Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania
3. 4. 2024
Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K
Na Slovesku pravidelne raňajkuje len 65 % detí
7. 9. 2010
Podľa dotazníka, do ktorého sa zapojilo 5444 detí, na Slovensku pravidelne každé ráno raňajkuje iba 65% detí. Značná časť však neraňajkuje vôbec, alebo len vtedy, keď im na to vyjde čas.
Ľudia často nechápu správnu výživu, nehovoriac už o nevyhnutnosti raňajkovať. Vedecké výskumy ukázali, že u tých, kto pravidelne raňajkuje, látková výmena prebieha o 3-4 % intenzívnejšie ako u stredne štatistického priemeru. A u tých, kto pravidelne vynecháva raňajkovanie - o 4-5 % pomalšie. Dokonca je dokázané, že za rok "neraňajkujúci" priberajú v priemere o 4-7 kg. Ani skladba raňajok detí, ktoré sa do prieskumu zapojili, nie je v súlade s odporúčanými štandardmi. Zeleninu konzumuje na raňajky približne 30 % detí. Väčšina detí najčastejšie jedáva müsli s mliekom (21,64 % a chlieb alebo pečivo so šunkou a syrom (17,23 %) alebo nátierkou (12,34 %).
Iránsky výskum jadrovej fúzie
6. 9. 2010
Irán oznámil, že stanovil rok 2020 ako cieľový dátum pre vybudovanie prvého experimentálneho reaktora pre jadrovú fúziu.
Ak by sľub dodržal, stal by sa prvou krajinou sveta, ktorej sa to podarilo. Jadrová fúzia je bezodpadový spôsob získavania energie, ale problémy tejto technológie sa zatiaľ v reálnej prevádzke nikomu nepodarilo prekonať.
Čas na zmenu poisťovne sa pomaly kráti
31. 8. 2010
Poistenci, ktorí nie sú spokojní so svojou zdravotnou poisťovňou, majú k dispozícii ešte jeden mesiac, ak uvažujú o zmene svojej poisťovne.
Poistenec musí prihlášku do poisťovne poslať do 30. september 2010, zmena poisťovne však nadobudne účinnosť až od 1. januára 2011.Takáto možnosť sa dá využiť len jedenkrát počas kalendárneho roka a prihlášku je možné podať len do jednej zdravotnej poisťovne, preto by si poistenci mali zmenu poriadne zvážiť.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou odporúča v tejto súvislosti nekonať unáhlene, ale naopak, poradiť sa s príbuznými či známymi, ktorí majú skúsenosti so zmenou poisťovne.
Mesiac sa postupne zmenšuje
30. 8. 2010
Priemer Mesiaca, jedinej obežnice planéty Zem , sa postupne zmenšuje. Za posledných 1000 rokov sa zmenšil o 100 metrov.
Pomalé zmenšovanie Mesiaca pravdepodobne súvisí s jeho ochladzovaním, domnievajú sa vedci. K svojmu záveru dospeli po vyhodnotení stoviek fotografií mesačného povrchu. V jednej vrstve odhalili stopy po zmršťovaní. Rozhodujúca pre zistenie tohto procesu bola skutočnosť, že Mesiac má len jednu tektonickú dosku, vysvetlila Carolyn van der Bogertová z univerzity v nemeckom Münsteri. Fotografie, ktoré mali vedci k dispozícii, pochádzajú z projektu, ktorý má umožniť podrobne zmapovať povrch celého Mesiaca a tiež zisťovať prítomnosť ľadu. Mesiac má rovníkový priemer cez 3476 kilometrov, čo je približne štvrtina priemeru Zeme.