Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky za február

26. 3. 2021 „Pozeráme sa na nekonečné hádky vo vláde. Kým oni nevedia dať hlavy dokopy a vytvoriť niečo skutočne nápomocné, gastro je ohrozené. Zdá sa, že tam nie je nikto, kto by na nás myslel,“ hovorí Martina Treščanská, majiteľka Cafe Urban.
Príspevok na udržanie pracovných miest nedostala od októbra. Pretože má nedoplatky, ktoré nemá z čoho zaplatiť.
Zatiaľ čo čaká na odpoveď zo zdravotnej poisťovne na schválenie splátkového kalendára, Sociálna poisťovňa jej blokuje účet.
Nesmie žiadať ani o zvýšenú „Prvú pomoc+ +“, v ktorej majú zamestnávatelia nárok na príspevky vo výške 100 percent celkovej ceny práce na zamestnanca.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

AstraZeneca požiadala o schválenie vakcíny

13. 1. 2021 Európska agentúra pre lieky (EMA) dostala žiadosť o podmienečnú registráciu vakcíny proti covidu-19 vyvinutú v spolupráci s firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. EMA o tom dnes informovala v tlačovej správe. Ak označí vakcínu za kvalitnú, bezpečnú a účinnú, mohla by ju Európskej komisii odporučiť na schválenie na svojom zasadnutí 29. januára.
Agentúra Únie bude vakcínu hodnotiť v zrýchlenom konaní. Upozornila, že je kvalitu, bezpečnosť a účinnosť lieku schopná posúdiť za menej ako mesiac preto, že množstvo potrebných dát dostala už skôr. K nim patria napríklad údaje z laboratórnych testov, informácie o zložkách vakcíny a výrobnom postupe a niektoré dôkazy z klinických skúšok v Británii, Brazílii a Juhoafrickej republike. Ak EMA označí vakcínu za bezpečnú a účinnú, môže ju odporučiť k podmienečnému povoleniu na trhu Európskej únie už na svojom zasadnutí 29. januára. Schváliť musí vakcínu následne Európska komisia. EMA aj po podmienečnom povolení ďalej zhromažďuje o vakcíne dáta. Už 30. novembra podali žiadosti o podmienečnú registráciu svojich vakcín konzorcium americkej firmy Pfizer a nemeckej spoločnosti BioNTEch a tiež americká firma Moderna.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko z koronakrízy vyjde s rekordnou sekerou

25. 11. 2020 Slovensko vyjde z koronakrízy s rekordným dlhom. V dobrých časoch totiž vlády nedodržiavali rozpočtové ciele. Uviedla to na sociálnej sieti Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá upozornila na to, že vlády počas dobrých časov na Slovensku nepripravili dlh na krízu. RRZ zdôraznila, že pandémia so sebou priniesla recesiu a rast dlhu. "Každá ekonomická kríza vystavuje účet za to, ako sa verejné financie spravovali v dobrých časoch," podotkla.
Poukázala na to, že obdobie od roku 2013 do roku 2020 bolo obdobím lepších časov. "Solídny rast ekonomiky vyústil až do rekordne nízkej nezamestnanosti v posledných rokoch. Napriek tomu vlády neplnili vlastné rozpočtové ciele, a tak päť zo siedmich rokov skončilo s vyšším deficitom, ako sa plánovalo v rozpočte. Hoci príjmy bývali vyššie, ako sa očakávalo," skonštatovala rada.
Ak by vlády v dobrých časoch dodržiavali vlastné rozpočtové ciele a nadpríjmy by využili na konsolidáciu verejných financií, do súčasnej koronakrízy podľa RRZ mohli ísť verejné financie s dlhom nižším takmer o 10 percentuálnych bodov.
Upozornila, že keďže sa tak nestalo, Slovensko vyjde na rozdiel od Českej republiky z koronakrízy s rekordným dlhom.
"To je zlá správa nielen pre prípad ďalšej krízy, ale predovšetkým z hľadiska prichádzajúcej záťaže z dôvodu starnutia obyvateľstva, ktoré so sebou prinesie výrazný tlak na rast výdavkov. Pre zachovanie udržateľnosti verejných financií musíme do tohto obdobia vkročiť s nízkym dlhom," dodala RRZ.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Nezamestnanosť na Slovensku klesla tretí mesiac po sebe

20. 11. 2020 Miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri tretí mesiac po sebe klesla a dosiahla 7,35 percenta, zatiaľ čo v septembri predstavovala 7,43 percenta. Situácia na trhu práce je však naďalej horšia ako v období pred prepuknutím koronakrízy. Vyplýva to z dnešných údajov ústredia práce.
Na začiatku tohto roka sa nezamestnanosť pohybovala okolo piatich percent. Po marcovom potvrdení prvého prípadu koronavírusu v krajine, kedy úrady zaviedli rôzne karanténne obmedzenia a prevádzku obmedzili aj veľké továrne, začala nezamestnanosť stúpať. V júli dosiahla viac ako trojročné maximum 7,65 percenta. Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce, v októbri klesol medzimesačne zhruba o 2400 na 201 281 osôb. V októbri, kedy po predchádzajúcom uvoľnení obmedzení vstúpili kvôli druhej vlne koronavírusu do platnosti nové karanténne opatrenia, vláda zvýšila finančné stimuly pre podnikateľov a ďalšie skupiny obyvateľov na kompenzáciu negatívnych dopadov pandémie. Čerpanie pôvodne vyčleneného balíka peňazí na tento účel už na jar zaostalo za očakávaniami.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Nová definícia zdravotníckeho pracovníka

13. 11. 2020 Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, bol predložený a schválený v reakcii na aktuálne potreby spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19.
Jedným zo základných nástrojov boja proti zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 je rýchla diagnostika a identifikácia osôb potenciálne šíriacich nákazlivé ochorenie. Na tento účel je potrebné vytvoriť čo najjednoduchší mechanizmus fungovania odberných a diagnostických miest a zabezpečiť ich fungovanie. Dostupnosť testovania pre širokú verejnosť musí byť zabezpečená tak z geografického hľadiska, ako aj z hľadiska ceny. Jednoduchý prístup k testu na zistenie ochorenia pre osoby, u ktorých je podozrenie na ochorenie, ale aj pre zdanlivo zdravé osoby, u ktorých môže skrytý výskyt ochorenia spôsobiť nebadané šírenie ochorenia s veľkým rizikom pre ohrozené skupiny obyvateľstva. Dostupnosť testovania pre širokú verejnosť môže významným spôsobom pomôcť predchádzať šíreniu ochorenia a hroziacim následkom. Zákonom sa ustanovuje, aby Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky ako ústredný orgán štátnej správy mohol testovanie na ochorenie a diagnostiku operatívne zabezpečovať podľa aktuálnej geografickej a epidemiologickej potreby, a to prostredníctvom uzatvorenia zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Taktiež sa zaviedla spolupráca so Slovenským Červeným krížom. Analogicky sa umožňuje zabezpečovať testovanie osôb aj pre Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, a to najmä na účel vykonávania odberov a diagnostiky pre osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky zo zahraničia. Výsledkom tejto právnej úpravy má byť zabezpečenie prístupu obyvateľov Slovenskej republiky k bezplatnému a rýchlemu testovaniu na zistenie ochorenia COVID- 19 a zamedzenie šírenia pri cezhraničnom pohybe osôb. Zákon ďalej rozširuje definíciu zdravotníckeho pracovníka o ďalších vybraných študentov a žiakov, ktorí by mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť v rozsahu zdravotného výkonu odberu biologického materiálu osobe na zistenie respiračného vírusového ochorenia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Na zabezpečenie personálnych kapacít pri testovaní osôb na zistenie ochorenia COVID-19, ktoré nezahŕňa iba samotné odoberanie biologického materiálu, ale sa tiež umožňuje, aby jednotlivé ďalšie úkony pri spracovávaní vzoriek biologického materiálu, ktorý odobral odborne spôsobilý zdravotnícky pracovník, mohli vykonávať aj osoby, ktoré nemajú odbornú spôsobilosť. Takáto osoba môže vykonávať iba úkony, pri ktorých nedochádza k priamemu kontaktu s testovanou osobou. Táto úprava môže byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu.
K
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner