Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Únia je na prípadný neúspech rokovaní o obchode pripravená
14. 9. 2020
Brusel sa zatiaľ stále usiluje o dohodu, ktorá by od budúceho roka zabezpečila pokračovanie bezproblémového obchodu medzi EÚ a Britániou, čas sa však kráti.
Európska únia je pripravená na situáciu, že rokovania s Britániou o obchode skončia neúspechom. Povedal to cez víkend komisár Európskej únie pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Prezentovanie tvrdých pozícií medzi Bruselom a Londýnom tak pokračuje ďalej. Gentiloni, do ktorého portfólia patrí aj colná únia, povedal, že EÚ "je na prípadný mimoriadne zlý výsledok rokovaní s Britániou pripravená". Brusel sa zatiaľ stále usiluje o dohodu, ktorá by od budúceho roka zabezpečila pokračovanie bezproblémového obchodu medzi EÚ a Britániou, čas sa však kráti. Obidvom stranám zostáva už iba niekoľko týždňov na dohodu, aby ju bolo možné do konca roka ratifikovať.
Euro silnie. Očakáva sa, že ECB zlepší výhľad vývoja ekonomiky eurozóny
10. 9. 2020
Euro dnes posilňuje po správe, že Európska centrálna banka (ECB) zlepší výhľad tohtoročného vývoja ekonomiky eurozóny. ECB má vo štvrtok zverejniť aktualizované prognózy vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) a inflácie eurozóny. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg sa od júnového výhľadu budú líšiť len nepatrne.
Okolo 17:40 SELČ euro k doláru rástlo o 0,4 percenta na 1,1821 dolára. Dolárový index, ktorý sleduje výkon doláru ku košu popredných svetových mien, v rovnakom čase klesal o 0,3 percenta na 93,19 bodu. V júni ECB odhadla, že ekonomika eurozóny tento rok klesne o 8,7 percenta. Podľa jedného zo zdrojov agentúry Bloomberg bude aktualizovaná prognóza o niečo lepšia, pretože súkromná spotreba sa vyvíja lepšie, než sa čakalo.
Peniaze z Únie sú potrebné aj na pozemkovú reformu
7. 9. 2020
Prostriedky z Európskej únie na obnovu hospodárstva je potrebné použiť aj na komplexnú pozemkovú reformu, ktorej výsledkom by malo byť usporiadanie pozemkového vlastníctva na Slovensku a zásadná zmena spôsobu evidovania nehnuteľností.
Zhodli sa na tom na spoločnej tlačovej konferencii predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Združenia miest a obcí Slovenska.
"Chceme preto predostrieť myšlienku, že prostriedky na obnovu hospodárstva je zmysluplné použiť aj na zmazanie investičného dlhu a administratívnej záťaže v oblasti pozemkového vlastníctva, ktorého usporiadanie, efektívna evidencia a správa je predpokladom pre rozvoj ekonomiky, ochranu prírody a využitie potenciálu, ktorý je skrytý v pôde a v krajine," priblížil Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
Usporiadanie pozemkového vlastníctva navyše podľa neho výrazne zjednoduší realizovanie mnohých opatrení potrebných pre zelený reštart ekonomiky, s ktorým počíta aj vláda.
Európski exportéri sa mračia na silné euro
4. 9. 2020
Spoločná európska mena je oproti americkému doláru najsilnejšia od jari 2018, čo znižuje konkurencieschopnosť výrobcov na trhoch tretích krajín.
Európanom sa v posledných dňoch oplatí vycestovať na nákupy do Spojených štátov – teda ak sú ochotní podstúpiť tortúru spojenú s koronavírusom. Spoločná európska mena je totiž oproti americkej najsilnejšia od mája 2018. Za jedno euro dostanete v zmenárni 1,18 dolára, pričom ešte na začiatku letných prázdnin to bolo 1,13 dolára.