Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Ohňom a mečom ničia nepriateľa barbari. V civilizovanej spoločnosti na to stačí jedovatý jazyk.

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

Ak ste sa už dostali do rečí, tak najlepšie je nerobiť nič a chystať sa na najhoršie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek a veci

Aj keď sa to už dávno pokazilo, ešte sa to môže zdať byť v poriadku.

Najdôležitejšia noha na trojnohom stole je tá, ktorá chýba.

Očakávané javy nikdy nesplnia očakávanie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
O podnikaní a vede - VII. večer

Vedomosti zakladajúce sa na vonkajších dôkazoch sú nespoľahlivé.

Rozvoj vedy sa dá zmerať podľa toho, akým tempom sa hromadia výnimky zo zákonov, platných už predtým.

Ak máš iba kladivo, vo všetkom vidíš klinec.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Dobrá rada stojí groš

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)

Bitcoin nemá strop, o polstoročie môže pohltiť tradičný finančný svet

28. 3. 2024 Kryptomeny sú produktom slobodného sveta a čiastočne aj revoltou voči tradičným peniazom, ktoré nahlodáva inflácia. Reagujú kryptomeny na vývoj ekonomických fundamentov a prečo? Ja by som odpovedal na prvú časť otázky, že kryptomeny sú revoltou. Ono je to tak, že keď sa niečo deje v ekonomickej a finančnej oblasti, tak najprv je tu nejaký stav, potom antitéza a aby sa to mohlo dať dokopy, tak prichádza syntéza. A toto sa deje práve teraz. Kryptomeny už nie sú len revoltou, ale súčasťou spoločnej reality finančného sveta.
Vidíme tu prienik tradičných foriem peňazí a kryptoaktív do jedného, a to je rozhodne veľmi pozitívny vývoj. A kryptomeny reagujú na vývoj ekonomických fundamentov a reagovali na to aj predtým skôr ako rizikové aktívum. No teraz sa v prípade kryptomien prejavujú aj ich vlastné fundamenty ako nezávislosť, motivácia ľudí ich nakupovať z dôvodov, že sú nezávislé a nezničiteľné a v mnohých krajinách sveta sú dostupnejšie ako bankové peniaze.
Aká je súvislosť napríklad s infláciou, keď kryptomeny reagovali poklesom z cyklických výšin na posledné údaje o americkej inflácii a možno to súvisí s tým, kedy klesnú úrokové sadzby, ktoré centrálne banky zvýšili na dekádne maximá?
Kryptoaktíva, no obzvlášť bitcoin a ether, majú v sebe dve kapitálové vrstvy. Jedna, ktorá sa zaoberá ich vlastnou investičnou tézou, čím bude bitcoin a ethereum o desať rokov a aké sú ich vlastné výhody. A vo vnútri sú to oveľa stabilnejšie peniaze.
No je tam aj druhá vrstva rizikových peňazí, ktoré pritekajú práve vtedy, keď sa fundamenty zlepšujú a zvyšuje sa dostupnosť peňazí. No a práve tie v minulosti výrazne prevyšovali tú prvú vrstvu, a preto tam bola taká vysoká volatilita ako pri rizikových aktívach. V súčasnosti sa ten pomer vyrovnáva. No keď príde k raketovému nárastu, ku ktorému čiastočne už došlo, tak ten vždy priťahuje rizikový kapitál. No a ten je, samozrejme, vrtkavý...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Američania chcú vyťažiť viac ropy, ceny reagujú poklesom

7. 12. 2016 Ceny ropy pokračujú v poklese. Americká WTI sa obchoduje pod úrovňou 51 dolárov (47,51 eura) za barel.
Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa predával po 50,73 dolárov . To bolo o 20 centov menej než v utorok (6. 12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas utorka stratil 86 centov alebo 1,7 percenta uzavrel na úrovni 50,93 dolárov za barel. Februárový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zlacnel o 13 centov na 53,80 dolárov za barel. Ceny ropy počas uplynulého týždňa padli o 12 percent. V utorok však začali opäť klesať, pretože obchodníci považujú nedávny skok cien za príliš vysoký.
zdroj: hnonline.sk

Ťažba ropy v Rusku vzrástla na nový rekord

2. 12. 2016 Ťažba ropy v Rusku v novembri nepatrne vzrástla a dostala sa na nový postsovietsky rekord 11,21 milióna barelov denne. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo tamojšie ministerstvo energetiky.
Rusko tento týždeň sľúbilo, že v prvej polovici budúceho roka postupne zníži ťažbu až o 300-tisíc barelov denne. Chce sa tak pripojiť k Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá sa snaží znížením ťažby stabilizovať ceny ropy. Predbežné údaje ministerstva ukazujú, že mierne klesla ťažba na poliach, ktoré prevádzkujú spoločnosti Rosnefť, Gazprom Nefť a ich spoločný podnik Slavnefť. Zvýšila sa naopak ťažba na poliach, ktoré prevádzkujú firmy Surgutneftegaz a Lukoil. Ruský minister energetiky Alexander Novak vo štvrtok uviedol, že Moskva je pripravená znížiť ťažbu z novembrovej a decembrovej úrovne. K zníženiu majú prispieť všetky spoločnosti. Minister ale neposkytol žiadne podrobnejšie údaje ani nevysvetlil, ako bude tento krok technicky uskutočniteľný.Novak ale okrem iného uviedol, že k dohode o znížení ťažby sa okrem kartelu OPEC a Ruska pripoja aj ďalší poprední ťažiari, ako je Kazachstan, Mexiko, Omán či Bahrajn.
zdroj: hnonline.sk

Zákon o správnych poplatkoch

25. 11. 2016 Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov bol vypracovaný na základe Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na mesiace jún až december 2016. Zákon bol schválený dňa 23. 11. 2016.
V sadzobníku správnych poplatkov sa upravuje suma poplatku za evidenciu vozidla nielen v závislosti od výkonu motora, ale aj od hodnoty vozidla, ktorá sa s vekom vozidla znižuje. Práve pomer hodnoty vozidla k veku vozidla je vyjadrený koeficientom priamo uvedeným v konkrétnej položke sadzobníka poplatkov, ktorým sa suma poplatku zodpovedajúca výkonu motora znižuje. Rovnako sa zavádza aj možnosť individuálneho ohodnotenia vozidla znaleckým posudkom obstaraným poplatníkom vo vlastnej réžii. Zákon tiež zavádza 50% zníženie sadzieb poplatku na vozidlá s alternatívnymi palivami a pohonom (vozidlá s pohonom na CNG, LNG, vodík, hybridné motorové vozidlá a hybridné elektrické vozidlá), čím sa cieli environmentálny aspekt registračného poplatku tak, aby zákon podporoval znižovanie tvorby emisií v doprave. Došlo tiež k vyňatiu z poplatkovej povinnosti pre tie vozidlá, ktoré sa trvalo vyradia z evidencie, ak sa zlikvidujú podľa zákona o odpadoch.

Penta predstavila najväčší projekt v zdravotníctve

11. 11. 2016 Finančná skupina Penta postaví na bratislavských Boroch novú nemocnicu. Začiatok výstavby sa plánuje na rok 2018, pacientov má privítať v prvej polovici roka 2021. Investícia s očakávanou návratnosťou 20 rokov má dosiahnuť viac ako 100 miliónov eur.
Zariadenie so 400 lôžkami bude poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pre tých najťažších pacientov. Investícia bude zásadný prelomový bod pre slovenské zdravotníctvo, vyhlásil dnes partner spoločnosti Penta Investments Eduard Maták. Verí, že sa Pente podarí presvedčiť verejnosť, že jej pôsobenie v zdravotníctve nie je negatívne a je z dlhodobého pohľadu prospešné nielen pre ňu, ale aj pre občanov. Nemocnica bude patriť pod sieť spoločnosti Svet zdravia, patriacej do skupiny Penta Investments. V súčasnosti sa pripravuje dokumentácia na získanie právoplatného územného rozhodnutia a následného stavebného povolenia. V nemocnici novej generácie nájde prácu približne 1 200 ľudí. Má mať 14 operačných sál, urgentný príjem, 36 jednolôžkových izieb intenzívnej starostlivosti, pôrodnicu, perinatologické centrum či rodinne orientovanú jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner