Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Fakt je, že posledné slovo má ten, kto najviac vykrikuje.

Na maličkostiach stroskotá nakoniec aj ten najväčší génius.

Riešenie ľubovoľného jednoduchého problému možno efektívne znemožniť tým, že sa o ňom bude dostatočne dlho schôdzovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život je smiešny

Advokát sa ujal obhajoby klienta. Už pol hodiny ho predstavuje ako človeka poriadneho, pracovitého, čestného, skromného, priateľského atď. Klient sa nakoniec rozčúli: „Človek mu zaplatí hromadu peňazí, aby ho obhájil, a on tu celý čas vykladá o niekom úplne inom!“

Potenciálny klient sa v kancelárii pýta advokáta: „Koľko u vás stojí konzultácia?“ „Tisícku za tri otázky.“ „A nemáte pocit, že je to trochu drahé?“ „Áno, to je. A aká je vša tretia otázka?“

Neschopný advokát môže zdržať prípad aj šesť rokov. Schopný aj dlhšie.

(Myšlienky bez cla)
Murphy a byrokrati

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je žart...

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

(Myšlienky bez cla)
Murphy v parlamente

Zákon vytrvalosti chyby: Čo jeden hlúpy pozmeňovací návrh pokazí, ani sto ďalších návrhov nenapraví.

Zákon relativity: Politika sama osebe nie je svinstvo, iba jej výsledky...

Binárny zákon: Poslanci majú radi jednoduchosť – si za, alebo proti?

(Murphyho zákonník)

Vyhľadávanie a poskytovanie informácii

18. 11. 2024 V súčasnosti zákon o slobodnom prístupe k informáciám neobsahoval dostatočne špecifikované mechanizmy, ktoré by umožňovali efektívne riadenie nákladov spojených s vyhľadávaním a poskytovaním informácií.
Povinné osoby boli často nútené sprístupňovať informácie bez nároku na úhradu nákladov, čo mohlo viesť k neefektívnemu využívaniu verejných zdrojov. Nadmerné požiadavky na informácie môžu navyše viesť k situáciám, keď je zaťaženie administratívnych kapacít povinných osôb také veľké, že to negatívne ovplyvňuje ich schopnosť plniť iné zákonom stanovené úlohy.
Koncept možnosti účtovania nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií je zavedený tak, aby chránil povinné osoby pred zneužívaním práva na informácie formou žiadostí, ktoré si vyžadujú neprimerane veľké úsilie a čas na spracovanie. Z dôvodu, že nie je možné žiadnym spôsobom kvantifikovať množstvo žiadaných informácií, posúdenie toho, či si predmetná žiadosť vyžaduje nové opatrenie úhrady nákladov, závisí od konkrétnej povinnej osoby, ktorej je žiadosť určená.
Návrh zavedenia úhrady nákladov má aj preventívny charakter v zamedzovaní podávania zahlcujúcich alebo nadmerne rozsiahlych žiadostí, ktoré spočívajú v neúmernom využívaní verejného subjektívneho práva so zameraním na obmedzenie efektívnosti či administratívnu paralýzu povinných osôb. Takéto opatrenie zároveň prispieva k spravodlivejšiemu a vyváženejšiemu využívaniu práva na informácie, kde sú rešpektované legitímne záujmy žiadateľov aj povinných osôb.
Touto zmenou sa zabezpečuje udržateľnosť a efektívnosť systému poskytovania informácií, čo je nevyhnutné pre zachovanie kontinuity riadneho fungovania verejnej správy. Zavedenie úhrady nákladov prinesie pozitívne efekty nielen pre povinné osoby, ale aj pre samotných žiadateľov, ktorí budú mať lepší prehľad o nákladoch spojených s ich požiadavkami a budú motivovaní k formulovaniu jasných a konkrétnych žiadostí.
K

Objav neviditeľnosti

20. 1. 2009 Českí a škótski vedci objavili princíp neviditeľnosti. Po niekoľkých mesiacoch dokončili výpočty, podľa ktorých bude možné s pomocou špeciálnej pokrývky zneviditeľniť statické predmety.
Pokrývka s veľmi zložitými optickými vlastnosťami vytvorí pre ľudské oko ilúziu, ktorá spôsobí, že predmet, ktorý bude vo vnútri, sa stane neviditeľným. Vzhľadom na názory, že tento objav by mohol byť využívaný najmä pre armádu, vedci sa rozhodli, že  vo výskume nebudú ďalej pokračovať. S armádou nechce spolupracovať ani jeden z dvoch vedcov, ktorým sa objav podaril.   
(Zdroj: PRAVDA)

Japonci študujú angličtinu z prejavov Baracka Obamu

20. 1. 2009 Prejavy nového amerického prezidenta sa v Japonsku dostali do učebnice angličtiny. Za posledné dva mesiace sa jej predalo viac ako 400 000 kusov, čo je považované za veľký úspech.
Učebnice obsahuje aj japonské preklady textov a CD so zvukovými nahrávkami prejavov.  Popularita učebnice sa dá vysvetliť oduševnením, s akým sa mnohí Japonci venujú štúdiu angličtiny. Vedci považujú prejavy politikov za dobré pomôcky pri vyučovaní jazykov, pretože obsahujú slová, ktorým ľudia rozumejú. Obamove vystúpenia okrem toho obsahujú aj silný emocionálny  náboj. Druhý diel učebnice by mal obsahovať aj dnešný Obamov inauguračný prejav.  
(Zdroj: TOPKY)

Pastieri z Mongolska sa na Slovensku učia vyrábať trvanlivý syr

20. 1. 2009 Na Slovensko prišli zástupcovia pastierskych rodín z Mongolska, aby sa tu naučili vyrábať trvanlivý zrejúci syr. Učia sa pod dohľadom slovenských školiteľov na Liptove.
Súčasťou ich pobytu na Slovensku je aj získanie skúseností z tvorby značky nového produktu, marketing a hľadanie možností odbytu pre nové výrobky.  Na Univerzite vererinárskeho lekárstva v Košiciach sa zasa naučia zásady nutných hygienických štandardov, zdravotné riziká a ich znižovanie pri výrobe syrov.  Mongolskí pastieri doteraz spracúvajú jačie mlieko svojimi tradičnými technológiami na výrobky na báze sušeného tvarohu. Spracovanie mlieka na trvanlivé syry zatiaľ v Mongolsku nemalo tradíciu.  
(Zdroj: WEBNOVINY)

Na trhu chýbajú programátori

19. 1. 2009 Na zamestnávateľských portáloch v súčasnosti ponúkajú najviac voľných pozícií programátora, IT konzultanta či analytika.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner