Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
EÚ by zastavenie plynu z Ruska tvrdo pocítila
28. 1. 2022
Európska únia by bola schopná na krátke obdobie zvládnuť prípadné zastavenie dodávok ruského plynu, znamenalo by to však pre ňu "vážne ekonomické dôsledky".
Zároveň by musela prijať mimoriadne opatrenia na obmedzenie spotreby. Uviedol to v najnovšej analýze ekonomický inštitút Bruegel.
Rastúce napätie medzi Ruskom a západnými štátmi pre situáciu na Ukrajine zvyšuje obavy z možného zastavenia dodávok ruského plynu do Európy. Európska komisia a USA už preto začali hľadať alternatívne dodávky.
Ak by Rusko v prípade sankcií odstrihlo Európsku úniu od svojho plynu, ktorý sa na jej celkovej spotrebe podieľa takmer 40 percent, EÚ bude prinútená výrazne zvýšiť dovoz LNG a zaviesť núdzové opatrenia na zníženie dopytu.
To napríklad znamená odstavovanie výroby. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na analýzu inštitútu.
Ako uviedol Simone Tagliapietra z Bruegelu, ak by sa situácia vyvíjala takto, Európa by to tvrdo pocítila. "Takýto vojnový scenár by si vyžiadal ťažké a nákladné rozhodnutia".
V
Slovensko dobieha Európsku úniu. V cenách
24. 1. 2022
Európa čelí najväčšiemu zdražovaniu spotrebiteľských cien za posledných 30 rokov. Podľa finálneho odhadu Eurostatu inflácia v krajinách Únie v decembri medziročne stúpla o 5,3 percenta, pričom v krajinách zdieľajúcich spoločnú euromenu stúpla o päť percent.
Finálny odhad inflácie potvrdil predbežný odhad zo začiatku januára tohto roka, no v porovnaní s novembrom rast cenovej hladiny v Únii aj v eurozóne akceleroval.
V porovnaní s decembrom 2020, keď inflácia medziročne klesla o 0,3 percenta, ide o bezprecedentne prudký rast cien.
V
Inflácia v eurozóne láme 30-ročné rekordy
21. 1. 2022
Európa čelí najväčšiemu zdražovaniu spotrebiteľských cien za posledných 30 rokov. Podľa finálneho odhadu Eurostatu inflácia v krajinách Únie v decembri medziročne stúpla o 5,3 percenta, pričom v krajinách zdieľajúcich spoločnú euromenu stúpla o päť percent.
Finálny odhad inflácie potvrdil predbežný odhad zo začiatku januára tohto roka, no v porovnaní s novembrom rast cenovej hladiny v Únii aj v eurozóne akceleroval.
V
Poľsko dočasne zruší DPH na potraviny
12. 1. 2022
Poľská vláda v snahe o spomalenie inflácie dočasne zruší daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny a zníži DPH na pohonné hmoty.
Od 1. februára začne v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. DPH na benzín a diesel klesne z 23 percent na 8 percent, čo by malo znížiť ceny motorových palív v prepočte o 15 centov na liter.
Dočasné zníženie DPH bude platiť šesť mesiacov a má zmierniť vplyv vysokej inflácie na finančnú situáciu domácností, uviedol premiér Mateusz Morawiecki.
Na väčšinu potravín s výnimkou luxusných tovarov platí v Poľsku DPH vo výške 5 percent, ktorá sa na šesť mesiacov zníži na nulu. To zaťaží rozpočet sumou v prepočte 1,54 miliardy eur, uviedol Morawiecki.
Poľská vláda reaguje dočasným znížením DPH na prudké zrýchlenie inflácie. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa v decembri zvýšilo na 8,6 %.
V