Bitcoin nemá strop, o polstoročie môže pohltiť tradičný finančný svet
28. 3. 2024
Kryptomeny sú produktom slobodného sveta a čiastočne aj revoltou voči tradičným peniazom, ktoré nahlodáva inflácia. Reagujú kryptomeny na vývoj ekonomických fundamentov a prečo?
Ja by som odpovedal na prvú časť otázky, že kryptomeny sú revoltou. Ono je to tak, že keď sa niečo deje v ekonomickej a finančnej oblasti, tak najprv je tu nejaký stav, potom antitéza a aby sa to mohlo dať dokopy, tak prichádza syntéza. A toto sa deje práve teraz. Kryptomeny už nie sú len revoltou, ale súčasťou spoločnej reality finančného sveta.
Vidíme tu prienik tradičných foriem peňazí a kryptoaktív do jedného, a to je rozhodne veľmi pozitívny vývoj. A kryptomeny reagujú na vývoj ekonomických fundamentov a reagovali na to aj predtým skôr ako rizikové aktívum. No teraz sa v prípade kryptomien prejavujú aj ich vlastné fundamenty ako nezávislosť, motivácia ľudí ich nakupovať z dôvodov, že sú nezávislé a nezničiteľné a v mnohých krajinách sveta sú dostupnejšie ako bankové peniaze.
Aká je súvislosť napríklad s infláciou, keď kryptomeny reagovali poklesom z cyklických výšin na posledné údaje o americkej inflácii a možno to súvisí s tým, kedy klesnú úrokové sadzby, ktoré centrálne banky zvýšili na dekádne maximá?
Kryptoaktíva, no obzvlášť bitcoin a ether, majú v sebe dve kapitálové vrstvy. Jedna, ktorá sa zaoberá ich vlastnou investičnou tézou, čím bude bitcoin a ethereum o desať rokov a aké sú ich vlastné výhody. A vo vnútri sú to oveľa stabilnejšie peniaze.
No je tam aj druhá vrstva rizikových peňazí, ktoré pritekajú práve vtedy, keď sa fundamenty zlepšujú a zvyšuje sa dostupnosť peňazí. No a práve tie v minulosti výrazne prevyšovali tú prvú vrstvu, a preto tam bola taká vysoká volatilita ako pri rizikových aktívach. V súčasnosti sa ten pomer vyrovnáva. No keď príde k raketovému nárastu, ku ktorému čiastočne už došlo, tak ten vždy priťahuje rizikový kapitál. No a ten je, samozrejme, vrtkavý...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Vyššie pokuty pirátov nezastavia
28. 10. 2015
Prísnejšie pravidlá pre vodičov začnú platiť už na Silvestra.
Väčšie pokuty a prísnejšie tresty za alkohol. To zavádza novela cestného zákona, ktorá začne platiť posledný deň roku. O pár mesiacov teda budeme mať aj jedny z najvyšších pokút za tento priestupok. Ak napríklad v susednom Česku jazdíte na diaľnici rýchlosťou o 60 kilometrov za hodinu viac, ako je dovolené, hrozí vám pokuta maximálne 400 eur. Na Slovensku vás hra na pretekára vyjde po Novom roku dvakrát drahšie. Pokuta v blokovom konaní sa zvýši na 800 eur a môžete sa aj rozlúčiť so šoférovaním až na tri roky. Zvýšenie pokút sa dotkne všetkých.
Novela výnosu o štandardoch pre IS VS
28. 10. 2015
Ministerstvo financií SR pripravilo novelu výnosu Ministerstva financií o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy, ktorá bola zverejnená v Zbierke zákonov SR s účinnosťou od 1. júla 2015.
Predmetná novela výnosu vyplynula najmä z požiadaviek projektov Operačného programu Informatizácia spoločnosti, týkajúcich sa vzniku Registra fyzických osôb, Registra právnických osôb a Registra adries a principiálne zahŕňa úpravu dátových štandardov. Táto úprava je zároveň zosúladením katalógu dátových prvkov s pripravovaným poskytovaním referenčných údajov z týchto registrov podľa zákona o e-Governmente.
Novela prináša spresnenie podmienok pre výmenu údajov medzi informačnými systémami verejnej správy, čo umožňuje a zjednodušuje najmä získavanie údajov z registrov, ako aj vytváranie a používanie elektronických formulárov.
Okrem uvedeného boli upravené aj viaceré ďalšie podrobnosti najmä technického charakteru. Novela bola pripravená na základe rozsiahlej odbornej diskusie so správcami relevantných registrov, ďalšími zástupcami verejnej správy a odborníkmi zo súkromného sektora.
Elektronická podoba výkonu pôsobnosti
28. 10. 2015
Cieľom novely zákona o e-Governmente je upraviť platný právny stav v troch hlavných oblastiach.
Prvou oblasťou je úprava podmienok a spôsobu identifikácie a autentifikácie. Filozofia platného právneho stavu zostáva zachovaná, navrhuje sa však jej spresnenie a doplnenie tak, aby pravidlá identifikácie a autentifikácie boli aplikované výlučne na oblasť výkonu verejnej moci a nedochádzalo k výkladovým sporom ohľadom povinnosti ich použitia napr. vo vnútorných procesoch orgánov verejnej moci. S touto oblasťou súvisí aj zavedenie inštitútu autentifikačného certifikátu a centrálneho registra splnomocnení.
Ďalšia oblasť úprav sa týka platenia úhrad orgánom verejnej moci. Pri zachovaní princípu, kedy systém zabezpečuje v prvom rade distribúciu informácie o úhrade, sa zjednodušili procesy a upustenie od niektorých funkcionalít platobného modulu, akými sú napríklad zúčtovanie či párovanie platieb. Tretia oblasť sa týka registrov, kde sa navrhuje upraviť inštitút zdrojového registra a vo väzbe naň upraviť pravidlá referencovania údajov. Poslednou oblasťou sú zmeny, ktoré vyplynuli z potrieb implementácie riešení e-Governmentu za posledné obdobie, ako aj z praxe orgánov verejnej moci, ktoré zavádzajú elektronické služby. Na tieto účely a z týchto dôvodov sa v mnohých oblastiach spresnenila platná právna úprava, či jej doplnenie tak, aby v praxi zjednodušila implementácia riešení, resp. odstránila potenciálne oblasti pre výkladové spory.
Register právnických osôb, ako aj identifikátor právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci predstavuje logicky jednotný a dátovo konzistentný zdroj údajov so selektívnym, riadeným, zákonom upraveným prístupom pomocou počítačovej siete k údajom v databázach zdrojových registrov. Právne subjekty evidované v registri právnických osôb budú jednoznačne identifikované prostredníctvom identifikátora, ktorého generovanie zostáva zodpovednosťou Štatistického úradu SR.
Zmena Ústavy SR v pláne
28. 10. 2015
Prezident má požiadavku, aby poslanci NR SR upravili Ústavu SR ešte v tomto volebnom období.
Cieľom zmeny má byť, aby funkcia sudcu zanikla automaticky po dosiahnutí konkrétneho veku. O zmene najvyššieho zákona štátu prezident hovoril s poslancami, ktorých požiadal o konanie ešte pred parlamentnými voľbami.