Miestne dane a poplatky za stavebné pozemky
17. 2. 2025
Miestne dane a poplatky upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Na účely zákona o miestnych daniach sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom rozhodnutí o stavebnom zámere až do vydania kolaudačného osvedčenia k stavbe, ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavbe s bytmi a nebytovými priestormi v bytovom dome, ktoré sú predmetom dane z bytov podľa § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v rozhodnutí o stavebnom zámere v deň jeho právoplatnosti. Na celkovú výmeru stavebného pozemku nemá vplyv, ak po právoplatnosti rozhodnutia o stavebnom zámere došlo k rozdeleniu stavebného pozemku geometrickým plánom.
Stavebným pozemkom nie je pozemok uvedený v ohlásení drobnej stavby, v ohlásení stavebnej úpravy alebo v rozhodnutí o stavebnom zámere na zmenu dokončenej stavby. Pozemok, na ktorý bolo vydané rozhodnutie o stavebnom zámere sa na účely tohto zákona nepovažuje za stavebný pozemok, ak overovacia doložka k projektu stavby stratila platnosť a súčasne sa nezačalo s uskutočňovaním stavebných prác podľa overeného projektu stavby. Stavebným pozemkom nie je parcela uvedená v právoplatnom rozhodnutí o stavebnom zámere, ktorá je vo vlastníctve inej osoby ako osoby, ktorej bolo vydané právoplatné rozhodnutie o stavebnom zámere, ak sa na tejto parcele bude zhotovovať len inžinierska stavba k stavbe podľa § 10 ods. 2 alebo podľa § 14 zákona o miestnych daniach.
Dochádza k negatívnemu vymedzeniu stavebného pozemku na účely dane z nehnuteľností. Za stavebný pozemok sa nebude považovať pozemok, na ktorom sa realizuje drobná stavba, zmena stavby, prístavba alebo nadstavba. Ak rozhodnutie o povolení stavby stratí platnosť a zároveň sa nezačali stavebné práce na pozemku, taký pozemok tiež nebude stavebným ďalej pozemkom a zaradí sa na účely dane z pozemkov podľa evidencie v katastri nehnuteľností. Ak v rozhodnutí o povolení stavby bude uvedený aj pozemok (parcela) vo vlastníctve inej osoby ako osoby stavebníka a na tomto pozemku budú realizované len inžinierske stavby, pozemok sa na účely dane z nehnuteľností nebude považovať za stavebný pozemok.
Tiež sa spresnila definícia stavby na bývanie v súvislosti so zmenou pojmov podľa novej stavebnej legislatívy. Za stavbu na bývanie sa bude považovať bytová budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy všetkých podlaží určená a vhodná na trvalé bývanie a takou stavbou bude aj rodinný dom určený na trvalé bývanie, ktorý má najviac tri byty. Aby neboli bytové budovy s najviac troma bytmi a rodinné domy s najviac troma bytmi zdaňované v režime dane z bytov, ustanovuje sa lex specialis podmienka zdanenia stavieb na bývanie s najviac troma bytmi priamo v zákone o miestnych daniach. Navrhovaným doplnením sa zabezpečí, že všetky bytové budovy s najviac troma bytmi a rodinné domy s najviac troma bytmi budú zdanené ako stavba na bývanie a bytové budovy s najmenej štyrmi bytmi budú zdanené v režime dane z bytov a nebytových priestorov.
K
Poberateľov minimálneho dôchodku bude viac.
28. 4. 2023
Vyšší minimálny dôchodok vyplýva z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy.
Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima, ktoré bude určené od 1. júla 2023.
O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa verejnosť včas informovať. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky a dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení koncom júna a v júli.
Minimálne dôchodky sa nemenili od roku 2020. Štát argumentuje socio-ekonomickými zmenami a rozmrazí ich najmä pre nárast inflácie. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima.
Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, je od 1. júla 2023 stanovená na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Suma minimálneho dôchodku sa ďalej zvyšuje o:
• 2 % za 31. až 39. rok,
• 3 % za 40. až 49. rok,
• 5 % za 50. až 59. rok,
• 7 % za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia, ktorý sa na minimálny dôchodok hodnotí.
Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok.
J
Chystá sa veľká zmena v povinnom zmluvnom poistení
28. 4. 2023
Vidieť na sídlisku trvalo zaparkované staršie auto nie je nič nezvyčajné. Má ešpézetku, no v zime sa trvalo nehýbe. Je pravdepodobné, že ide o jedno z takmer 600-tisíc vozidiel v databáze Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktoré síce sú prihlásené v evidencii, no ich majitelia však nemajú zaplatené povinné zmluvné poistenie.
Určitú časť roka ho majiteľ jednoducho nevyužíva. Ak by vyrazilo na cestu a zastavila by ho polícia, tá by evidenčné čísla zhabala a začala proces sankcií. Takýchto nezodpovedných vodičov nie je málo. Podľa údajov z databázy poisťovní je však na Slovensku približne 100-tisíc áut bez povinného poistenia, ktoré stále jazdia po cestách.
Poisťovne roky volajú po zmene....
J
Ministerstvo práce poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín
21. 4. 2023
Medzi podporované aktivity môžu patriť kurzy, workshopy, intervencie, koučingové stretnutia, tréningy, prednášky, odborné poradenstvo či sprostredkovanie a doručovanie materiálnej pomoci sociálne odkázaným.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín, a to do 10-tisíc eur na žiadateľa. Uvedená časť výzvy je určená na preventívne programy, tréningy či osvetové aktivity. Vo štvrtok o tom informovalo MPSVR. "Na ministerstve sa snažíme vyhovieť každému žiadateľovi o dotáciu na podporu rodiny. A teraz nehovorím len o ihriskách, ale aj aktivitách, ktoré pomáhajú napríklad upevňovať vzťahy medzi členmi rodiny alebo pomáhajú so starostlivosťou o deti so zdravotným znevýhodnením," uviedol dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Predmetné programy, tréningy či aktivity sa majú zamerať na predchádzanie negatívnym javom v rodine, rozvoj rodičovských kompetencií alebo zvyšovanie citlivosti verejnosti k rodinným hodnotám a pozitívnemu rodičovstvu. Výzva je určená aj na stabilitu vzťahov v rodine. Týka sa to napríklad upevňovania medzigeneračných vzťahov, napríklad tých so starším členom rodiny, ktorý je odkázaný na pomoc inej osoby, spresnil rezort práce.
B
(Zdroj: hnonline.sk/finweb/ekonomika/)
Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma by sa mali zvýšiť
14. 4. 2023
Účelom návrhu opatrenia je zvýšiť sumu stravného pre jednotlivé časové pásma a to v nadväznosti na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní, uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Od 1. júna tohto roka plánuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšiť sumy stravného pre jednotlivé časové pásma. Napríklad stravné pre päť- až 12-hodinovú pracovnú cestu sa zvýši na 7,30 eura zo 6,80 eura.
Vyplýva to z návrhu opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, zverejneného v medzirezortnom pripomienkovom konaní na legislatívno-právnom portáli slov-lex. "Účelom návrhu opatrenia je zvýšiť sumu stravného pre jednotlivé časové pásma a to v nadväznosti na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní," uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v predkladacej správe. Zároveň uviedlo, že zvýšenie súm môže vyvolať zvýšený dopyt po službách reštauračného stravovania. Na pracovnej ceste v trvaní nad 12 až 18 hodín chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšiť stravné z 10,10 eura na 10,90 eura. Pri 18- a viachodinovom trvaní pracovnej cesty plánuje ministerstvo zdvihnúť výšku stravného na 16,40 eura z 15,30 eura. Sumy stravného a základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené s účinnosťou od 1. januára 2023.
S