Čaká nás najpomalší rast platov za sedem rokov
21. 2. 2020
Keď sa v roku 2009 začala ekonomická kríza naplno prelievať na Slovensko, veľmi skoro ju pocítili aj bežní ľudia. Časť zamestnancov prišla o prácu. A mnohí z tých, ktorí si džob udržali, začali chudobnieť.
Priemerné mzdy síce rástli, no ceny v obchodoch stúpali rýchlejšie. Životná úroveň Slovákov tak klesala. Dnes v rovnakej situácii nie sme, no v niektorých sektoroch sa k nej blížime. Priemyselníkom aj stavbárom stúpnu v tomto roku reálne mzdy, teda platy očistené o infláciu, zhruba o percento, očakávajú analytici Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Celkovo reálne zárobky porastú o 2,2 percenta. A to je najpomalšie tempo za posledných sedem rokov, teda od času, keď sa ekonomika spamätala z krízy.
(Zdroj: hnonline.sk)
Nezdaniteľná časť základu dane sa budúci rok zníži
16. 6. 2010
Ročná nezdaniteľná časť základu dane v tomto roku predstavuje 4 025,7 eura, v budúcom roku by mala klesnúť na 3559,3 eura.
Nezdaniteľná časť základu dane tak v budúcom roku klesne o 466,4 eura. Kým základnú sumu životného minima v tomto roku tvorí 178,92 eura, ktorého 22,5-násobok sa využíva na výpočet nezdaniteľného základu, v budúcom roku sa tzv. nezdaniteľné minimum určí ako 19,2-násobok životného minima v sume 185,38 eura platného k 1. januáru 2011.
Vyplýva to z návrhu opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí o úprave súm životného minima od začiatku júla tohto roka. Daňovníci si tak môžu v tomto roku uplatňovať rovnakú nezdaniteľnú časť základu dane ako minulý rok, hoci životné minimum od júla minulého roka vzrástlo.
Odborári obhajujú Zákonník práce
11. 6. 2010
Slovenský Zákonník práce spĺňa všetky európske štandardy, preto nie je možné, aby bol dôvodom zhoršenia podnikateľského prostredia.
Predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov sa domnievajú, že súčasná legislatíva a najmä Zákonník práce má negatívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku. Podľa zamestnávateľov je najväčšou prekážkou v podnikaní navýšenie minimálnej mzdy, ktorá bráni konkurencieschopnosti Slovenska.
Odborári však tvrdia, že Zákonník práce nastavil kritéria, ktorými sme sa priblížili k európskemu štandardu a podľa ich názoru nemôže zhoršovať podnikateľské prostredie. „Zamestnávatelia sa domnievajú, že v čase krízy si môžu robiť zo svojich zamestnancov ľudí na kľúčik," konštatoval prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.
Rezort práce už tento týždeň odškodní prvé obete povodní
8. 6. 2010
Prvé peniaze z rezortu práce by mali dostať zatiaľ 1105 obetí májových a júnových povodní .
Podľa Ministerky práce V.Tomanovej sa uvoľní z Humanitného Fondu celkovo zatiaľ 672 780 eur, ktoré sa prerozdelia pomocou 18 úradov práce a 92 obcí.
Výška finančnej pomoci pre jedného postihnutého povodňou nepresahuje 800 eur. V priemere dostane viac ako tisícka ľudí 608,85 eura na osobu.
Rezort práce pomáha nielen finančne, ale aj zapojením ľudí z aktivačných a dobrovoľníckych prác.
Radikálny návrh českej dôchodkovej reformy
4. 6. 2010
Návrh dôchodkovej reformy, ktorý v týchto dňoch dokončuje komisia odborníkov, je podľa českých Hospodárskych novín oveľa radikálnejšie, než sa očakávalo.
Česi by mali v budúcnosti namiesto dnešných 28 percent odvádzať z platu len 23 percent, a pritom by si tri percentá buď povinne alebo dobrovoľne odvádzali na svoj individuálny penzijný účet. Tieto zmeny by sa mali uskutočniť v roku 2015.
Návrh počíta aj s tým, že "diera" vo výške niekoľkých desiatok miliárd korún, ktorá by tak v systéme vznikla, by sa vyriešila zjednotením hornej a dolnej sadzby na 19 %.
Z toho vyplýva, že Česi by na dôchodkové poistenie z platu odvádzali menej, ale za cenu prudkého zdraženia potravín, liekov a ďalšieho tovaru.