Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Firma a práca

Reorganizácia prináša vždy zmenu, ale málokedy zlepšenie.

Kľúčové rozhodnutia sú síce formálne posudzované z hľadiska prínosu pre firmu, ale prijímané sú s ohľadom na prínos pre tých, ktorí ich prijali.

Vedenie, ktoré nedosahuje úspešné výsledky, vydrží v podniku len päť rokov. Naproti tomuv edenie, ktoré dosahuje dobré výsledky, vydrží až pol desaťročia.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony po slovensky

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho zákonník

Čím modernejší dopravný prostriedok si zvolíte, tým menšie sú vaše šance dostať sa tam, kam sa chcete dostať.

Ak sa môže naraz pokaziť niekoľko vecí, určite sa pokazí tá, ktorá spôsobí najväčšiu škodu.

Ak necháme veciam voľný priebeh, dočkáme sa iba trapasu.

(Murphyho zrnká II)
Na čo má človek rozum

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

Keď je dobre, nerozoznáte príslušníka jedného národa od druhého. Až keď je zle, poznáte Slováka podľa nadávania, Čecha podľa frflania, Nemca podľa disciplíny a Žida podľa toho, že mu nikdy nie je zle, vie sa totiž vynájsť v každej situácii.

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Parkinsonove zákony - V. večer

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

Práca sa roztiahne vždy tak, aby vyplnila čas, ktorý je na jej vykonanie k dispozícii.

Pomyselná dôlžitosť a zložitosť práce rastie úmerne s časom, ktorý je na jej vykonanie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá

15. 11. 2024 V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta. Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Začali platiť nové pravidlá medzi Úniou a Britániou

2. 1. 2021 Veľká Británia definitívne . vystúpila z Európskej únie. Vo štvrtok o 23.00 h miestneho času (polnoc SEČ) sa skončilo prechodné obdobie, počas ktorého bola súčasťou jednotného trhu a colnej únie, a začala sa predbežne uplatňovať nová obchodná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a Úniou.
"Svoju slobodu máme v našich rukách a je na nás, aby sme ju čo najlepšie využili," uviedol v novoročnom príhovore predseda britskej vlády Boris Johnson, ktorý pobrexitovú obchodnú dohodu podpísal v stredu. Ratifikačný zákon k dohode následne schválili obe komory britského parlamentu a nakoniec dostal oficiálny súhlas britskej kráľovnej Alžbety II., čím nadobudol účinnosť.
Vyjednávači oboch strán oznámili 24. decembra dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu po náročných deväťmesačných rokovaniach.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Euro po dohode Bruselu s Londýnom posilňuje

29. 12. 2020 Euro dnes posilňuje voči japonskému jenu aj švajčiarskemu franku, ktoré sa považujú za bezpečné meny. Chuť riskovať u investorov umocnilo uzavretie dohody medzi Bruselom a Londýnom, ktorá upravuje okrem iného budúce obchodné vzťahy. Okolo 17:35 SEČ si euro k jenu pripisovalo cez pol percenta na 126,9 jenu a k švajčiarskemu franku takmer 0,1 percenta na 1,0867 franku.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase stagnoval a pohyboval sa okolo 90,31 bodu. Euro voči doláru rástlo o 0,2 percenta na 1,2217 dolára. ​Británia po referende z roku 2016 opustila Európsku úniu tento rok 31. januára. Prechodné obdobie, počas ktorého mali odsúhlasiť detaily budúcich vzťahov, skončí 31. decembra.
Dohoda, ktorú obe strany po dlhých rokovaniach dohodli 24. decembra, bude agentúry Reuters pre Britániu najväčšou zmenou od rozpadu britského koloniálneho impéria.
Správa o dohode dnes, po vianočných sviatkoch, zvýšila na trhoch chuť riskovať. Hlavné indexy akciových trhov v Nemecku aj v Spojených štátoch vystúpili na maximá. Pražská burza zavrela najvyššie za desať mesiacov.
K nálade na trhu ďalej prispela skutočnosť, že dosluhujúci americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal stimulačný balík na pomoc americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou covidu-19.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ak by sa Únia s Britániou nedohodli, dopady by boli zničujúce

27. 12. 2020 Dohoda o budúcom usporiadaní obchodných vzťahov, na ktoré sa dohodli vyjednávači Európskej únie a Británie, znamená úľavu pre európsky automobilový sektor. V reakcii na správu o dosiahnutie dohody to dnes uviedlo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Odvetvie sa tak vyhne katastrofickým dopadom, ktoré by priniesol definitívny odchod Británie z Únie bez dohody.
​"Neexistuje žiadne iné odvetvie, ktoré by bolo prepojené tesnejšie ako práve európsky automobilový sektor. Má komplexné dodávateľské reťazce, ktoré sa rozprestierajú cez celý región," uviedol generálny riaditeľ združenia Eric-Mark Huitema. Medzi Úniou a Britániou sa každý rok predajú skoro tri milióny motorových vozidiel v hodnote 54 miliárd eur. U náhradných dielov potom veľkosť vzájomného obchodu cez Lamanšský prieliv predstavuje takmer 14 miliárd eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Barnier a Frost zorganizovali bilaterálne stretnutie ohľadne brexitu

21. 12. 2020 Únia predložila Spojnému kráľovstvo ponuku na kompenzácie za povolenie pre rybárov z členských štátov bloku loviť v britských vodách, ale Londýn ju nebol ochotný prijať, uviedli zdroje.
Hlavní vyjednávači Európskej únie (EÚ) a Británie, Michel Barnier a David Frost, zorganizovali v nedeľu bilaterálne stretnutie. Informovali o tom zdroje blízke rokovaniam.
K osobnému stretnutiu Barniera a Frosta dochádza v čase, keď rozhovory o obchodnej dohode dospeli do kritického štádia bez dosiahnutia prielomu.
EÚ predložila Spojnému kráľovstvo ponuku na kompenzácie za povolenie pre rybárov z členských štátov bloku loviť v britských vodách, ale Londýn ju nebol ochotný prijať, uviedli zdroje.
Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v tejto súvislosti pre televíziu Sky News v nedeľu vyhlásil, že blok by mal upustiť od „neprimeraných požiadaviek“.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner