Vyhľadávanie a poskytovanie informácii
18. 11. 2024
V súčasnosti zákon o slobodnom prístupe k informáciám neobsahoval dostatočne špecifikované mechanizmy, ktoré by umožňovali efektívne riadenie nákladov spojených s vyhľadávaním a poskytovaním informácií.
Povinné osoby boli často nútené sprístupňovať informácie bez nároku na úhradu nákladov, čo mohlo viesť k neefektívnemu využívaniu verejných zdrojov. Nadmerné požiadavky na informácie môžu navyše viesť k situáciám, keď je zaťaženie administratívnych kapacít povinných osôb také veľké, že to negatívne ovplyvňuje ich schopnosť plniť iné zákonom stanovené úlohy.
Koncept možnosti účtovania nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií je zavedený tak, aby chránil povinné osoby pred zneužívaním práva na informácie formou žiadostí, ktoré si vyžadujú neprimerane veľké úsilie a čas na spracovanie. Z dôvodu, že nie je možné žiadnym spôsobom kvantifikovať množstvo žiadaných informácií, posúdenie toho, či si predmetná žiadosť vyžaduje nové opatrenie úhrady nákladov, závisí od konkrétnej povinnej osoby, ktorej je žiadosť určená.
Návrh zavedenia úhrady nákladov má aj preventívny charakter v zamedzovaní podávania zahlcujúcich alebo nadmerne rozsiahlych žiadostí, ktoré spočívajú v neúmernom využívaní verejného subjektívneho práva so zameraním na obmedzenie efektívnosti či administratívnu paralýzu povinných osôb. Takéto opatrenie zároveň prispieva k spravodlivejšiemu a vyváženejšiemu využívaniu práva na informácie, kde sú rešpektované legitímne záujmy žiadateľov aj povinných osôb.
Touto zmenou sa zabezpečuje udržateľnosť a efektívnosť systému poskytovania informácií, čo je nevyhnutné pre zachovanie kontinuity riadneho fungovania verejnej správy. Zavedenie úhrady nákladov prinesie pozitívne efekty nielen pre povinné osoby, ale aj pre samotných žiadateľov, ktorí budú mať lepší prehľad o nákladoch spojených s ich požiadavkami a budú motivovaní k formulovaniu jasných a konkrétnych žiadostí.
K
Na „dohľad“ od Zeme sa rodí život
9. 3. 2010
V hmlovine Orion, ktorá patrí k najkrajším útvarom v našom blízkom vesmíru a dokonca je pozorovateľné voľným okom, vznikajú organické molekuly. Ukázali to nové dáta európskeho ďalekohľadu Herschel.
Molekuly, ktoré sa nachádzajú v tejto hmlovine, teoreticky umožňujú budúci život. Informácie poskytla Európska vesmírna agentúra.
Spektrometer ďalekohľadu, ktorý vypustili v máji minulého roka, odborníkom zároveň ukázal, ako sa takéto organické molekuly vo vesmíre vytvárajú. V mraku našiel ich priamych predchodcov vrátane vody, oxidu uhoľnatého, oxidu síričitého, metanolu či formaldehydu.
O hmlovine sa už v minulosti vedelo, že je jednou z najproduktívnejších kozmických „továrni“ na chemikálie, dodnes však nie je úplne známe, ako takéto procesy prebiehajú.
Koľko stojí chrípka?
8. 3. 2010
Názory odborníkov na otázku, či sa očkovať proti chrípkovým vírusom alebo nie sa dlhodobo rôznia. V neprospech očkovania dopadol prieskum v lekárňach. A to napriek tomu, že očkovanie, minimálne v prípade „prasacej“ chrípky je zadarmo.
Chrípka nie je len otázkou zdravia, ale aj peňaženky. Očkovanie je zadarmo. Poisťovne preplácajú vakcíny proti novej i sezónnej chrípke. Nezaočkovaní musia siahnuť do peňaženky relatívne hlboko. Domáca liečba chrípky bez komplikácií môže stáť aj 20 eur. Za najlacnejší mix liekov chorí v lekárni zaplatia účet 7,5 eura
Dôležitá a podľa farmaceutov úplne postačujúca pri zdravých ľuďoch je prevencia. Športovať, jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať hygienu. Názory lekárov na očkovanie sú o niečo miernejšie. Očkovania na sezónnu chrípku aspoň raz za päť rokov odporúčajú aj mladým ľuďom, aby sa im podporila i nešpecifická imunita.
Sezónna vakcinácia je považovaná za menšie riziko ako komplikácie, ktoré môže vyvolať samotná choroba u rizikových pacientov.
Zabudnuté choroby záškrt a tetanus striehnu na tridsiatnikov
5. 3. 2010
Preto im Ministerstvo zdravotníctva v novej vyhláške odporúča, aby sa proti nim dali preočkovať. Po tridsiatke by bolo potrebné tak mali urobiť každých 15 rokov. Oslovení lekári tvrdia, že nemajú záujem o vakcináciu.
Zabijaci z minulosti spôsobujú veľa zlého.
• Tetanus spôsobuje stiahnutie svalov, chorý nemôže prijímať potravu, močiť ani vylučovať. Hrozí udusenie alebo zlomenie stavcov.
• Záškrt sa prejavuje opuchom hrdla, chorý nemôže dýchať ani prehĺtať a zlyháva mu srdce.
Podľa epidemiologičky je riziko „dovozu“ zo zahraničia. U ľudí starších ako 45 rokov zistili navyše naši odborníci nedostatočnú imunitu proti záškrtu.
Podobne zraniteľní sú aj dospelí po tridsiatke, ktorí sa nedali preočkovať proti tetanu. Na Slovensku je tetanus zriedkavý. Na preočkovanie proti tetanu a záškrtu navyše stačí jediná kombinovaná vakcína. Toto očkovanie hradia zdravotné poisťovne. Vyhláška v porovnaní s minulosťou dáva lekárovi väčšie právomoci aj pri očkovaní proti žltačke. Ak to uzná za vhodné, môže proti nej zaočkovať aj dvojročné deti, ktoré žijú v zlých sociálnych a hygienických podmienkach. Posúdenie závisí od lekárov. Doteraz mali možnosť očkovať obmedzenú. Táto zmena by mala pomôcť deťom, pretože u takýchto detí žltačka pribúda.
Vojaci zahraničných misií nebudú oslobodení od platenia dane
4. 3. 2010
Slovenskí vojaci zúčastňujúci sa na zahraničných misiách budú musieť aj naďalej odvádzať zo svojho príjmu daň. Zmenu v zákone a oslobodenie od dane z príjmov mala zakotviť nová legislatívna úprava, ktorá neprešla.
Podľa nej sa malo od dane oslobodiť približne 560 profesionálnych vojakov, z ktorých asi polovica slúži v Afganistane. Práve v Afganistane je rozpätie zahraničného príspevku od 1930 do 3050 eur mesačne. Ročne tak malo ísť do štátnej pokladnice menej o 1,66 milióna eur. Navrhovaná úprava si kládla za cieľ zvýšiť motiváciu vojakov.
Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť sa pokúšal oslobodiť od dane aj príjem policajtov v zahraničí. Oslobodenie sa malo týkať dvadsiatich pracovníkov na medzinárodných misiách Európskej únie (EÚ) a šiestich, ktorí zabezpečujú ochranu Zastupiteľského úradu SR v Bagdade. Štátny rozpočet mal tak prísť ročne o približne 141 000 eur.