Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kapitola: Murphyho desatoro

7. Pravdepodobnosť, že sa niečo stane, je tým vyššia, čím väčšia škoda tým vznikne.

6. Ak sa niečo mohlo pokaziť a predsa sa tak nestalo, tak potom len preto, že nepokazené to narobí viac škody.

4. Všetko na svete funguje len preto, aby sa to najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Životné pravdy

Dobrý začiatok vedie k zlému koncu. Zlý začiatok asi nemá koniec.

Ak existuje možnosť urobiť chybu, skôr či neskôr bude chyba urobená.

Rozumné je neveriť prítomnému šťastiu.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Typy ľudí - VI. večer

Kto nevie ani učiť ani šéfovať, ten vymýšľa predpisy.

V dnešnom pretechnizovanom svete vraj existujú iba tieto dva typy ľudí: 1. Tí, ktorí rozumejú tomu, čo nemôžu riadiť. 2. Tí, ktorí riadia to, čomu nerozumejú.

Čím drahšia je realizácia plánu, tým menšia je šanca ho zastaviť - a to aj vtedy, ak dodatočne vyjde najavo, že je nepotrebný.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Neživé veci sa pohybujú len natoľko, aby sa vám priplietli do cesty.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

(Murphyho zákony v bájkach)

Čo hovoria dostupné dáta o spoľahlivosti áut s rôznymi typmi pohonov?

27. 3. 2024 Elektromobily či autá s konvenčnými spaľovacími motormi? Alebo radšej hybrid, ktorý je akýmsi prienikom oboch svetov? Diskusie o tom, ktorý pohon je lepší, zelenší a lacnejší na prevádzku, neutíchajú. Čistokrvné elektromobily majú (z pohľadu nulového lokálneho spaľovania uhľovodíka) nižší negatívny dopad na životné prostredie. Na druhej strane je obstarávacia cena, kde hovoria tvrdé čísla „zo života“ jasnou rečou: vozidlá so spaľovacím motorom sú stále o desiatky percent lacnejšie.
Protiargumentom zástancov elektromobility je, že sa treba pozerať na celý životný cyklus auta a návratnosť obstarávacej ceny v rokoch. Prevádzka vozidla jazdiaceho na batériu je vraj lacnejšia, čím sa úplne alebo aspoň čiastočne vykompenzuje vyššia prvotná investícia do drahšieho typu pohonu. Odhliadnuc od cien tankovania a nabíjania sa tieto názory opierajú o fakt, že batériové vozidlá obsahujú menej pohyblivých častí, čo znamená menej prvkov náchylných na opotrebenie.
V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako je to naozaj s prevádzkovými nákladmi u rôznych typov pohonu, čím sa však čiastočne dotkneme aj environmentálnej stránky. Netreba totiž zabúdať na fakt, že uhlíková stopa elektromobilov ich výrobou nekončí. A to bez ohľadu na to, či ich nabíjate „zelenou“ elektrinou. Taktiež sa pozrieme na problematiku poistiek – či už z pohľadu ich výšky, tak aj samotného krytia škodových udalostí...
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Fajčenie zabíja

9. 12. 2009 Konzumácia tabakových výrobkov každý rok zabije najmenej päť miliónov ľudí. Informovala o tom v dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Agentúra napojená na OSN v najnovšej správe tvrdí, že takzvané pasívne fajčenie má každoročne na svedomí až 600 tisíc ľudských životov.
V zverejnenom dokumente WHO hovorí aj o viacerých stratégiách, ktoré by mali prijať jednotlivé vlády s cieľom znížiť negatívne dopady cigaretového dymu. Navrhuje zvýšiť spotrebné dane na tabakové výrobky a zaviesť zákaz ich reklamy.
(Zdroj: HNONLINE)

Automaty na pizzu

8. 12. 2009 Pizza sa na Slovensku pravdepodobne bude dať kúpiť nielen v reštauráciách, pizzeriách alebo stánkoch s občerstvením, ale aj v automatoch. Automaty by mohli nachádzať na internátoch, v nemocniciach, na staniciach či na benzínových pumpách.
Sieť zariadení na taliansku špecialitu z automatu plánuje rozbehnúť jedna poľská spoločnosť. Podobné automaty už začali inštalovať v Poľsku. Neskôr ich poľská firma chce začať rozmiestňovať aj na Slovensku. V najbližších dvoch rokoch by sa v Poľsku malo otvoriť asi tisíc automatov. Strojovú pizzu stroj pripraví približne za tri minúty a v ponuke budú figurovať štyri druhy pizze.
(Zdroj: PRAVDA)

Fajčenie môže spôsobiť až 17 druhov rakoviny

8. 12. 2009 Skutočnosť, že fajčenie škodí zdraviu je všeobecne známa. Teraz však odborníci prišli so šokujúcim zistením, podľa ktorého fajčenie môže spôsobiť až 17 druhov rakovinových nádorov! Okrem iného napr. rakovinu prostaty.
Aktívni fajčiari rakovinotvorným bunkám vystavujú viac orgánov ako pasívni fajčiari, ktorí vdychujú menšiu koncentráciu škodlivých látok a tiež inak vdychujú dym ako fajčiari. Podľa odborníkov by počet rakovinových ochorení pľúc klesol až o 90 %, keby ľudia nefajčili. Nedostatky odborníci vidia aj v zanedbávaní prevencie.
(Zdroj: CAS)

Zem sa otepľuje príliš rýchlo

7. 12. 2009 Globálne otepľovanie bude najdôležitejšou politickou témou týchto dní. Vedci upozorňujú, že sa musíme pripraviť na ťažké časy. Ich predpovede sa rôznia. Niektoré hovoria o centimetroch, iné o metroch, tie najskeptickejšie dokonca o desiatkach metrov. O toľko by sa mala zdvihnúť hladina morí.
Príčinou vzostupu hladiny morí má byť globálne otepľovanie, fenomén, ktorý pred niekoľkými desiatkami rokov zaujímal iba odborníkov, no dnes je jednou z najdôležitejších politických a spoločenských tém. Problémom aktuálneho globálneho otepľovania je, že nie je prirodzené. Hodnotiaca správa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny hovorí, že za týmito zmenami sú veľmi pravdepodobne, asi na 90 % ľudia. Planétu si znečisťujeme nadmerným vypúšťaním skleníkových plynov. V dôsledku toho sa podľa OSN za posledných sto rokov zvýšila priemerná teplota asi o 0,74 stupňa. Aj keď sa to možno nezdá veľa, otepľovanie sa zrýchľuje. Zvýšenie teploty o dva stupne by pritom zlikvidovalo mnohé druhy rastlín a živočíchov. Ohrozený bude aj človek, nastanú problémy s pitnou vodou, rozšíria sa nové typy chorôb, vyschne pôda, ktorá dá menej potravín. Najhoršie dopadnú tí najchudobnejší. Problémom sú predovšetkým emisie oxidu uhličitého, pričom 40 percent jeho produkcie majú na svedomí Spojené štáty a Čína. Práve ich záväzok - podobne ako Indie, Ruska či Japonska - je kľúčový pre rokovania v Kodani. Obmedzenia v znečisťovaní však brzdia rastúce ekonomiky. Otázne preto je, či sa nájde dosť politickej vôle začať proti globálnemu otepľovaniu bojovať. Vedci dôrazne upozorňujú, že polovičné dohody nepomôžu. V hre je priveľa – osud našej planéty.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner