Ak nebudete platiť dane, od januára vám môžu zadržať vodičský preukaz
3. 1. 2020
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Šoféri už môžu za svoje podlžnosti na daniach prísť o vodičské preukazy. Od 1. januára totiž nadobudla účinnosť novela daňového poriadku, ktorá zavádza novú formu daňovej exekúcie. Tou je práve zadržanie vodičského oprávnenia fyzickej osoby.
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Týkať sa má iba daňových dlžníkov, ktorými sú fyzické osoby, najmä podnikatelia živnostníci, a iné fyzické osoby, napríklad, pri dlhoch na miestnych daniach. Exekúcia sa nebude týkať profesionálnych vodičov, pre ktorých je vodičský preukaz predpokladom výkonu povolania. Zaujímavá otázka vzniká, čo v prípade, ak bude vodičský preukaz zadržaný a po istom čase napríklad súd rozhodne o nezákonnosti rozhodnutia správcu dane a zruší ho,“ konštatuje Rastislav Forgáč zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP). Otázne v takom prípade podľa neho bude, či daňovému subjektu nevznikne nárok na náhradu škody, napríklad za používanie taxislužieb. Správca dane tak bude môcť zadržať vodičský preukaz len toho daňového dlžníka, ktorého príjmy nie sú priamo podmienené držbou vodičského preukazu. "To znamená, že ak ide o daňový subjekt, ktorý je napríklad vodičom autobusu, tomuto vodičský preukaz zadržaný nemôže byť, nakoľko je potrebný na výkon jeho povolania,“ uviedol k novele zákona rezort financií. Ak však ide o daňový subjekt, ktorý používa auto ako dopravný prostriedok na cestu do práce, exekúcia zadržaním vodičského preukazu sa bude môcť vykonať, pretože auto v tomto prípade nie je primárnou podmienkou na výkon jeho povolania. Ministerstvo pritom tvrdí, že toto opatrenie má mať predovšetkým preventívny charakter. "Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,“ odôvodňovalo novelu ministerstvo financií.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Banky začínajú znižovať úroky
12. 12. 2008
Päťpercentné úročenie peňazí uložených na dvanásť mesiacov sa z ponúk bánk už úplne vytratilo. Teraz úroky pomaly znižujú. Odvolávajú sa na úroky centrálnej banky. Slovenská sporiteľňa v súčasnosti ponúka na ročný vklad úrok 3,30 percenta, OTP Banka 3,70 percenta, päťpercentný úrok z ponuky stiahla aj Privatbanka.
Odvolávajú sa
na úroky centrálnej banky. Slovenská sporiteľňa v súčasnosti ponúka na ročný
vklad úrok 3,30 percenta, OTP Banka 3,70 percenta, päťpercentný úrok z ponuky
stiahla aj Privatbanka.
Banky si budú jednoduchšie odovzdávať klientov
12. 12. 2008
Presunúť účet z jednej banky do druhej bývalo ako sťahovanie. Plné nepríjemností, nákladné, náročné a stresujúce. Od septembra budúceho roku by to už nemal byť problém.
Slovenské banky sa minulý týždeň dohodli, že túto situáciu
klientom uľahčia. Naučia sa medzi sebou komunikovať tak, aby si klient mohol
otvoriť nový účet vo vybranej banke a o viac sa nestarať. Vyplní len žiadosť o
presun účtu. Povinnosťou pôvodnej banky bude zaslať zoznam jeho prevodných
príkazov a inkás a nový peňažný ústav ich zadá do systému.
Dopad krízy na mzdy a platy
11. 12. 2008
Podľa jedného z ekonomických analytikov sa dynamika rastu reálnych miezd v priemysle aj v celom národnom hospodárstve môže v dôsledku krízy spomaliť a mierne môže vzrásť nezamestnanosť. Podľa Štatistického úradu však zatiaľ platy rastú a to najmä v nízkopríjmových odvetviach, ako maloobchod či veľkoobchod.
Asi tretina zamestnávateľov priznala, že tempo rastu miezd
bude v najbližšej budúcnosti o niečo nižšie ako pôvodne plánovali. Nad znížením
plánovaných odmien alebo trinástych
platov uvažuje asi štvrtina zamestnávateľov.
Niektoré firmy avizovali, že idú optimalizovať svoje náklady
na ľudské zdroje a teda aj mzdové náklady.
Kvalita vysokoškolského štúdia klesá
11. 12. 2008
Napriek tomu, že počet vysokoškolských študentov na Slovensku z roka na rok stúpa, vysokoškolský titul čoskoro prestane byť pre zamestnávateľov vizitkou kvalitného vzdelania.
Mnohé školy sa
snažili prijímať viac študentov aj preto, aby získali od štátu dostatok peňazí.
Negatívny vplyv na kvalitu pedagogického procesu má údajne aj nízky počet
vysokoškolských učiteľov. Vysoké školy len málokedy vedia prilákať učiteľov zo
zahraničia, pedagógov skôr získavajú z radov vlastných absolventov alebo
preberajú učiteľov zo stredných škôl.
Vzhľadom na
demografický vývoj je možné očakávať, že celkový počet študentov sa bude na
školách zmenšovať. Zahraničných študentov, pre ktorých naše vysoké školy nie sú dosť atraktívne, sa
v budúcnosti ťažko podarí prilákať.