Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je smiešny

Pýta sa nepodnikateľ svojho priateľa podnikateľa: „Poraď mi, čo mám robiť?! Lekár mi povedal, že mi hrozí úplná strata pamäti.“ „Najlepšie urobíš, ak začneš robiť veľké dlžoby.“

Sudca hovorí obžalovanému: „Chcete uviesť nejaké poľahčujúce okolnosti?“ „Áno, pán sudca. Chcel by som slávnemu súdu pripomenúť, že už som bol trikrát trestaný a vôbec to nepomohlo!“

Na skúškach sa profesor pýta študenta práva: „Má manžel právo otvoriť list svojej manželke?“ „Právo má, ale nemá na to odvahu!“

(Myšlienky bez cla)
Kapitola: Murphyho desatoro

3. V krásny slnečný deň je ťažké uveriť, že práve vás stihne nešťastie – ale už sa to na vás valí.

8. Ak teoreticky existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa niečo zlé stane, potom sa to stane v deviatich prípadoch z desiatich.

7. Pravdepodobnosť, že sa niečo stane, je tým vyššia, čím väčšia škoda tým vznikne.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Newtonove zákony

Neživé veci sa pohybujú len natoľko, aby sa vám priplietli do cesty.

Každá akcia vyvolá rovnako silnú reakciu. Priama akcia vyvolá priamu reakciu.

Vec, ktorá je v pokoji, je určite na zlom mieste.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Svetlá budúcnosť

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

„Ďuro, slady nepríde ku stolu?“ „Nie pane, dnes ráno ste ju ráčili zastreliť.“ „Ach áno, už si spomínam. Akurát som netušil, že preto bude tak dlho naštvaná.“

(Myšlienky bez cla)

Aktivačné práce budú pomáhať adresne a účinne

23. 3. 2023 Od 1. apríla začne platiť v oblasti aktivačných prác zásadná legislatívna zmena. Cieľom rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny je zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie.
Od apríla 2023 nadobudne účinnosť novela zákona číslo 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi. Kľúčovou zmenou je vypustenie paragrafu 12 odsek 3, písmeno b, body 5 a 6 z predmetného zákona, čo bude v praxi znamenať ukončenie jedného zo spôsobov, akým štát vypláca aktivačný príspevok nezamestnaným za vykonávanie aktivačných prác. Na základe tohto ustanovenia sa poskytuje príspevok ľuďom bez práce, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi a ktorí vykonávajú menšie obecné služby, alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu najmenej 64 hodín mesačne.
Aktivačné prace boli zavedené ešte v roku 2004. Majú pomáhať nezamestnaným, aby si zachovali pracovné návyky, zvýšili svoju šancu uplatniť sa na trhu práce, alebo sa mohli jednoduchšie zaradiť do projektov úradov práce na zlepšenie zamestnateľnosti. Takéto práce majú spravidla podobu jednoduchých prác, ktoré vykonáva nezamestnaný pre obce, za čo mu je vyplácaný aktivačný príspevok. Okrem spomínaného zákona o pomoci v hmotnej núdzi upravuje vyplácanie príspevkov aj zákon o službách zamestnanosti.
„Spôsob, akým sú aktivačné príspevky upravené v legislatíve a fakt, že ich upravujú dva zákony, vytvára priestor pre vytvorenie začarovaného „paragrafového“ kruhu, ktorý má negatívny dopad na nezamestnaných aj na štátny rozpočet. Jednoducho povedané, nezamestnaní môžu dookola preskakovať medzi dvoma paragrafmi celé roky tak, že reálne zostávajú bez stabilného zamestnania, dostávajú však aktivačný príspevok. Po poradách s kolegami z úradov práce a aj na základe ich zistení z praxe sme sa rozhodli v tom urobiť poriadok, zlepšiť skutočnú pomoc pre nezamestnaných a podporovať ľudí v nachádzaní si stabilnej práce s pravidelným príjmom,“ vysvetľuje dôvody legislatívnej zmeny minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Dodáva, že rezort práce už má pripravenú náhradu za končiaci spôsob vyplácania aktivačných príspevkov.
B
(Zdroj: employment.gov.sk/sk)

Výpovediam zo zamestnania ešte nemusí byť koniec

31. 3. 2010 Armáda ľudí, ktorí na krízové časy budú v zlom spomínať kvôli výpovedi z práce, sa môže ešte rozrásť o vyše 30-tisíc osôb. Podľa najnovších predpovedí Národnej banky Slovenska by zamestnanosť mala ešte o 1,3 % klesnúť. Na trhu práce by k miernemu oživeniu malo dôjsť až koncom roka. K rastu zamestnanosti dôjde až po výraznejšom oživení zahraničného dopytu.
Strach o prácu aj napriek odhadu centrálnej banky, podľa ktorého v tomto roku vzrastie hrubý domáci produkt o 3,2 percenta, budú mať ľudia naďalej. Zamestnávatelia sa budú snažiť využiť hlavne tie pracovné sily, ktoré si vo firmách ponechali. Títo ľudia s vyššími číslami na výplatných páskach zrejme nebudú môcť počítať. Zamestnancom, ktorí ostali vo firmách, sa pravdepodobne budú zvyšovať odpracované hodiny. Tlak na prijímanie nových zamestnancov stále nebude a teda ani tlak na nejaký rast miezd. Veľký priestor na znižovanie zamestnanosti je ešte v stavebníctve, kde krízu naplno pociťujú až teraz. Prepúšťanie nie je vylúčené ani v priemysle.
(Zdroj: HNONLINE)

Úrady aj pošty zostanú otvorené dlhšie

30. 3. 2010 Státisíce ľudí si rovnako ako v minulých rokoch necháva podanie daňového priznania na posledný týždeň. Preto im znova pomôže rozhodnutie predĺžiť úradné hodiny na daňových úradoch aj poštách. Kto stihne zájsť na daňový úrad osobne, pri podaní priznania sa môže vyhnúť bežným chybám. Pracovníci daňových úradov si od pondelka do stredy 31. 3., kedy je posledný termín na priznanie dane z príjmov za minulý rok, odpustia obedňajšie prestávky. Tlačivá sa budú prijímať až do šiestej hodiny popoludní.
Kto stihne zájsť na daňový úrad osobne, môže sa pri podaní priznania vyhnúť bežným chybám. Pracovníci daňového úradu si pri preberaní tlačiva overujú, či je podpísané, či obsahuje potrebný počet príloh a základné údaje. Daňové priznania nie sú oprávnení vypĺňať, ale na požiadanie poradia. Komu sa daň z príjmov do 31. marca nepodarí priznať, môže dostať pokutu. Daniari si od ľudí môžu vypýtať najmenej 33,19 eura (tisíc korún), firmám môžu dať zaplatiť dvojnásobok. Kto nestihne prísť na príslušný daňový úrad, môže poslať priznanie za vlaňajšie príjmy poštou. V stredu 31. marca dlhšie otvorených bude 112 pôšt. V Bratislave je dokonca možné podať daňové priznanie alebo zaplatiť daň na nonstop pošte na Tomášikovej ulici až do polnoci. Daňové priznanie je možné poslať aj faxom alebo e-mailom. Elektronickú komunikáciu bolo však potrebné si predtým dohodnúť. Pre tých, ktorí nemajú zaručený elektronický podpis a priznanie pošlú e-mailom, musia ho podať do piatich dní aj v klasickej papierovej podobe. Rovnaká podmienka platí aj v prípade zaslania daňového priznania faxom. Do konca marca musia daňovníci okrem podania daňového priznania zaplatiť aj prípadný nedoplatok.
(Zdroj: PRAVDA)

Portál Daňového riaditeľstva mal včera poruchu

30. 3. 2010 Od popoludnia nefungovala elektronické vypĺňanie tlačív. K zlyhaniu došlo v najnevhodnejšom čase. Daňové priznanie je potrebné podať najneskôr zajtra, inak fyzickým osobám hrozí pokuta od 33,19 €.
Problémy so stránkou trvajú už dlhšie. Užívatelia napríklad od polnoci do siedmej rána môžu zaznamenať „dočasnú nedostupnosť portálu daňovej správy a jeho elektronických služieb. Úrad na túto skutočnosť upozorňuje na svojej stránke už niekoľko dní.
(Zdroj: HNONLINE)

Živnostníci chcú paušálnu daň

28. 3. 2010 Malí podnikatelia by po voľbách chceli platiť namiesto 19-percentnej dane z príjmu fixný poplatok vo výške 500 eur ročne. Podľa Slovenskej asociácie malých podnikov by to pomohlo odbúrať byrokraciu, motivovalo ľudí podnikať, a tak pomohlo zvýšiť zamestnanosť. Viac peňazí by to mohlo tiež priniesť do štátneho rozpočtu.
Asociácia už presvedčila opozičné strany SDKÚ-DS a KDH, aby zaradili túto myšlienku do svojich volebných programov. Zatiaľ sa však na presnej výške dane opozičné strany nedohodli, a nedohodli sa ani na tom, kto na ňu bude mať nárok. Predseda asociácie navrhuje, aby sa paušálna daň týkala podnikateľov s obratom nižším ako 50-tisíc eur. Podľa KDH by to mohlo byť okolo šesť- až 12-tisíc eur. Čísla si však obidve opozičné strany chcú ešte prepočítať. K tomu, aby sa vyrátal dosah na zamestnanosť a na príjmy štátneho rozpočtu, je potrebné mať k dispozícii aparát rezortu financií. Pri správnom nastavení by výsledok mal byť pozitívny. Rezort financií o takejto dani neuvažuje. Ministerstvo financií však pripravuje zjednotenie daní, ciel a odvodov, ktoré chce stihnúť do roku 2012. Podnikatelia by tak namiesto doterajšieho úradovania v Sociálnej poisťovni, na Colnej a Daňovej správe, našli všetko pod jednou strechou.
(Zdroj: HONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner