Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Veda a omyly

Ten, kto nikdy neurobil poriadnu chybu, nikdy nič poriadne neurobil.

Vedecké experimenty by mali byť ľahko reprodukovateľné - všetky by mali zlyhávať rovnakým spôsobom.

Správne predpoklady ešte nezaručujú, že závery tiež budú správne.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a byrokracia

Sú takí, ktorí šťastlivo prešli živí cez mínové pole. Oveľa menej je takých, ktorí prešli živí cez byrokratickú mašinériu.

Keď byrokrat urobí chybu, bude ju opakovať dovtedy, kým sa z nej nestane pravidlo.

Byrokratická pravidlá rastú rovnakou rýchlosťou ako burina.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

(Murphyho zákony v bájkach)
Informácie pre šéfa

Keď dvaja dostanú tú istú informáciu, nikdy z nej nevyvodia ten istý záver.

Každá informácia, ktorú o veci získate, sa minimálne v päťdesiatich percentách prípadov ukáže byť chybnou.

Možnosť, že sa na základe príchodu novej informácie veci zmenia, je tým vyššia, čím menej táto informácia s vecou súvisí.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Odvaha tárať

Optimista sa nemôže nikdy príjemne prekvapiť.

Bohovia síce medzi sebou vedú vojny, ale sami v nich nebojujú – na to majú ľudí.

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá

15. 11. 2024 V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta. Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Európa odvracia zdražovanie energií

24. 9. 2021 Rastúce ceny energií, poloprázdne zásobníky plynu i nespoľahlivé počasie znepokojujú pred blížiacou sa zimou európske firmy, domácnosti aj vlády. Situácia je mimoriadne vážna pri elektrine aj plyne, kde burzy vystrelili nahor o desiatky percent.
V Británii hrozia krachy dodávateľov energií. Na juhu Európy či v Česku sa zase snažia ochrániť spotrebiteľov s nižšími príjmami. Kroky pripravuje aj Slovensko.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Masívne zdražovanie zasiahlo celú Európu

24. 9. 2021 Zvýšenie zálohových platieb napríklad za elektrinu onedlho prekvapí nejedného Európana. Práve energie totiž v auguste najvýraznejšie ovplyvnili spotrebiteľské ceny v celej Európskej únii.
Ruku k dielu však pridal aj priemyselný tovar, palivá, služby, alkohol či potraviny, čo spôsobilo najvyššiu infláciu v Európe za posledných 10 rokov. V rámci Únie totiž zmohutnela o 3,2 percenta, v eurozóne štatistici hlásili medziročný skok o rovné tri percentá.
„Hlavným dôvodom týchto čísel je postpandemická situácia, keď dochádza k prudkému oživovaniu globálnej ekonomiky, čo tlačí ceny nahor. Navyše, to všetko v prostredí, do ktorého centrálne banky pumpovali bezprecedentné množstvo 'nových' peňazí,“ vysvetlil súčasný vývoj hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Inflácia v Únii aj v eurozóne v auguste výrazne vzrástla

20. 9. 2021 Miera inflácie v Európskej únii aj v eurozóne v auguste prudko vzrástla a dostala sa na najvyššiu hodnotu za takmer desať rokov. V celej dvadsaťsedmičke únijných krajín inflácia vystúpila na 3,2 percenta z júlovej hodnoty 2,5 percenta.
V 19 štátoch, ktoré používajú spoločnú menu euro, potom inflácia dosiahla tri percentá. To je proti júli nárast o osem desatín percentuálneho bodu.
Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Inflácia tým prvýkrát výrazne prekročila cieľ Európskej centrálnej banky (ECB).
Tá má v úmysle rast cien v záujme oživenia ekonomiky udržiavať na dvoch percentách ročne.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Českí politici si polepšia. Platy im stúpnu o stovky eur

20. 9. 2021 Českým poslancom a senátorom vzrastie od januára mesačný plat o 5500 korún (217 eur). Ministri si polepšia o 10 500 korún (415 eur) mesačne, prezident o takmer 18-tisíc korún (711 eur). S odvolaním sa na najnovšie dáta štatistikov o tom v sobotu informovala Česká televízia.
Platy ústavných činiteľov nadviazali na priemernú mzdu v českej ekonomike a rastú na rozdiel od platov učiteľov, policajtov či hasičov automaticky. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhol v lete platy politikov zmraziť, poslanci sa ale zákonom odmietli zaoberať. Okrem iného s argumentom, že ho premiér predložil neskoro.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner