Daň z finančných transakcií
20. 1. 2025
Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a vysoké zadĺženie Slovenska sa zákonom ustanovilo konsolidačné opatrenie, realizáciou ktorého sa prispeje k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky.
Pri prijímaní opatrenia sa sleduje cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi dotknuté daňové subjekty. Zákon je ustanovený tak, aby mal čo najmenšie negatívne vplyvy na prevažnú väčšinu obyvateľov a aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahol všetky relevantné subjekty. Zákonom sa podporujú elektronické platby, čo odzrkadľuje snahu v boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom. Digitálne platby zefektívňujú výkon kontroly plnenia daňových povinností a prispievajú k zlepšeniu výberu daní. Súčasne sa v ostatných článkoch vykonávajú súvisiace úpravy nevyhnutné pre zavedenie tejto dane do praxe.
K
Slovenskí mileniáli na dôchodok veľmi nemyslia
10. 10. 2018
Súčasný dôchodkový systém nie je dlhodobo udržateľný a ľudia by si mali vytvárať vlastné zdroje na dôchodok. Pokojnú starobu bez väčších finančných komplikácií si však môže zabezpečiť prakticky každý. Problémom však je, že priemerný Slovák začína premýšľať nad dôchodkom až v strednom veku.
Podľa Martina Višňovského, prezidenta Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností, dôchodkové sporenie nie je šikovný marketingový ťah finančných inštitúcií. Predstavuje logiku, ktorú v sebe skrýva slovenský dôchodkový systém a jeho perspektíva vzhľadom na niekoľko dôležitých faktorov. Dobrým príkladom je pôrodnosť, ktorá bude podľa štatistík a odhadov naďalej klesať. To spôsobí, že súčasný systém nebude v budúcnosti schopný zabezpečiť ľuďom v penzijnom veku dostatočný dôchodok. Týka sa to najmä tých občanov, ktorí sú dnes v produktívnom veku, tzv. generácia mileniálov. Podľa prieskumu, ktorý začiatkom tohto roka zrealizovala agentúra NMS Media Research na vzorke 1149 respondentov, je finančná gramotnosť slovenských mileniálov nízka a na dôchodok veľmi nemyslia.
Zdania digitálnych gigantov?
8. 10. 2018
Štrbské Pleso po roku opäť hostí GLOBSEC Tatra Summit, ktorý je významnou výročnou konferenciou o najnaliehavejších európskych politických, hospodárskych a finančných otázkach. HN sú mediálnym partnerom podujatia a počas víkendu budú prinášať to najzaujímavejšie a najdôležitejšie z podujatia.
Peter Kažimír spolu s kolegami z Nemecka a Francúzska počas konferencie rokovali o zdaňovaní digitálnych spoločností. "Hľadáme spôsob ako férovo zdaňovať gigantov ako Google," povedal Kažimír. Ministri sa na rokovaniach zhodli, že riešenie chcú mať do konca roka. "Emmanuel Macron a ja sme otvorení návrhu, ktorý by priniesol férové zdaňovanie do konca tohto roka," povedal počas tlačovej konferencie francúzsky minister Bruno Le Maire. Riešenie v rámci EÚ má však byť len prvým krokom. Časom by toto riešenie malo byť nahradené obsiahlejším medzinárodným riešením.
"Čím skôr bude riešenie v rámci OECD, nahradíme európske riešenie tým medzinárodným, tak aby sme mali dlhodobé riešenie pre zdaňovanie digitálnych spoločností," povedal francúzsky minister.Ministri sa zhodli, že spoločné riešenie musí byť v prvom rade férové. "Nie je to len o tom, akým spôsobom to budeme robiť, ale je to aj o tom, že budúcnosť našej demokracie závisí na tom, či zdaňovanie bude férové. Máme zhodu na tom, že pracujeme na riešeniach, tak aby sme našli potrebnú férovosť," povedal nemecký minister Olaf Scholz.
Colníci prešetrujú ďalšie podvody na DPH
5. 10. 2018
Škodu za približne 1,5 milióna eur voči štátnemu rozpočtu identifikovali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Pri akciách na území Slovenska zaistili v uplynulých dňoch účtovné doklady a dokumenty viacerých spoločností, ktoré sú podozrivé z daňových únikov.
Kriminalisti zistili, že istá bratislavská spoločnosť si pravdepodobne neoprávnene odpočítala DPH od „rizikových“ dodávateľov. Nemá pritom žiadnych zamestnancov, prevádzkové priestory, takže ide o schránkovú firmu. Konateľ spoločnosti je osobou personálne prepojenou na ďalšie dve spoločnosti, o ktorých zániku už rozhodol súd. KÚFS tiež zistil, že viaceré spoločnosti zo Žilinského kraja si znižovali daňovú povinnosť odpočítavaním DPH z faktúr vystavených všetkými spomínanými personálne prepojenými spoločnosťami. Existuje tak podozrenie, že nedošlo k reálnemu dodaniu tovarov, resp. služieb a teda DPH nebola odvedená do štátneho rozpočtu. Faktúry boli vystavené na rôzne služby - ošetrenie trávnika, úprava zelene, poradenská činnosť, pričom suma bola výrazne nadhodnotená. Predbežnú škodu v celom tomto prípade odhadli kriminalisti finančnej správy na viac ako 630.000 eur. Spoločnostiam zaistili účtovníctvo, pokračuje jeho analýza.
Nové pravidlá pre boj proti daňovým podvodom
4. 10. 2018
Ministri financií krajín Európskej únie sa v utorok zhodli na pravidlách, ktoré štátom EÚ umožnia v boji s daňovými únikmi používať všeobecný systém prenesenej daňovej povinnosti známy ako reverse charge. O takúto možnosť veľmi stála Česká republika, vec ešte ako minister financií v EÚ dlhodobo presadzoval terajší premiér Andrej Babiš.
Hartwig Löger, minister financií teraz predsedníckeho Rakúska, pripomenul, že ide o opatrenie výnimočné a časovo obmedzené, ktoré by malo pomôcť krajinám s "endemicky rozšírenými" takzvanými karuselovými podvodmi na DPH. Základom mechanizmu reverse charge je presun platby DPH z dodávateľa na odberateľa, čo má brániť práve tomuto typu podvodov. Finálne schválenie pravidiel, ktoré Európska komisia krajinám ponúkla po pretrvávajúcom tlaku z Prahy v decembri 2016, bude možné až potom, čo sa k nim vyjadrí Európsky parlament. O návrhu sa opakovane a neúspešne v ministerskej rade vyjednávalo, vec dlhodobo blokovalo predovšetkým Francúzsko. Situácia sa začala meniť až tento rok na jar. Ako posledné v utorok svoje výhrady na luxemburskom rokovaní stiahlo Rumunsko. Teraz potvrdený návrh má niekoľkých zmien. Všeobecný mechanizmus budú môcť použiť krajiny len pri splnení prísnych kritérií a po tom, čo jej žiadosť o použitie reverse charge štáty schvália.