Aktivačné práce budú pomáhať adresne a účinne
23. 3. 2023
Od 1. apríla začne platiť v oblasti aktivačných prác zásadná legislatívna zmena. Cieľom rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny je zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie.
Od apríla 2023 nadobudne účinnosť novela zákona číslo 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi. Kľúčovou zmenou je vypustenie paragrafu 12 odsek 3, písmeno b, body 5 a 6 z predmetného zákona, čo bude v praxi znamenať ukončenie jedného zo spôsobov, akým štát vypláca aktivačný príspevok nezamestnaným za vykonávanie aktivačných prác. Na základe tohto ustanovenia sa poskytuje príspevok ľuďom bez práce, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi a ktorí vykonávajú menšie obecné služby, alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu najmenej 64 hodín mesačne.
Aktivačné prace boli zavedené ešte v roku 2004. Majú pomáhať nezamestnaným, aby si zachovali pracovné návyky, zvýšili svoju šancu uplatniť sa na trhu práce, alebo sa mohli jednoduchšie zaradiť do projektov úradov práce na zlepšenie zamestnateľnosti. Takéto práce majú spravidla podobu jednoduchých prác, ktoré vykonáva nezamestnaný pre obce, za čo mu je vyplácaný aktivačný príspevok. Okrem spomínaného zákona o pomoci v hmotnej núdzi upravuje vyplácanie príspevkov aj zákon o službách zamestnanosti.
„Spôsob, akým sú aktivačné príspevky upravené v legislatíve a fakt, že ich upravujú dva zákony, vytvára priestor pre vytvorenie začarovaného „paragrafového“ kruhu, ktorý má negatívny dopad na nezamestnaných aj na štátny rozpočet. Jednoducho povedané, nezamestnaní môžu dookola preskakovať medzi dvoma paragrafmi celé roky tak, že reálne zostávajú bez stabilného zamestnania, dostávajú však aktivačný príspevok. Po poradách s kolegami z úradov práce a aj na základe ich zistení z praxe sme sa rozhodli v tom urobiť poriadok, zlepšiť skutočnú pomoc pre nezamestnaných a podporovať ľudí v nachádzaní si stabilnej práce s pravidelným príjmom,“ vysvetľuje dôvody legislatívnej zmeny minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Dodáva, že rezort práce už má pripravenú náhradu za končiaci spôsob vyplácania aktivačných príspevkov.
B
(Zdroj: employment.gov.sk/sk)
Nižšie dane a rastúce sadzby dramaticky zvyšujú dlh USA
3. 8. 2018
Americký minister financií Steve Mnuchin už čoskoro zverejní plán, ako plánuje financovať rozrastajúci sa deficit verejných financií. Práve tento plán bude podľa analytikov kľúčový pre budúcnosť výnosovej krivky. Krivka totiž dnes rýchlym tempom pokračuje v splošťovaní (krátke výnosy dobiehajú dlhodobé) a čoskoro pravdepodobne uvidíme jej inverziu. Čiže krátke výnosy predbehnú tie dlhodobé.
Výnosy z daní nestačia pokrývať výdavky aj kvôli znížením daňovým sadzbám po Trumpovej reforme. Preto USA čelia rastúcemu deficitu a dlhu. Navyše, podľa JPMorgan Chase by sa čisté emisie dlhopisov mali v tomto roku až zdvojnásobiť na 1,44 bilióna dolárov, čo bude znamenať ďalší nárast zadlženia. Banka Credit Suisse odhaduje, že ministerstvo financií navýši emisie 2, 3 a 5-ročných dlhopisov o 1 miliardu USD každý mesiac a ostatné emisie o jednorazovú miliardu počas nasledujúceho kvartálu. Existuje aj možnosť vytvorenia dvojmesačných pokladničných poukážok, ktoré sa doteraz nepoužívali. Takýto scenár by napomáhal ďalšiemu splošťovaniu krivky. Dlhopisov bude viac, a preto by sme mohli vidieť pokles ich ceny, teda výnosov. Rozdiel medzi 2 a 10-ročnými bondami sa dostal už na 24 bázických bodov a rozdiel medzi 5 a 30-ročnými je na 19 bázických bodoch. Navyše, Fed pokračuje vo zvyšovaní sadzieb, čo najviac ovplyvňuje krátky koniec krivky.
Štát z úradnej moci zaregistroval pre daň z príjmu firmu Expedia
31. 7. 2018
Slovensko zaregistrovalo prvú digitálnu platformu pre účely dane z príjmov z úradnej moci. Finančnej správe to umožňuje novela zákona o dani z príjmov, ktorá sa od nového roka zamerala práve aj na poskytovateľov služieb prostredníctvom digitálnych platforiem.
Podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) ide o spoločnosť Expedia Lodging Partner Services S?rl zo Švajčiarska, ktorá zastrešuje viacero portálov poskytujúcich služby súvisiace s cestovaním. okrem iných sú to Trivago, Expedia či Hotels.com. Od účinnosti novely zákona sa tak stala druhou spoločnosťou, ktorá na základe prijatých zmien bola na Slovensku zaregistrovaná pre účely dane z príjmov. Ďalšou je TPF group, s.r.o. z Českej republiky, ktorá sa však podľa informácií SKDP po oslovení finančnou správou mala zaregistrovať dobrovoľne. Táto firma prevádzkuje portál Slevoking zaoberajúci sa pobytmi aj na Slovensku.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Danko sa vracia k znižovaniu DPH pre hotely
28. 7. 2018
Podporiť rozvoj cestovného ruchu na Slovensku znížením DPH na desať percent od 1. januára 2019 plánuje Slovenská národná strana (SNS). Má podľa nej ísť o systémový návrh na rozvoj regiónov v prospech celoslovenského sociálno-trhového hospodárstva. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.
SNS chce podľa jej slov pomôcť rozvoju cestovného ruchu na Slovensku „efektívnym spôsobom", ktorým by malo byť zníženie DPH už od 1. 1. 2019. „Tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) v podobe cestovného ruchu v našom štáte sú veľmi málo. Autá sa u nás nebudú vyrábať donekonečna, preto navrhujeme zníženie DPH na desať percent na ubytovanie ako jeden z prvých krokov," uviedol v tejto súvislosti predseda SNS Andrej Danko. Slovensko podľa SNS patrí do menšiny štátov v rámci Európskej únie (EÚ), ktoré vôbec takúto možnosť nevyužívajú, pričom takmer všetky štáty v EÚ podobné nástroje podpory domáceho cestovného ruchu majú. Opatrenie by malo podporiť rozvoj v mikroregiónoch a zvýšiť zamestnanosť, myslí si Danko. „Bude to opäť systémová a cielená podpora domáceho cestovného ruchu aj kúpeľníctva, rovnako sa zvýši prínos pre územné samosprávy," dodal predseda SNS, podľa ktorého by sa tak Slovensko prezentovalo ako krajina, kde sa oplatí dovolenkovať.
Nárok na daňový bonus
27. 7. 2018
Pre uplatnenie daňového bonusu sú ustanovené dve základné podmienky:
- splnenie podmienky vyživovaného dieťaťa a
- dosiahnutie minimálnych príjmov daňovníkom, ktorý si uplatňuje daňový bonus.
U zamestnancov možno daňový bonus uplatniť už v priebehu roka. Podľa § 35 ods. 5 zákona o dani z príjmov zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6 zákona, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy.
Na uplatnenie daňového bonusu v jednotlivých mesiacoch roku 2018 je potrebná výška zdaniteľných príjmov aspoň 240 eur. Zamestnávateľ prihliadne na daňový bonus, ak zamestnanec podpíše vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia.
Ak príjmy zamestnanca nedosiahli za niektoré kalendárne mesiace aspoň vyššie uvedenú sumu, môže si uplatniť zostávajúcu časť daňového bonusu do ročnej výšky pri ročnom zúčtovaní preddavkov alebo pri podaní daňového priznania. Podmienkou uplatnenia daňového bonusu v ročnej výške je za rok 2018 dosiahnutie zdaniteľných príjmov v § 5 aspoň vo výške 2 880 eur. Ak zamestnanec podmienku ročnej výšky príjmov nesplnil a zamestnávateľ mu v niektorých mesiacoch roka oprávnene priznal daňový bonus, vyplatený daňový bonus zamestnancovi zostáva.
V roku 2018 je mesačná výška daňového bonusu na jedno vyživované dieťa 21,56 eura a ročná výška 258,72 eura.