Príspevky „Prvá pomoc“ počas pandémie
5. 3. 2021
V súvislosti s koronakrízou štát poskytuje podnikateľom rôzne formy pomoci vo forme príspevkov, a to zamestnávateľom, ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť alebo obmedziť svoju činnosť; SZČO, ktorým poklesli tržby alebo museli svoje prevádzky zatvoriť; zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), aby udržali pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie; SZČO a jednoosobovým s.r.o., ktoré nemali, resp. nemajú príjem z podnikania.
Štát poskytuje aj príspevok, resp. dotáciu na nájomné. K žiadosti o dotáciu na nájomné vydalo Ministerstvo hospodárstva SR príručku „Dotácia na nájomné v kocke“, v ktorej prináša možnosť získania dotácie na úhradu nájomného pre prípady, kedy bolo užívanie predmetu nájmu znemožnené v dôsledku opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia pandémie COVID-19, alebo bolo podstatne obmedzené zákazom prítomnosti verejnosti. Cieľom tejto príručky je poskytnúť prenajímateľovi a nájomcovi spoľahlivú orientáciu v pravidlách a podmienkach pre získanie dotácie, ale aj praktické príklady výpočtu dotácie.
Oprávneným žiadateľom je nájomca, ktorý žiadosť predkladá prostredníctvom prenajímateľa a na jeho účet. Možnosť získania dotácie sa za rovnakých podmienok vzťahuje aj na podnájomný vzťah.
Prenajímateľom môže byť
a) fyzická osoba - nepodnikateľ,
b) fyzická osoba - podnikateľ,
c) právnická osoba – nepodnikateľ (napr. občianske združenie), vrátane verejnoprávnych inštitúcií a iných právnických osôb zriadených zákonom,
d) právnická osoba - podnikateľ.
Žiadosť o dotáciu podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom nájomcu a prenajímateľa, má rovnaké účinky ako dohoda o poskytnutí zľavy z nájomného a zrieknutí sa plnenia z dotácie na nájomné nájomcom v prospech prenajímateľa. Výška dotácie je v rovnakej výške, v akej bude nájomcovi poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného. Ak napríklad prenajímateľ poskytne nájomcovi zľavu z nájomného vo výške 30 %, štát poskytne nájomcovi po splnení podmienok dotáciu rovnako vo výške 30 % z nájomného. Ak však prenajímateľ poskytne zľavu vyššiu ako 50 %, štát poskytne dotáciu len vo výške 50 %. Na platby sa energie a za ďalšie služby obvykle spojené s nájmom sa dotácia od štátu nevzťahuje.
Žiadosť predkladá v mene nájomcu prenajímateľ, a to výlučne elektronicky, prostredníctvom formulára zverejneného na webovej stránke Ministerstva hospodárstva SR. Oznámenie o schválení/neschválení dotácie sa tiež zasiela elektronicky prenajímateľovi a nájomcovi. Elektronická žiadosť je podávaná z elektronickej schránky prenajímateľa.
K
Zmeny v zdravotnom poistení
5. 10. 2020
V čl. II v rámci novely zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov dochádza k zmenám zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V nadväznosti na posun termínu na podanie daňového priznania sa menia aj termíny na vykonanie ročného zúčtovania poistného a ročného prerozdeľovania za rok 2019, nakoľko na vykonanie týchto procesov je nevyhnutné, aby zdravotná poisťovňa mala k dispozícii údaje z daňových priznaní jej poistencov. Zároveň sa zavádza mimoriadny inštitút preddavku na výsledok ročného zúčtovania poistného plateného štátom za rok 2019, ktorý bude štátom vyplatený v pôvodnom termíne úhrady týchto pohľadávok (do 31. decembra 2020) a zúčtovaný v novom termíne úhrady týchto pohľadávok (do 15. februára 2021) tak, aby nedošlo k oneskoreniu finančných tokov a z toho vyplývajúceho oneskorenia realizácie úhrad za zdravotnú starostlivosť.
Opatrenia v colnej oblasti, ktorých aplikácia sa zrušuje k 30. septembru 2020
2. 10. 2020
Medzi opatrenia, ktoré sa zrušujú k 30. 9. 2020 po novele zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, patria aj opatrenia v colnej oblasti.
Ide o tieto opatrenia:
§ 24e - doručovanie, ak pošta počas obdobia pandémie mení svoje podmienky doručovania, doručuje sa podľa týchto podmienok,
§ 24f - odloženie vymáhania nedoplatkov, po skončení obdobia pandémie nebude možné odložiť vymáhanie nedoplatkov v colnom exekučnom konaní,
§ 24g - zánik zodpovednosti za porušenie colných predpisov v dôsledku opatrení súvisiacich s pandémiou,
§ 24h - zmeškanie lehoty pre splatnosť nákladov v súvislosti s presadzovaním práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, zruší sa tolerancia pri nedodržaní určenej lehoty splatnosti nákladov, pričom právnické osoby a fyzické osoby budú mať povinnosť uhradiť náklady do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.
Opatrenia súvisiace s rozpočtovými pravidlami
2. 10. 2020
Ďalšími súvisiacimi opatreniami sú opatrenia v oblasti rozpočtových pravidiel, opatrenia v oblasti vnútorného auditu, vládneho auditu a finančnej kontroly a opatrenia v oblasti majetku verejnej správy a správy bytov a nebytových priestorov, ktorých aplikácia sa tiež zrušuje k 30. septembru 2020.
§ 33 - opatrenia v oblasti rozpočtových pravidiel - lehota na použitie bežných výdavkov, ktoré nebolo možné použiť z dôvodu negatívnych následkov pandémie, sa považuje za dodržanú, ak sa tieto výdavky použijú najneskôr do dvoch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po skončení obdobia pandémie,
§ 34 - opatrenia v oblasti rozpočtových pravidiel - preddavky pri dodávke výkonov a tovarov za účelom zamedzenia šírenia pandémie možno poskytovať počas obdobia pandémie bez obmedzení ustanovených osobitným predpisom, takáto úhrada preddavkov z verejných prostriedkov sa nepovažuje za porušenie finančnej disciplíny,
§ 36 ods. 1 a 3 - opatrenia pre územnú samosprávu - ak počas obdobia pandémie obec alebo vyšší územný celok hospodári v rozpočtovom provizóriu, uhrádzajú výdavky bez zákonom stanovených mesačných limitov, ak obec alebo vyšší územný celok hospodári v ozdravnom režime alebo v nútenej správe, môže počas obdobia pandémie použiť finančné prostriedky nad rámec na úhradu výdavkov vyvolaných negatívnymi následkami pandémie,
§ 36a - opatrenia v oblasti vnútorného auditu, vládneho auditu a finančnej kontroly - opatrenia súvisiace so zjednodušením procesu výkonu finančnej kontroly a s uvoľnením povinnosti vymenovaných audítorov odborne sa vzdelávať,
§ 36c ods. 1 a 2 - opatrenia v oblasti majetku verejnej správy a správy bytov a nebytových priestorov - umožňuje sa uzavrieť dohodu o splátkach pohľadávok štátu, ktorú zákon č. 374/2014 Z. z. o pohľadávkach štátu štandardne nedovoľuje a pri jej neplnení možnosť uzavrieť novú dohodu počas obdobia pandémie, pričom sa ustanovuje, že počas obdobia pandémie, ak má dlžník novú dohodu, nie je v omeškaní po dobu začatia obdobia pandémie až do splatnosti prvej splátky dohodnutej v novej dohode o splátkach.
Opatrenia v oblasti používania registračných pokladníc, ktorých aplikácia sa zrušuje k 30. septembru 2020
2. 10. 2020
Novelou zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov sa zrušujú zavedené opatrenia týkajúce sa používania registračných pokladníc.
§ 24c - plnenie oznamovacích povinností, odpustenie zmeškania lehoty, ak podnikateľ oznámi zmenu údajov do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie,
§ 24d - pokuta uložená na mieste, podnikateľ môže pokutu uloženú na mieste zaplatiť až do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.