Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania
3. 4. 2024
Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K
Zvýšila sa cena medu, lebo je slabá včelárska sezóna
11. 10. 2012
V tomto roku sezóna nebola pre včelárov veľmi dobrá.
Mnohé oblasti Slovenska zostali bez medu. V topoľčianskom regióne zachraňovala sezónu až slnečnica, pretože včelársky rok sa začal mimoriadne slabo. Minulý rok 2011 poľnohospodárom nevzišla, na jar bola taká slabá, že ju museli vyorávať.
Extrémne suchá poznačili aj ďalšie rastliny, lipu a gaštan jedlý, ale aj medovicu.
Slabá sezóna sa prejavila zvýšením cien medu priemerne o 50 centov za kilogram. Kilogram agátového medu vyjde na sedem eur, medovicového na
osem až deväť eur.
Slovenské medy sú veľmi dobre hodnotené aj v zahraničí, o čom svedčí množstvo ocenení, ktoré si včelári dovážajú z rôznych súťaží. O slovenský med je záujem napríklad v Nemecku, kam smeruje časť slovenskej produkcie medu.
Liek na oddialenie starnutia
4. 10. 2012
Čoskoro budú dostupné lieky schopné znížiť riziko vzniku ochorení, ako je rakovina alebo demencia, tvrdí Linda Partridgová z Univerzity College v Londýne
Fungovať majú tak, že sa zamerajú na častú príčinu vzniku týchto ochorení a tou je vplyv vysokého veku.
Lieky by mali užívať ľudia v strednom veku a tak výrazne oddialiť vznik chorôb a skrátiť čas ich trvania. Existuje rad liekov, ktoré majú nečakané a pozitívne vedľajšie účinky. Napríklad obyčajný aspirín znižuje riziko vzniku rakoviny.
Topánky môžu deformovať nohy a ničiť zdravie
3. 10. 2012
Topánky s vysokými ihličkovými podpätkami či naopak s veľmi nízkymi, môžu škodiť zdraviu.
Ich dlhodobé nosenie spôsobuje bolesti nôh, chrbta, ploché nohy, otlaky, mozole a dokonca aj artritídu.
Odborníci varujú: už malé deti majú deformované chodidlá.
Za recepty na lieky sa zakáže zbieranie bodov
1. 10. 2012
Lekárne, ktoré núkajú bonusy a zľavy na budúci rok skončia.
V niektorých lekárňach môžu ľudia získať za výber liekov na predpis body na vernostnej karte. Vďaka nim môžu mať zľavu napríklad na kozmetiku či vitamíny.
Vakcíny už nebudú u lekára. Návrh je, aby lekár vypísal recept a po vakcínu išiel rodič.