Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania

3. 4. 2024 Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K

Čo písali noviny pred sto rokmi

4. 1. 2010 Novinári mali celkom jasno v tom, čo nového prinesie rok 2010. Z povrchu zemského by mala v priebehu nasledujúcich mesiacov zmiznúť kriminalita, muchy, komáre a písmená C, Q a X. Slnečnú sústavu opustia veľké kozmické lode s ľudskou posádkou poháňané termojadrovou energiou. A do roka všetci ľudia na zemi zmrznú a zomrú.
Nejde o udalosti nového filmového trháku, ale o krátky výňatok toho, ako si 21. storočie predstavovali v novinách a magazínoch pred sto rokmi. Zaujímavú zbierku článkov o budúcnosti vytvoril na internete Američan Matt Novak, ktorý v roku 2007 založil stránku Paleo-future. Vďaka nej si dnes ľudia môžu poľahky prelistovať sto rokov staré noviny a začítať sa, čo všetko všetko dnes ľudstvo mohlo mať, ak by nestrácalo čas hlúpymi spormi a šarvátkami, ktoré brzdia vývin. Medzi najlákavejšie patrili predstavy, že nebude existovať kriminalita, nové detektívne metódy takmer vylúčia možnosť, že by páchateľ ušiel spravodlivosti, vedecké metódy umožnia u človeka rozoznať predispozície pre kriminálne správanie. Predpovede sa netýkali len technologického pokroku. Niektoré materiály sa zaoberali aj vlastnosťami ľudí. Napríklad v článku z Ladies Home Journalu sa písalo, že telesná výchova na školách bude na takej vysokej úrovni, a že hračky budú rozvíjať fyzickú silu detí natoľko, že každý človek, ktorý sa zadychčí po tom, čo rýchlym tempom prejde 16 kilometrov, bude v spoločnosti považovaný za padavku.
(Zdroj: PRAVDA)

Bezpečnostné pomôcky môžu lyžiarom zachrániť život

4. 1. 2010 Záujem lyžiarov o bezpečnostné pomôcky, ktoré ich môžu ochrániť pred úrazmi, aj na Slovensku rastie. Podľa odhadov záchranárov prilby na svahoch nosia až dve tretiny dospelých lyžiarov, zriedkavosťou už nie sú ani chrániče chrbta, rúk či nôh. Vo viacerých prípadoch môžu tieto pomôcky lyžiarom zachrániť život. Prilbu nosí až 90 % detských lyžiarov.
Okrem prilby k lyžiarskym ochranným prvkom patria špeciálne chrániče chrbta, predkolenia či ramien. Chrániče chrbta sú funkčné najmä pri pádoch dozadu a pri zrážkach s iným lyžiarom alebo prekážkou, umožňujú prehnutie chrbta dopredu, nedovolia prehnutie opačným smerom. Pre pretekárskych lyžiarov sú dôležité chrániče predkolenia, pre bežných fanúšikov lyžovania sú určené skôr chrániče ramenných kĺbov, ktoré zabraňujú vykĺbeným ramenám alebo zraneniam kľúčnych kostí. K vyššej bezpečnosti lyžiarov prispievajú aj špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré vďaka farebným sklíčkam umožňujú ostrejšie rozoznávania terénnych nerovností napríklad v hmlistom počasí. Záchranári sa domnievajú, že sa vyplatí investovať do bezpečnostných pomôcok sa v porovnaní s finančnými následkami, ktoré môžu po vážnejšom zranení vzniknúť.
(Zdroj: HNONLINE)

Zákaz fajčenia na Cypre

31. 12. 2009 Jednou z posledných bášt fajčiarov v Európe bol Cyprus. Od 1. januára aj tam však platí zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestranstvách. Plošný zákaz sa týka nielen reštaurácií, nočných barov a kaviarní, ale napríklad aj výťahov a stávkových kancelárií. Previnilcom hrozí okamžitá pokuta vo výške 37 €, ktorá v prípade súdneho pokračovania môže dosiahnuť až do 2000 €.
Polícia upozorňuje na nulovú toleranciu priestupkov. Majitelia reštaurácií a barov vnímajú sprísnenie zákazu s nevôľou. Podľa oficiálnych štatistík fajčí skoro tretina obyvateľov Cypru. Omnoho väčší počet je však vystavený pasívnemu fajčeniu, ktoré dosahuje jednu najvyšších úrovní v Európe. Vysoký obsah nikotínu v krvi majú kvôli prakticky všadeprítomnému cigaretovému dymu dokonca aj deti. Každoročne zomiera na následky fajčenia až 600 obyvateľov z celkového počtu 800 tisíc.
(Zdroj: CAS, TASR)

Budúce desaťročie

30. 12. 2009 Uplynulé desaťročie ukázalo, že naša predstava aj o relatívne blízkej budúcnosti sa málokedy ukáže ako pravdivá a skutočnosť ju niekedy predbehne. Spomeňme si na obdobie pred desiatimi rokmi: počítačové hry sa ešte hrali na počítačoch, nie na mobilných telefónoch, o teroristoch sa skôr žartovalo, slnečná sústava mala deväť planét a o tých pri iných hviezdach sme len akotak tušili, rovnako ako o vode na Marse či na Mesiaci. Preto sa ťažko predpovedá, aký bude svet o desať rokov. Malo by to však byť desaťročie mozgu, genetického výskumu a problémov s klimatickými zmenami.
Britský The Times predpovedá najväčší pokrok poznania do roku 2020 vedcom, ktorí skúmajú ľudský mozog. Ľudstvo vraj už nebude potrebovať psychológov, mozog sa bude dať kompletne nasimulovať pomocou počítačov. Ak bude mať niekto problém, doktori pustia simuláciu a na základe jej výsledkov predpíšu liek alebo zmenu životného štýlu. Počítače sa pozrú na virtuálny model nášho mozgu a povedia nám, čo presne potrebujeme, aby nás prestala bolieť hlava. Niektorí vedci hovoria aj o Matrixe, teda o priamom prepojení Veľký pokrok vedci predpovedajú aj vo výskume génov a v individuálnej génovej liečbe. Podarí sa zistiť, ktoré gény sú zodpovedné za choroby a naučíme sa ich opraviť. Tieto opravy prestanú byť finančne náročné. Keď dokonale pochopíme tieto procesy na molekulárnej úrovni, možno sa naučíme liečiť choroby, na ktoré dosiaľ nepoznáme lieky. Na vzrušujúce desaťročie sa môžu tešiť aj astronómovia. Už teraz vieme najmenej o 415 planétach, ktoré krúžia okolo iných hviezd a do roku 2020 by sme mohli nájsť nielen také, ktoré sa podobajú na Zem, ale ¬ optimisti dokonca hovoria o nájdení mimozemského života. Alebo aspoň stôp po ňom. O desať rokov by niektoré krajiny mali oznámiť aj jasný cieľ dostať ľudí na Mars. Obyčajným sa možno stane aj vesmírny turizmus. Budúce desaťročie však pravdepodobne prinesie aj množstvo problémov. Najväčším zrejme budú dôsledky globálneho otepľovania a klimatických zmien. Ak sa vedci nemýlia a politici nebudú schopní sa dohodnúť na spoločnom postupe, už v roku 2020 môžeme mať za sebou prvých klimatických utečencov, zničené ostrovné štáty i ekosystémy, ktoré zasiahne pokračujúce odlesňovanie.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner