválená úprava opätovne rieši odpisovanie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
Daňové výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci
27. 6. 2012
Medzi daňové výdavky, ktoré je možné uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov patrí aj balík výdavkov, ktorých uhradením zamestnávateľ zabezpečuje pracovné a sociálne podmienky pre zamestnancov.
Daňové výdavky vynaložené na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie sú výdavky vynaložené na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, starostlivosť o zdravie zamestnancov, vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, výchovu a vzdelávanie žiakov, príspevky na stravovanie zamestnancov, mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky. Za daňové výdavky budú považované také výdavky, ktoré zamestnávateľom vyplývajú z opatrení zameraných na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie. Podľa Zákonníka práce tieto výdavky slúžia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.