Daň z príjmov – ďalšie zmeny
14. 8. 2023
Cieľom novely zákona o dani z príjmov je znížiť daňovo-odvodovú záťaž v súvislosti s predajom virtuálnych mien, a tým zjednodušiť ich používanie v bežnom živote.
Zákon si kladie za cieľ i významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia, či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je vo významnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.
Znížilo sa daňové zaťaženie príjmov fyzických osôb z predaja virtuálnej meny na základe tzv. časového testu. Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa bude príjem zdaňovať sadzbou dane vo výške 7 %. Naopak, v prípade príjmu z predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane) spolu s ostatnými príjmami. V zákone o cenných papieroch sa zdvojnásobuje maximálna výška prostriedkov, ktorú možno v rámci dlhodobého investičného sporenia investovať za jeden kalendárny rok.
V zákone o kolektívnom investovaní sa rozširuje okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov a zvyšuje sa podiel majetku, ktorý môžu mať takéto fondy od kvalifikovaných investorov.
Účelom zmeny zákona o zdravotnom poistení je oslobodiť fyzické osoby od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie z príjmu z predaja virtuálnej meny, ak virtuálna mena nebola súčasťou ich obchodného majetku, a to bez ohľadu na tzv. časový test.
K
S krízou bojujú aj v Česku, upravujú dane
31. 12. 2009
S ekonomickou krízou bojujú aj v Česku. Z dôvodu zvýšenia spotrebnej dane zdražie predovšetkým alkohol, pohonné látky a cigarety. Liter tvrdého alkoholu zdražie zhruba o 5 až 10 Kč (0,19 až 0,38 €). Ceny sa chystajú zvyšovať aj výrobcovia piva, ktorým spotrebná daň vzrastie o 40 %. O 1 % sa zvýšia obidve sadzby DPH - z 9 % na 10 % a z 19 % na 20 %. Väčšina obchodníkov však zdražovanie tovarov neplánuje.
Od januára majú výraznejšie viac platiť ľudia, ktorí žijú v bytoch s regulovaným nájomným. Podľa prognózy ministerstva pre miestny rozvoj nájomné vzrastie v priemere o 17 %. Konkrétna výška nájomného však záleží na tom, v akom meste či obci sa byt nachádza. Najviac si priplatia ľudia v menších mestách, v ktorých deregulácia nájomného končí už na konci roka 2010.
Drahšie bývanie budú mať aj tí, ktorí žijú vo vlastnom. Zaplatia totiž dvojnásobnú daň z nehnuteľnosti. Od konkrétnej lokality bude opäť závisieť o koľko sa daň zvýši, keďže obce a mestá môžu daň do určitej miery upravovať.
Väčšina dopravcov je do mýta zaregistrovaná
31. 12. 2009
Elektronický mýtny systém začne plne začne fungovať už od 1. januára 2010. Z predpokladaného počtu približne 60 tisíc prepravcov je zaregistrovaných 56 000 prepravcov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa spoločnosti SkyToll.
Spoločnosť SkyToll otvorila aj nové superkontaktné miesta na registráciu v mestách Bratislava, Žilina a Košice. Od pondelka (28. 12.) funguje nonstop registračné miesto v Inechebe. Prepravcovia sa môžu registrovať na viac ako 100 kontaktných a distribučných miestach po celom území Slovenska.
Tri zdravotné poisťovne
30. 12. 2009
Na Slovensku budú od začiatku roku 2010 už len tri zdravotné poisťovne. Všeobecná zdravotná poisťovňa, poisťovňa Dôvera a poisťovňa Union. Spájanie poisťovní samotným poistencom neprinesie žiadne mimoriadne povinnosti. Preukazy poistenca, ako aj európske preukazy zdravotného poistenia, ktoré v súčasnosti vlastnia, nemusia vracať, ani si ich dávať vymieňať.
Poistenci by nemali mať žiadny problém ani pri návšteve lekára či nemocnice. Všetky poisťovne deklarovali, že svoje siete poskytovateľov vzájomne prepoja. To by malo platiť aj v prípade existencie zliav, výhod, či rôznych benefitov. V platnosti zostanú všetky už vydané návrhy na absolvovanie kúpeľnej liečby, či výnimky na lieky, schválenia zdravotníckej pomôcky alebo plánovanej liečby v cudzine. Spájanie poisťovní nebude mať vplyv ani na odsúhlasené hospitalizácie, či čakacie lehoty.
Preddavky na poistné za obdobie do decembra vrátane budú platitelia štátnych poisťovní platiť na pôvodné účty poisťovní pod pridelenými variabilnými symbolmi. Preddavky za mesiac január 2010 splatné vo februári poistenci však už budú uhrádzať na účet Všeobecnej zdravotnej pod prideleným variabilným symbolom. V prípade súkromných poisťovní platitelia budú uhrádzať preddavky pred spojením bez zmeny, teda na existujúce príjmové účty oboch poisťovní. S účinnosťou od 1. februára sú k dispozícii nové čísla účtov. Podľa predstaviteľov štátnych aj súkromných poisťovní sú všetky informácie súvisiace so spájaním prístupné na internetových stránkach poisťovní. Pracovníci poisťovní by však poistencom mali pomôcť aj na call centrách, či priamo v pobočkách.
Nádej na vyššie mzdy budú mať najlepší
30. 12. 2009
Podľa vyjadrení odborníkov v budúcom roku nádej zvýšenie mzdy budú mať len tí najlepší. O výraznom zvyšovaní miezd nehovoria ani firmy. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov niekde dochádza k úprave o infláciu.
Podľa bankových analytikov by sa rast reálnych miezd mohol pohybovať v pásme od 1 do 1,5 %, prípadne o 2 %.
K odlišnostiam dôjde na sektorovej aj na regionálnej báze. Mzdový vývoj v sektoroch bude závisieť od ich schopnosti reagovať na očakávané zotavovanie svetovej ekonomiky.
Tento rok sa očakáva, že na trhu príde k stabilizácii a zastaveniu rastu nezamestnanosti.
Každá firma má samozrejme vlastnú mzdovú politiku. Pri niektorých profesiách je však šanca na zvýšenie mzdy väčšia. V kurze sú krízoví poradcovia, bankrotoví právnici, vymáhači pohľadávok, IT programátori, projektoví manažéri, účtovníci alebo dobrí obchodníci.
K výraznému poklesu dochádza v oblasti marketingu, ľudských zdrojov a v administratívnych pozíciách. Dôvodom sú najmä obmedzené rozpočty zamestnávateľov na tieto aktivity a zároveň kumulácia funkcií.
Pre zamestnancov sú v tomto období výhodnejšie firmy, ktoré majú s odbormi uzatvorené kolektívne zmluvy.
Analytici očakávajú, že priemerný rast miezd a platov bude vyšší než rast cien.